Bezlepková strava – móda nebo nezbytnost?

Také jste podlehli módě bezlepkové stravy? V současné době dodržuje bezlepkovou dietu spousta známých osobností a špičkových sportovců. Mnoho lidí si myslí, že pokud bezlepková strava pomohla někomu populárnímu a výjimečnému, jako je například tenista Djokovič, pomůže jim tato dieta také.

Jak to tedy je s působením lepku na náš organismus?

Jak lepek poškozuje náš organismus a poškozuje ho vůbec?

Pokusím se zkráceně vysvětlit dnešní pohled na působení lepku na lidský organismus. Tento pohled je trochu jiný, než jsem se před lety učil ve škole, a je možné, že za pár let či desítek let bude náš pohled opět trochu jiný, tak jak se vyvíjí stupeň poznání lékařských a přírodních věd.

Lepek může poškozovat lidský organismus různými způsoby:

  1. Celiakie.
  2. Alergická reakce na lepek.
  3. Nesnášenlivost lepku.
  4. Psychická averze na lepek.

1. Celiakie – autoimunitní onemocnění.

Náš organismus si vlivem lepku vytváří určité protilátky proti vlastním tkáním, v tomto případě proti sliznici tenkého střeva. Působením lepku a autoimunitní reakce dochází k poškození sliznice tenkého střeva, které se ztenčuje a dochází k horšímu vstřebávání některých prvků v živin. Prvním projevem celiakie u dospělého člověka může být například anémie (chudokrevnost) z nedostatku železa.  V krvi prokazujeme protilátky proti gliadinu a tkáňové transglutamináze. Diagnostická je biopsie z dvanáctníku při normální stravě (ne bezlepkové). Celiakie je velmi dobře léčitelná bezlepkovou stravou. Pokud člověk dodržuje bezlepkovou dietu, nemá žádné potíže, je zcela zdravý.

2. Alergická reakce na lepek.

Mnohdy je to spíše alergická reakce na mouku. Může se projevovat různě – například průduškovým astmatem, kontaktní dermatitidou (zánětem kůže) nebo kopřivkou, ale může se také projevovat jako potravinová alergie, kdy člověk obvykle dostává průjem po požití lepku či pšeničné mouky. V krvi zjistíme imunoglobuliny IgE.  Projevy alergie jsou odstranitelné, pokud se člověk vyhýbá pšeničné mouce a lepku.

3. Nesnášenlivost lepku.

Člověk reaguje nějakými potížemi na lepek a pšeničnou mouku, aniž by byla prokazatelná celiakie či alergie na lepek (například bolesti břicha, průjmovitá stolice, nadýmání…). Člověk, který nesnáší lepek (má potíže po požití lepku), by měl lepek ze stravy vyloučit.

4. Psychická averze na lepek.

Je to taková obdoba vegetariánů, kteří odmítají jíst maso, protože nechtějí zabíjet živočichy. Soucítí s živými organismy a nechtějí je trápit. (A přitom si neuvědomují, že rostliny jsou také součástí živého světa a že tedy konzumací rostlinné stravy jí také živé organismy.) Je to otázka psychologická a možná i filosofická.

Samozřejmě lidé, kteří mají averzi na lepek, budou po požití lepku reagovat špatně (pokud budou vědět o tom, že lepek je ve stravě) a budou se snažit vynechávat lepek ze své stravy.

Pokud jste zdraví, můžete jíst lepek i nadále

Pokud nemáte alergii na lepek, nemáte autoimunitní onemocnění – celiakii a nemáte ani nesnášenlivost lepku, jste zdraví a nemáte žádné problémy, pak není žádný důvod k tomu, abyste lepek vynechávali ze své stravy.

Byla prováděna dvojitě slepá studie s vrcholovými cyklisty na účinek lepku. Část cyklistů dostávala potraviny s lepkem, část dostávala potraviny bez lepku. Sportovci nevěděli, jakou stravu jí, a ti, co ji stravu podávali, také nevěděli, co jim podávají. To je podstata dvojitě slepé studie. A tato studie prokázala, že vynechání lepku ze stravy nemělo žádný vliv na výkonnost cyklistů ani na jejich zdravotní stav.

Takže pokud je člověk zdravý, pak vynechávání lepku ze stravy a bezlepková strava nemá smysl, nepomůže mu zlepšit zdravotní stav ani výkonnost.

Závěry:

  1. Pokud jste zdraví, můžete jíst lepek i nadále.
  2. Pokud máte celiakii, alergii na lepek nebo prostou nesnášenlivost lepku, pak bezlepková strava je nezbytná. Může vám zlepšit zdravotní stav, zachránit život a může vám život zpříjemnit tak, že se při bezlepkové stravě budete cítit jako úplně zdravý člověk.
  3. Potřebujete si uvědomit nebo zjistit, jestli máte celiakii, alergii na lepek nebo jste zdraví a můžete lepek jíst.
  4. Poškození organismu lepkem se týká určitě méně než 20 % populace, pravděpodobně méně než     10 %.  Paušální zavedení bezlepkové stravy mi z tohoto pohledu připadá nesmyslné.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.