Už jste si ujasnili svoje priority a svoje hodnoty?
Aby se člověk rozvíjel jako celistvá osobnost, měl by si dávat cíle v různých oblastech – nejen v oblasti finanční, byznysové či pracovní, ale také v oblasti osobnostního růstu, v oblasti rodiny a vztahů, v oblasti duchovní, v oblasti svých zájmů a také v oblasti zdraví.
Podle mých zkušeností, pokud není člověk zdravý, pak bez ohledu na to, jaké máte další priority, přestává myslet na priority v ostatních oblastech a řeší otázku zdraví. Naše zdraví se tak stává tou hlavní prioritou.
Vzpomeňte si – chodíte do práce a najednou dostanete virózu, chřipku, máte teplotu 39 stupňů Celsia. Najednou nic neřešíte, jenom chcete být co nejdříve zdraví. Nejsou důležité finanční priority, nejsou důležité zájmové priority, potřebujete být zdraví. A to už vůbec nemluvím o tom, když dostanete vážnější akutní chorobu – například srdeční infarkt nebo plicní embolii. Vše ostatní jde stranou – finance, práce, koníčky, myslíte na to, jak co nejdříve být zdravý, abyste mohli žít zase normální život.
Naše zdraví se stává tou hlavní prioritou bez ohledu na to, jaké máme priority v ostatních oblastech. To se týká nás všech. Takže jaké cíle jste si dali pro nový rok v oblasti zdraví? Co hodláte pro své zdraví udělat?
Možná si teď říkáte: „Vždyť je to jednoduché. Budu se více hýbat, budu se zdravě stravovat, budu se vyhýbat toxickým látkám a budu zdravý.“ Není to tak úplně jednoduché. Každý člověk je totiž trochu jiný, jsme každý jinou biochemickou individualitou a potřebujeme každý trochu jiná pravidla – potřebujeme se jinak stravovat, potřebujeme se jinak hýbat a potřebujeme brát jiné doplňky stravy.
Mám teď čerstvou osobní zkušenost. Moje maminka asi týden před Štědrý dnem dostala tachykardii (rychlejší srdeční akce), měla tep 130-140 za minutu. Vzal jsem ji do nemocnice, natočili jsme EKG a podle křivky EKG kolega kardiolog nasadil antiarytmika (léky proti nepravidelnosti srdečního rytmu). Maminka nechtěla zůstat v nemocnici, sledovali jsme ji doma a během dvou dnů byla srdeční akce v pořádku. Takže jsme se těšili, že je vyhráno, ale najednou den před Štědrým dnem se srdeční akce zpomalila až moc. Měla tep 30 za minutu. Museli jsme zavolat RZP a odvést ji na JIP interního oddělení, kde se už zase během dalšího dne srdeční akce upravila.
Chci na tomto příkladu ukázat, že léky, které se běžně při tomto druhu arytmie používají a jsou účinné, u mé maminky byly až příliš účinné a způsobily závažnou komplikaci. Bude potřebovat jiný léčebný postup. Každý z nás jsme odlišnou individualitou a potřebujeme něco jiného.
Stejně tak se potřebujeme každý trochu jinak stravovat. Geneticky je nám dáno, jestli více přibýváme po tucích nebo po sacharidech. Pokud řešíte svou hmotnost a chcete dosáhnout optimální hmotnost a udržet si ji, je potřeba zjistit, jestli jste geneticky předurčeni k citlivosti na tuky nebo na sacharidy, čemu se máte vyhýbat a kolik živin vlastně potřebujeme.
K tomuto účelu máme k dispozici genetické vyšetření spojené s programem Bodykey by Nutrilite. Toto genetické vyšetření vám odhalí přesně, jak se máte stravovat i jak se máte hýbat. Na každý den vám program nabízí jídelníček, abyste se mohli stravovat správně a mohli jste dosáhnout své optimální hmotnosti a trvale si ji udržet.
Pokud řešíte otázku zdraví, je dobré nechat si provést analýzu prvků ve vlasech. Na základě poměrů prvků ve vlasech jsme schopni zjistit biochemické tendence a trendy, kam váš organismus směřuje. Můžeme tak učit, jak se máte stravovat a jaké máte brát doplňky stravy, abyste dosáhli dobrého zdraví a abyste si ho udrželi.
Na jednom se seminářů školícího systému Dextera Yagera vysvětloval Piotr Lach určité postupy, které vedou k úspěchu v různých oblastech života. Řekl: „Jsou možné různé postupy a návody. Někdo vám bude radit nějakých 11 kroků, někdo třeba 8 kroků, někdo 6 a někdo jenom 3. Já mám pro vás jednoduchou radu. Mám pro vás jen 2 písmena.“
Pak přistoupil k tabuli a napsal „GO“ a řekl: „Běžte. Prostě jděte něco udělat. Každý den je třeba něco udělat pro své cíle a pro své priority. Protože bez ohledu na to, jak jsme vzdělaní v dané oblasti, kolik o svém cíli a svých prioritách a o dané oblasti budeme vědět, kolik budeme mít informací, když nic neuděláme, pak se nic nestane.“
Potřebujeme vzít zodpovědnost za své priority, za to, co je pro nás důležité, do vlastních rukou. Potřebujeme vzít zodpovědnost za své zdraví a každý den pro své zdraví něco udělat.
Dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.