Vztahy, zdraví a štěstí.

Na konci třicátých let 20. století američtí psychologové začali sledovat skupinu mladých mužů, kteří v té době studovali na Harvardu. Byla to poměrně velká skupina, více než dvě stě lidí. Komplexně je vyšetřili po stránce lékařské, po stránce vztahové, mluvili s jejich rodiči, mluvili se sourozenci a takhle sledovali tu skupinu pravidelně více než 75 let.

Cíl a výsledek studie:

Postupně se na studii vystřídalo spousta vědců, neustále se vyhodnocovaly podklady. Mezi sledovanými bylo několik spisovatelů, jeden americký prezident, mnozí se účastnili 2.světové války. Cílem studie bylo hlavně vyhodnotit, co činí lidi zdravější a šťastnější.

Po 75 letech výzkumu z Harvardské studie vyplynul zajímavý závěr:

Dobré mezilidské vztahy nás dělají šťastnějšími a zdravějšími.  

O tom, jak jsou zdraví a šťastní lidé v osmdesáti letech, nerozhoduje jejich hladina cholesterolu v krvi v jejich padesáti letech, ale jestli jsou nebo nejsou v padesáti spokojeni ve svých vztazích.

Ze studie byly vyhodnoceny tři závěry:

  1. Společenské vztahy jsou pro nás opravdu dobré. Lidé, kteří mají více dobrých mezilidských vztahů s rodinou, přáteli, komunitou jsou zdravější a šťastnější.
  2. Není tak úplně rozhodující to množství vztahů, tedy počet přátel, které máme, ale kvalita. Tedy nejdůležitější jsou kvalitní vztahy s rodinou a nejbližšími přáteli.
  3. Dobré vztahy nezlepšují jenom zdraví našeho těla, ale ovlivňují zdraví našeho mozku.

Co si z toho vezmete?

Myslím si, že si z toho potřebujeme udělat určité závěry každý sám pro sebe.  

  1. Potřebujeme mít dobré vztahy se svými nejbližšími. protože kvalitní mezilidské vztahy velmi ovlivňují náš život. Pokud budeme mít dobré lidské vztahy v naší rodině a s našimi nejlepšími přáteli, potom můžeme být zdravější a budeme určitě šťastnější.
  2. Dělejme něco pro své kvalitní mezilidské vztahy.
  3. Dělejme něco pro zabezpečení své rodiny, aby mohla být šťastnější a byly v ní dobré vztahy.

Dělejte něco pro zlepšení vašich vztahů, zlepšujte si svůj životní styl a zjednodušte si svůj život nejen díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.