Také se máte úměrně svému věku?

Nedávno jsem potkal souseda a ptal jsem se ho: „Tak co sousede, jak se máte?“ A on mi odpověděl: „To víte, úměrně svému věku.“

Taky se máte úměrně svému věku? A co děláte pro to, abyste se měli lépe?

Pokud se máte úměrně svému věku, pak se musím zeptat – úměrně jakému věku?

Možná se vám ta otázka zdá podivná. Ale já jsem si dělal nedávno takový zábavný psychologický test, spíše pro zábavu a dobrou náladu. A vyšlo mi, že mám psychický a mentální věk na úrovni 45 let.

Měsíc předtím jsem se nechal proměřit na přístroji InBody, který umí změřit tělesné složení (svaly, tuk, voda…), a vyšlo mi, že mám metabolický věk 34 let.

Metabolický věk vyjadřuje určitou hodnotu bazálního metabolismu (energie, kterou člověk vydává, pokud je zcela v klidu). Bazální metabolismus se snižuje úměrně s věkem, jeho hodnota je ovlivněna poměrem svalů a tuku.

Pokud mi přístroj naměřil metabolický věk 34 let, pak to znamená, že můj bazální metabolismus je na úrovni člověka, kterému je 34 let. To znamená, že mám poměrně dobrý poměr mezi svaly a tukovou tkání (tuku je málo).

Jestliže je můj kalendářní věk 60 let, mám se chovat úměrně svému kalendářnímu věku nebo mentálnímu nebo metabolickému? To je otázka!

Jsem přesvědčen o tom, že můžeme dělat mnoho pro to, aby náš biologický věk byl nižší než ten kalendářní. Můžeme – a měli bychom – dělat něco pro zdraví. Můžeme se správně stravovat, potřebujeme se správně hýbat.

Nedávno jsem četl několik studií o tom, že vědci v nedávné době objevili hormon irisin. Tento hormon vzniká při cvičení a pohybu a umí přeměňovat bílý tuk na hnědý. Při této přeměně dochází k většímu spotřebě energie než při pohybu samotném.

To je skvělá věc pro hubnutí, která znamená, že pro hubnutí nám nestačí jen upravit jídelníček, ale potřebujeme se hýbat.

Důležité je, že irisin má také vliv na aterosklerotické pláty, které jsou uvnitř tepen. To znamená, že během pohybu a cvičení se aterosklerotické pláty zmenšují. Jestliže máme nějaký stupeň aterosklerózy, nemusí to být jednou provždy! A stav se nemusí jen zhoršovat, může se i zlepšovat. Jenom pro to potřebujeme něco dělat.

Potřebujeme se správně stravovat a potřebujeme se hýbat. Čím jsme starší, tím je pro nás pohyb důležitější. Jenom si ho potřebujeme správně naplánovat a užívat si ho.

Druhá možnost je, že si řekneme: „Když se podívám do občanky, už je mi šedesát a nic lepšího už se mnou nebude, už toho moc neudělám.“ To je také volba. Záleží na tom, jak se chcete cítit.

Jsem přesvědčen o tom, že máme v rukou naše zdraví a můžeme toho hodně udělat, abychom zpomalovali naše stárnutí. Můžu vám k tomu nabídnout dvě úžasné metody.

  1. Jedna metoda je na hubnutí a je to program Bodykey by Nutrilite, který je založen na genetickém vyšetření. Ukazuje vám, jak se máte stravovat, jak máte cvičit a sestavuje vám na každý den jídelníček až do konce vašeho života, abyste mohli dosáhnout a následně udržet optimální hmotnost.
  2. Druhou metodou je analýza prvků ve vlasech. To je diagnostická metoda, která na základě poměrů mezi prvky ve vlasech ukazuje, jaké biochemické tendence jsou v našem organismu. Na základě analýzy prvků ve vlasech se můžete dozvědět, jak se správně stravovat, které doplňky stravy máte brát a jak se správně vyrovnávat se stresem, abyste byli zdraví a abyste zpomalovali stárnutí.

Máte se úměrně svému věku?

Děláte něco pro to, abyste se měli lépe?

Věřím, že můžeme něco dělat pro své zdraví a zpomalování stárnutí – je to jenom naše rozhodnutí.

Dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.