Problém nebo životní fakt?

Stále se ještě setkávám v ordinaci s tím, že mnoho lidí si neuvědomuje, že to, kde dnes jsme, je důsledkem našich předchozích rozhodnutí.

Je jedno, jestli jsme to rozhodnutí udělali před 20 nebo 50 lety nebo před 2 či 3 lety. Ale to, kde dnes jsme, je důsledkem našich předchozích rozhodnutí.

Vlastní příklad

  1. V roce 1975 jsme byli s dechovým orchestrem ve Velké Británii a já jsem dostal nabídku, že bych mohl jít studovat hru na trubku do Kanady. Měl jsem tak velmi těžké rozhodování. Bylo to hodně lákavé, ale na druhou stranu jsem věděl, že půjde o nelegální emigraci a já se už nikdy nebudu moci vrátit do České republiky a pravděpodobně už nikdy neuvidím své rodiče. A na to jsem nebyl připravený. Ani jsem to doma nemohl prodiskutovat, protože jsem o této možnosti nevěděl. Další úlohu hrálo to, že jsem v tu dobu již byl přijat ke studiu na lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Takže jsem se rozhodl, že nebudu špičkovým hráčem na trubku, ale budu studovat medicínu a budu lékařem. A toto rozhodnutí samozřejmě ovlivnilo zbytek mého života, tedy vlastně celý můj život.
  2. Později jsem se rozhodl, že začnu podnikat v síťovém marketingu s firmou Amway. Toto rozhodnutí mě zase posunulo kus dál. Nejenom tím, že jsem začal ke svému podnikání podnikat, ale dostal jsem se k jiným informacím a začal jsem jinak přemýšlet. Začal jsem studovat otázky komunikace, vztahů, leadershipu, četl jsem jiné knihy než odbornou lékařskou literaturu. Hodně mi to pomohlo nejen v podnikání, ale i při vedení lidí, protože jsem v té době pracoval jako primář interního oddělení.
  3. Díky tomu, že jsem začal podnikat s firmou Amway, jsem se dostal k analýze prvků ve vlasech. Tato metoda mě natolik zaujala, že jsem se rozhodl, že přestanu dělat primáře oddělení a budu se věnovat analýze prvků ve vlasech a současně budu pracovat jako gastroenterolog.

To, kde jsme dnes, je důsledkem našich předchozích rozhodnutí.

Každé to rozhodnutí mě nasměrovalo a posunulo někam v mém životě. Dnes jsem tedy tam, kam jsem se dostal na základě těch minulých rozhodnutí.

Stejně tak i vy jste dnes tam, kde jste, v důsledku vašich předchozím rozhodnutí. To je dobrá a špatná zpráva současně. Dobrá je v tom, že to, kde budeme za 5, 10 či 20 let, bude důsledek toho, jak se rozhodneme žít dnes.

Problém a životní fakt

Mnoho lidí mi namítá, že ne všechno můžeme ovlivnit naším rozhodnutím. A mají pravdu. Nedávno jsem četl v knize Johna Maxwella, že se potřebujeme naučit rozlišovat mezi životním faktem a problémem.

Životní fakt je něco, co nemůžeme změnit či opravit.

Problém je něco, co můžeme vyřešit.

Jednoduchý příklad: jestliže člověk měří 170 cm, to je životní fakt. Životní fakt je také to, že tento člověk v dnešní době zřejmě nebude špičkovým basketbalistou.

To, že oba moji rodiče byli obézní, to je životní fakt. To, že mám sklon k přibývání na váze a k obezitě, to je životní fakt. To, že jsem měl nadváhu, byl problém, který bylo možné vyřešit. Rozhodl jsem se využívat program Bodykey by Nutrilite a během 6 měsíců jsem se zbavil 10 kg tuku a přibral jsem 1,5 kg na svalové hmotě. Před 3 lety jsem se tak dostal na svou optimální hmotnost a od té doby si ji držím. Je to důsledek mého předchozího rozhodnutí, kterým jsem se snažil vyřešit svůj problém s nadváhou.

Rozhodujte se

Je tedy potřeba se postavit k životu tak, že se naučíme rozlišovat, co je životní fakt a co je problém, který se dá řešit. Jestliže ho chceme vyřešit, potřebujeme se rozhodnout a potom podnikneme patřičné kroky k vyřešení. Můžeme tak dospět k tomu, jak chceme žít za 5,10 nebo 20 let. Je potřeba si to naplánovat.

Určitě si přečtěte článek 5 otázek. Zodpovězte si těchto 5 otázek a na základě svých odpovědí můžete vyřešit své problémy a můžete se rozhodnout, jak chcete žit za 20 let. Je úplně jedno, jestli vám je 20, 30 nebo 60 let. Vždy můžeme ve svém životě udělat změny a můžeme se posunout k tomu způsobu života, jaký chceme žít podle svých vlastních představ.

Zvažujte svá rozhodnutí a rozhodujte se.

„Nechci se rozhodovat“

Někteří lidé se nechtějí rozhodovat. Říkají mi: „Já se nechci a nebudu se rozhodovat.“ To, že se člověk nerozhodne, je také rozhodnutí. Rozhodne se, že se nebude rozhodovat. Ale má to své důsledky.

Za tohoto člověka bude v jeho životě rozhodovat někdo jiný. A to není úplně to nejlepší. Protože ten druhý bude rozhodovat ve svůj prospěch, ne ve prospěch toho člověka, který se nechtěl rozhodovat.

Rozhodujte se správně

Takže se raději rozhodněte pro něco, co v životě chcete.

Představte si sami sebe, jak chcete žít za 20 let nebo jak chcete žít v 80 letech. A potom si ujasněte, co je pro to potřeba udělat a rozhodněte se, že to uděláte. Protože to, jak budete žít za 20 let nebo jak budete žít v 80 letech, je důsledek vašeho dnešního rozhodnutí.

Rozhodněte se správně podle sebe, ne podle názoru někoho jiného.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
  1. Pingback: Proč zrovna já?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.