Někdy mívám pocit, že v dnešním světě a zvláště ve Střední Evropě je jednodušší vyhnout se negativním lidem než znečištěnému prostředí (a to už je co říci, protože negativního člověka můžete potkat na každém kroku!).
Okolní prostředí nás dnes bombarduje volnými radikály nebo fyzikálními a chemickými vlivy, které způsobují tvorbu volných radikálů v našem těle. Tím dochází k narušení rovnováhy mezi antioxidanty v našem těle a volnými radikály (říká se tomu oxidační stres).
A důsledkem trvajícího oxidačního stresu jsou různá chronická onemocnění včetně zhoubných nádorů a rychlejší stárnutí.
O volných radikálech, antioxidantech a oxidačním stresu se dnes hodně mluví a píše, přesto mi před několika lety psala studentka zdravotnické školy po absolvování mého kurzu analýzy prvků ve vlasech, že paní učitelka biologie jí tvrdila, že nic takového jako oxidační stres neexistuje. Takže přece jen je potřeba další a další osvěty.
K narušení antioxidační rovnováhy dojde buď zvýšenou tvorbou volných radikálů, nebo sníženou kapacitou antioxidační ochrany organizmu.
Antioxidační bariéra může být narušena například nedostatky ve stravování, stresem emočním i fyzickým, zvýšeným množstvím ozónu v ovzduší, kouřením, automobilovými zplodinami, elektromagnetickým vlněním, slunečním zářením, zánětlivými stavy organizmu, znečištěním vody a ovzduší, přetvářenými potravinami (např. uzeninami), toxickými kovy, léky, průmyslovými chemickými sloučeninami….
Antioxidant je obecně každá látka, která bojuje s volnými radikály. Některé antioxidanty si umíme vytvořit sami (například enzymy superoxiddismutáza, glutathionperoxidáza a kataláza nebo transferin, ferritin, ceruloplazmin, albumin…), jiné potřebujeme dodat (například vitaminy C a E, rostlinná barviva karotenoidy a flavonoidy, u starších osob koenzym Q10).
Každý antioxidant potřebuje něco, co ho renovuje, obnovuje. K dobré činnosti antioxidační bariéry potřebujeme organizmu dodávat různé stopové prvky a vitaminy. Můžeme je dodávat buď stravou, nebo pomocí doplňků stravy.
Každý antioxidant působí na jiné úrovni, při jiné reakci látkové přeměny. Potřebujeme je všechny. Nemůžeme si vybrat jeden nebo dva, které budeme organizmu dodávat a na ostatní zapomeneme.
Mnoho antioxidantů působí při společném podání synergicky (vzájemně se podporují, účinky se nesčítají, ale násobí). Je lepší dodávat malá množství širokého spektra antioxidantů než velké množství jednoho.
Proto při přípravě jídla platí pravidlo „Jezte barevně!“, které znamená, že máme konzumovat zeleninu a ovoce v co nejpestřejších barvách. Každá barva znamená jiný antioxidant.
Jestliže žijeme v životním prostředí, které rozhodně není čisté, a nemůžeme zabránit působení volných radikálů na náš organizmus, pak potřebujeme posilovat antioxidační bariéru.
Vyhýbejme se zakouřenému prostředí a mysleme na to, že také při velké fyzické zátěži a při sportu vznikají volné radikály. Proto sportovci potřebují doplňovat antioxidanty formou doplňků stravy.
Zajímavou možností, jak zjistit stav naší antioxidační bariéry je analýza prvků ve vlasech. Známkami nedostatečné antioxidační ochrany jsou vysoký poměr mezi železem a mědí, nedostatek manganu, zinku, mědi a selénu.
Analýza prvků ve vlasech také může ukázat přítomnost těžkých kovů v našem těle.
Stále častěji míváme v těle větší množství hliníku. Je to následek kyselého prostředí, ve kterém se hliník uvolňuje z půd a dostává se do vody a tím i do rostlin, které následně konzumujeme my nebo zvířata.
Toxické prvky mají tendenci se hromadit v parenchymových orgánech, hlavně v játrech, ledvinách a slinivce. Při dlouhodobé expozici se mohou rovněž kumulovat v jiných tkáních, například olovo a hliník v kostech, olovo, rtuť a hliník v mozkové tkáni a kadmium ve vlasových cibulkách.
Důsledkem potom mohou být opět různé chronické choroby nebo chronické otravy (například hliník se považuje za jednu z možných příčin neurodegenerativních onemocnění, Alzheimerovy choroby).
Protože známe vztahy mezi prvky, můžeme potom doporučit správnou suplementaci k vytěsnění těžkých kovů z našeho organismu.
Pokud se tedy nemůžeme úplně vyhnout znečištěnému prostředí, měli bychom dbát na pravidelný přísun dostatečného množství a spektra antioxidantů a prvků, které jsou antagonisty těžkých kovů (dokážou je vytlačit z našeho těla).
Analýza prvků ve vlasech je zajímavou možností, jak se dozvědět stav naší antioxidační bariéry a přítomnost těžkých kovů v těle a které doplňky stravy jsou nám prospěšné.