Jak správně doplňovat zinek?

Zinek je důležitý stopový prvek, který se účastní více než 200 enzymatických procesů v našem těle. Je důležitý pro naše vidění, obranyschopnost (imunitu), reprodukci (plodnost), má vliv na nervový a trávicí systém a je potřebný pro spoustu dalších biochemických procesů.

Zinek se velmi rychle v našem těle spotřebovává a je to zřejmě jediný prvek, který opravdu potřebujeme doplňovat každý den.

Podávání a vstřebávání zinku:

Zinek se – jako každý kovový prvek – vstřebává ve formě organických solí. Což znamená, že ho nejsme schopni vstřebat ve formě oxidu nebo síranu či jiné anorganické soli. Potřebujeme ho přijímat ve formě nějaké organické soli – citrátu, glukonátu, laktátu…

Pokud zinek spolkneme a vstřebáváme ho ve střevě, vstřebává se odpoledne a večer – až po 15. hodině. Měli bychom tedy zinek podávat nejdříve v poledne, ale lépe odpoledne a večer.

Existují také práškové formy, které lze vstřebat v ústech pod jazykem. Pokud tedy použijeme například citrát zinečnatý ve formě prášku, který nasypeme pod jazyk, necháme rozpustit a ponecháme nějakou dobu  v ústech, pak se zinek vstřebává rovnou do krevního oběhu kdykoli během dne.

V jaké dávce bychom měli zinek brát?

Pro dospělého člověka se suplementační dávka pohybuje mezi 10 – 20 mg na den.

Uvádí se, že potřebná dávka zinku pro dospělého člověka je 30 mg denně. Předpokládá se, 15 – 20 mg jsme schopni přijmout ve stravě a 10 – 20 mg bychom měli doplňovat ve formě doplňků stravy.

Pro děti počítáme s dávkou 0,2 – 0,4 mg na 1 kilogram hmotnosti.

Pro těhotné ženy se doporučuje vyšší suplementační dávka – 20 – 25 mg na den.

Tip pro praktické použití suplementů se zinkem:

Zinek zvyšuje naši obranyschopnost a je účinný v boji s virovými nemocemi, zvláště s těmi, které nazýváme chorobami z nachlazení. Proto mějte doma vždy připravený doplněk stravy s dobře vstřebatelným zinkem pro první pomoc.

Jakmile pocítíte, že „na vás jde“ nějaká choroba z nachlazení nebo chřipka, začínáte pociťovat škrabání v krku, kašlete, máte rýmu, teploty a bolesti celého těla (samozřejmě stačí jeden z těchto příznaků), začněte užívat zinek 15 – 20 mg denně a výrazně to pomůže vašemu zdravotnímu stavu – lépe se vyrovnáte s virovým onemocněním.

Takže jakmile se objeví první příznaky virózy, začněte brát zinek, nejlépe do 18 hodin od prvních příznaků, a pokračujte 3 – 5 dnů.

Doporučení:

Osobně používám a k suplementaci na základě analýzy prvků ve vlasech doporučuji Mineral Stick Zinc, který obsahuje 10 mg zinku v podobě citrátu zinečnatého.

Je to rozpustná forma zinku v podobě prášku, který se nasype pod jazyk, rozpustí se a během 5-10 minut se vstřebá, a proto ho můžeme brát kdykoliv během dne (při viróze dvakrát denně).

Můžeme ho i spolknout, ale potom musíme počítat s tím, že se bude vstřebávat ve střevě, a tedy ho bereme až odpoledne nebo večer.

Shrnutí:

Zinek je prvek, který potřebujeme doplňovat pravidelně každý den, nejlépe odpoledne nebo večer, ve formě organických solí, pro dospělého člověka v dávce 10 – 20 mg denně, pro děti 0,2 – 0,4 mg na 1 kilogram hmotnosti.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
 1. Ríša napsal:

  Dobrý den, jak je vhodný Zinek pikolinát? Jeho vstřebatelnost? Je použitelný například tento? https://hlavnezdrave.cz/obchod/zinek-pikolinat/ nebo je lepší koupit od NOW Food, který je ale 2x dražší?

 2. Petra napsal:

  Dobrý den, vysadila jsem antikoncepci v červenci a nyní se dostavily nepříjemné příznaky vysazení. Na obličeji se mi dělá nehezké akné a ráda bych se s tím vypořádala bez jizev a také čím dříve tím lépe. Prosím o radu, kolik zinku v mém případě užívat denně, případně pokud byste měl nějaké další doporučení, tak je velmi ocením.
  Můj věk je 31, užívala jsem ji cca 9 let. Předtím jsem akné nikdy neměla a v rodině s tím nemáme problémy. Nemám děti a těhotná nejsem. Vysadila jsem ji 7.2018. Akné se mí dělá poslední 1-2 měsíce na obličeji zejména.

  • Dobrý den, doporučená denní dávka zinku je 10-15mg, ale nedokážu říci, jestli zinek opravdu potřebujete. Jako lékař jsem zvyklý doporučovat na základě vyšetření v tomto případě na základě biochemického vyšetření – analýzy prvků ve vlasech. Více najdete na http://www.tajemstvivlasu.cz, kde je možné také analýzu objednat.

 3. Diana napsal:

  Dobrý den. Dnes jsem si v lékárně koupila Zinek jako doplněk stravy v tabletkách. Zakoupila jsem ho v lékárně Dr. Max. Dočetla jsem se, že tento zinek je v podobě oxidu. Znamená to tedy, že nebude mít žádný účinek? Děkuji za odpověď, s hezkým pozdravem Diana.

 4. David napsal:

  Dobrý den, pane Orlíku.

  Děkuji vám za zajímavý článek. Na internetu se dočítám, že dobře vstřebatelný zinek je ve formě glukonátu zinečnatého. Zakoupil jsem si v jedné online lékárně zinek, kde se uvádí ve složení, že obsahuje „Glukonan zinečnatý“. Je glukonan to samé, co glukonát? Nebo jsou to jiné formy a tudíž je glukonan hůře vstřebatelný?

  Děkuji a přeji vám pěkný den.

 5. Karel napsal:

  Lidé kupujte citrat nebo bisglycinat.. jiné formy hořčíku a zinku se nevstrebaji..

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.