Proč mám v těch vlasech tolik hliníku? Jak je možné, že se hliník do mne dostal? Tak se často lidé ptají na konzultacích k výsledkům analýzy prvků ve vlasech, protože hliník je nejčastějším toxickým kovem, který ve výsledcích analýzy prvků ve vlasech nalézáme.
Hliník je toxický kov, který do našeho organizmu nepatří. Pokud ho do sebe dostaneme, obvykle se ukládá v tukové a nervové tkáni a může být příčinou některých těžkých chorob. Hliník se považuje za jednu z příčin neurodegenerativních chorob, například Parkinsonovy choroby nebo Alzheimerovy demence.
Pro některé lidi je trochu záhadou, jak se do našeho těla dostává. Hliník totiž nalézáme ve výsledcích analýzy prvků ve vlasech napříč všemi věkovými skupinami. To znamená, že se neobjevuje jen u starší generace, která pamatuje školní jídelny s hliníkovým nádobím a hliníkovými příbory. Ale hliník nalézáme ve výsledcích analýzy prvků ve vlasech i u malých dětí.
Hliník nepatří do našeho organismu a my ho potřebujeme dostat z těla ven.
Jak do udělat?
Provádíme to cílenou suplementací. Protože známe antagonistické vztahy mezi prvky, víme, že antagonistou hliníku (prvkem, který soutěží s hliníkem o místo v organismu) je železo.
Pokud v analýze prvků ve vlasech najdeme hliník ve zvýšeném množství, podáváme dotyčné osobě kvalitní doplněk stravy s obsahem železa. Ideální je brát suplement se železem brzy ráno, protože železo se vstřebává dopoledne až do 15.hodiny. Železo by mělo být ve formě organické soli, abychom ho mohli vstřebat.
Pokud takto podáváme železo, pak vytlačujeme hliník z organismu pryč. Když za jeden až dva roky uděláme kontrolní analýzu prvků ve vlasech, pak je hliníku výrazně menší množství než v první analýze, nebo už ho tem téměř nepozorujeme.