Co s tím budete dělat? 

Nedávno vydala prohlášení Národní rozpočtová rada vlády ohledně našeho důchodového a penzijního systému. Uvádí se v něm, že pokud se nezmění penzijní systém, pak na důchody nebudou peníze. Prostě dojdou.

Je to jako v domácnosti – když koncem měsíce dojdou peníze, nemůžete si nic koupit. Možná Vám peníze někdo může půjčit, ale pokud nejste dostatečně finančně důvěryhodní a neskýtáte záruku, že peníze budete vracet, nikdo vám peníze nepůjčí.

A náš stát se dostane do situace, kdy už mu nikdo nepůjčí. Bude už tak zadlužen, že žádné další peníze mu nikdo neposkytne, a proto na důchody peníze nebudou. Do důchodového věku se dostanou silné ročníky, které se narodily po roce 1970, a na důchody nebude.

Řešení dle Národní rozpočtová rady

Národní rozpočtová rada vlády navrhuje dvě možnosti, jak to řešit – a ani jedna se mi nelíbí.

  1. Jedna říká, že se bude prodlužovat věk do odchodu do důchodu,
  2. druhá, že se budou snižovat důchody.

Nedokážu si představit, že například zdravotní sestra na interním nebo chirurgickém oddělení bude v 65, natož v 70 letech běhat kolem pacientů, pomáhat jim s hygienou, obsluhovat je, zvedat je…Nedokážu si představit, že zedník, klempíř či pokrývač bude v 70 letech dál běhat po stavbě.

Je mi 62 let, za necelý rok bych měl jít do starobního důchodu a občas přijdou ke mně do ordinace mí vrstevníci. Mnoho z nich už je v předčasném důchodu, protože nejsou schopni pracovat nebo je v tomto věku už nikdo nezaměstná.

Nelíbí se mi ani snižování důchodu, protože si nedokážu představit, jak za ty peníze lidé vyžijí.

Co s tím chcete dělat?

Pokud jste ročník 1970 a mladší, ptám se vás: „Jak to chcete řešit? Co s tím budete dělat?“

Je potřeba začít něco dělat navíc! Je potřeba už teď začít dělat něco, co vám později dá jiný příjem než jen důchod. Nedokážu si představit, že běžný zaměstnanec ze své mzdy našetří na důchod.  Je potřeba začít něco dělat.

Nedávno jsem viděl zajímavé motivační video, ve kterém se říká, že je třeba začít makat, ideálně mezi 20. a 30. rokem. 10 let pořádně, tvrdě pracovat, aby člověk vybudoval svůj vlastní podnik. Na druhou stranu vám nikdo nedá návod, jak máte svůj podnik vytvořit, a ve škole vás to nenaučí.

Funkční řešení pro každého jednotlivce

Jednou z možností, jak si vytvořit příjem, který budete mít i v důchodu, je podnikání se zárukou. To spočívá v tom, že změníte obchod. Začnete nakupovat v jiném obchodě, učíte další lidi nakupovat v tom stejném obchodě, ve kterém nakupujete vy, a dostáváte provize z vytvořeného obratu.

Já jsem tak před léty začal podnikat se zárukou s firmou Amway. Toto podnikání mi dávalo smysl z několika důvodů.

  1. Nemusel jsem se učit něco až tolik nového – jen jsem změnil způsob nakupování. Nakupoval jsem dále věci, které běžně doma používáme, jenom jsem změnil obchod.
  2. Musel jsem se trochu naučit jak komunikovat s lidmi, což jsem uplatnil i ve své profesi.
  3. Naučil jsem se přemýšlet jako podnikatel. Měl jsem možnost se to od někoho naučit, protože se v podnikání Amway učíte od lidí, kteří už podnikat umí.
  4. V podnikání se zárukou s firmou Amway je velmi kvalitní školící systém, který vám nabízí a doporučuje knihy, CD s audionahrávkami a semináře a dává vám kontakt s lidmi, kteří toto podnikání umí, jsou finančně nezávislí a mohou vás podnikání naučit.
  5. Jestliže začnete budovat své podnikání se zárukou, začnete pomáhat dalším lidem, aby dělali to, co vy – aby nakupovali v tom samém obchodě a pomáhali dalším lidem nakupovat, dostáváte další měsíční příjem. Tento příjem může postupně narůstat a to tak, že v určitou dobu buď můžete skončit v práci, protože máte dostatečně velký příjem, nebo můžete dál pracovat v zaměstnání a příjem z podnikání Amway je navíc.

Přínos podnikání se zárukou

Například mně dává příjem z podnikání jistotu, že jakmile odejdu ze zaměstnání do důchodu, můj životní styl se nezhorší. Budu mít dostatečný příjem na to, abych mohl dál jezdit na hory, abych mohl bydlet tam, kde bydlím, bych nemusel snižovat své nároky na život. Myslím, že to je velmi důležité.

Podnikáním se zárukou můžete dosáhnout absolutní finanční a časové svobody. Ale pokud nechcete, pak nemusíte. I jenom dostatečný příjem k tomu, abyste mohli normálně žít a nemuseli živořit z důchodu, je dobrá motivace k tomu, abyste začali dělat něco dalšího ke svému současnému zdroji financí.

Podnikání se zárukou je jednou z možností, jak vyřešit svou finanční situaci při odchodu do penze, jenom je třeba začít dříve. Potřebujete začít kopat studnu dříve, než budete mít žízeň. Pokud jste ročník 1970 a mladší, nemáte na co čekat! Je potřeba začít dělat už teď.

Další postup

  1. Pokud se chcete dozvědět více, podívejte se zde nebo si přečtěte další blogové články a podívejte se na má videa.
  2. Pokud vás článek zaujal, můžete mne kontaktovat a já vás napojím na vzdělávací systém, seznámím vás s lidmi, od kterých se můžete učit, a můžu vám pomoci začít s podnikáním se zárukou.

 

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.