Komu můžeme pomoci?

Možná to máte také tak. Občas za mnou lidé přijdou s žádostí o radu, za nějakou dobu se vrátí a žádají tu samou radu. To znamená, že mají problém a žádají o radu k řešení toho samého problému. Když se jich zeptám, jestli už udělali to, co jsem jim poradil posledně, řeknou mi, že ne, že udělali něco jiného, protože si mysleli, že to bude lepší. Poradím jim znovu stejně a oni za nějakou dobu přijdou znovu a potom znovu. Prostě si nenechají poradit.

Přišel jsem na to, že tihle lidé v podstatě nestojí o moji radu. Jenom chtějí, abych jim potvrdil, že to, co oni dělají, je správné. Přitom jejich aktivita nevede k dobrému výsledku. Jsou to lidé, lidé, kteří si nenechají pomoci a já jim nemůžu pomoci.

Dvě skupiny

Možná máte také v okolí lidi, kteří si nenechají poradit a nenechají si pomoci, a proto ji pomoci nemůžete.

V zásadě existují dvě skupiny lidí, kterým pomoci vůbec nemůžeme:

  1. O pomoc vůbec nestojí. Jednak si ani o pomoc, ani o radu neřeknou, jednak odmítnou pomoc, pokud byste jim chtěli poradit nebo pomoci. Tady platí, že nevyžádaná rada je ta nejhorší. Pokud dáte někomu radu, o kterou si neřekl, pak se jí určitě nebude řídit, naopak mnohdy udělá úplně přesný opak.
  2. O pomoc nebo radu si řeknou, ale pak se tou radou neřídí. Jsou to lidé, kteří si chtějí všechno dělat po svém a neposlouchají vaše rady, nepotřebují vaši pomoc.

Těmto lidem opravdu nemůžete pomoci, s tím se nedá nic dělat. Netrapte se tím.

Příklad z ordinace

Pokud přijde takový pacient do mé ordinace, pak jim jako lékař říkám:

„Radím vám na základě svých znalostí a zkušeností, udělejte to a to. Ale jestli to uděláte nebo ne, to už je vaše věc, vaše odpovědnost a vaše zdraví. Já se mám poradil podle svých nejlepších znalostí a zkušeností a pokud se tím nebudete řídit, to už mě netrápí, protože je to vaše odpovědnost. Vy jste zodpovědní za vaše zdraví.“ 

Komu můžete pomoci?

Stejným způsobem bychom měli přistupovat k lidem ve všech oblastech.

Pokud vás někdo požádá o radu, pak mu můžete poradit na základě svých nejlepší je znalostí a zkušeností, ale co s tím udělá, bude už jeho věc. Není to vaše starost. Netrapte se těmi lidmi, kterým nemůžete pomoci. Soustřeďte se na ty lidi, kteří si nechají pomoci, kteří se budou řídit vašimi radami. Těm věnujte svůj čas, na ty se soustřeďte.

Doporučení:

  1. Netrapte se těmi lidmi, kterým nemůžete pomoci, protože nestojí o vaši pomoc nebo se vašimi radami neřídí.
  2. Soustřeďte se na ty, kterým můžete pomoci a kteří si nechají pomoci.
orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.