Jak je to s hliníkem v našem těle?

Proč mám v těch vlasech tolik hliníku? Jak je možné, že se hliník do mne dostal? Tak se často lidé ptají na konzultacích k výsledkům analýzy prvků ve vlasech, protože hliník je nejčastějším toxickým kovem, který ve výsledcích analýzy prvků ve vlasech nalézáme.

Hliník je toxický kov, který do našeho organizmu nepatří. Pokud ho do sebe dostaneme, obvykle se ukládá v tukové a nervové tkáni a může být příčinou některých těžkých chorob. Hliník se považuje za jednu z příčin neurodegenerativních chorob, například Parkinsonovy choroby nebo Alzheimerovy demence.

Pro některé lidi je trochu záhadou, jak se do našeho těla dostává. Hliník totiž nalézáme ve výsledcích analýzy prvků ve vlasech napříč všemi věkovými skupinami. To znamená, že se neobjevuje jen u starší generace, která pamatuje školní jídelny s hliníkovým nádobím a hliníkovými příbory. Ale hliník nalézáme ve výsledcích analýzy prvků ve vlasech i u malých dětí.

Jak se hliník do nás může dostat?

  1. Hliník je jeden z nejběžnějších prvků, který se v přírodě vyskytuje. Běžně je obsažen v půdě ve formě hlinitokřemičitanů. V dnešní době vlivem kyselého prostředí a kyselých dešťů se z hlinitokřemičitanů uvolňuje a dostává se do vody. Z vody se dále dostává do rostlin, z rostlin do živočichů a my potom konzumujeme hliník s naší potravou. Doma nejsme schopni prokázat, jestli v potravinách nějaký hliník je nebo není, protože málokdo z nás má doma biochemickou laboratoř, ve které si dělá rozbor potravy, kterou přijme.
  2. Hliník se navíc občas objevuje i v pitné vodě či nápojích, takže ho i pijeme.
  3. Další možností, jak se hliník může dostat do našeho organismu, jsou různé druhy očkování, protože se někdy hliník používá jako stabilizátor očkovacích látek. Podle některých autorů se hliník může dostávat s očkovacími látkami do našeho těla, a zvláště u malých dětí může být příčinou některých těžkých chorob. Já osobně nejsem schopen prokázat ani vyvrátit, jestli se hliník a očkovací látky podílejí na dětských onemocněních nebo ne, ale faktem je, že hliník občas nalézáme ve výsledcích analýzy prvků ve vlasech i u malých dětí. A tam nemá co dělat.

Jak se zbavit hliníku?

Hliník nepatří do našeho organismu a my ho potřebujeme dostat z těla ven.

Jak do udělat?

Provádíme to cílenou suplementací. Protože známe antagonistické vztahy mezi prvky, víme, že antagonistou hliníku (prvkem, který soutěží s hliníkem o místo v organismu) je železo.

Pokud v analýze prvků ve vlasech najdeme hliník ve zvýšeném množství, podáváme dotyčné osobě kvalitní doplněk stravy s obsahem železa. Ideální je brát suplement se železem brzy ráno, protože železo se vstřebává dopoledne až do 15.hodiny. Železo by mělo být ve formě organické soli, abychom ho mohli vstřebat.

Pokud takto podáváme železo, pak vytlačujeme hliník z organismu pryč. Když za jeden až dva roky uděláme kontrolní analýzu prvků ve vlasech, pak je hliníku výrazně menší množství než v první analýze, nebo už ho tem téměř nepozorujeme.

Závěrem:

  1. Hliník je nebezpečný, toxický kov, který jsme schopni z našeho těla vytlačit cílenou suplementací železem.
  2. Je to jeden z důvodů k provedení analýzy prvků ve vlasech – zjistit, jestli máme v sobě nějaké toxické prvky, a co udělat, abychom byli zdravější.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.