Jak správně doplňovat železo?

Každý z nás je v situaci, kdy buď potřebuje doplňovat železo, nebo zná někoho, kdo potřebuje doplňovat železo.

V poslední době se mne lidé často ptají, jak nejlépe doplňovat železo, a to nejenom na základě analýzy prvků ve vlasech.

Není to tak, že bychom měli pojídat hřebíky. Já vím, že to zní směšně a že všichni víte, že se tímto způsobem železo nedoplňuje. Ale pokud jíte preparáty se železem v nevhodné formě nebo v nevhodnou dobu, pak je výsledek stejný, jako byste polykali hřebíky.

Suplementace železem je poněkud problematická, protože nadbytek železa je horší než jeho nedostatek. Nadbytek železa vede ke tvorbě volných radikálů, které jsou potom příčinou různých chronických chorob a rychlejšího stárnutí. K suplementaci železem tedy přistupujeme opatrně a s rozvahou.

U mužů, u kterých nedochází ke větší ztrátě železa, stačí většinou jen podporovat vstřebávání železa ze stravy podáváním vitaminu C.

Důležité je vědět, že železo se vstřebává ráno a dopoledne, maximálně do 15. hodiny.  To znamená, že železo bychom měli podávat ráno, nejpozději v poledne, aby se mohlo vstřebat. Podávat  železo ráno a večer je z mého pohledu nesmyslné, protože večerní dávka se nevstřebá.

Navíc – pokud preparát se železem spolkneme, pak se železo ve střevě vstřebává z 5-15%. Zbytek zůstává ve střevě, může ničit střevní mikroflóru (střevní mikrobiom) a může vyvolávat různé zažívací potíže.  Zácpa, bolesti břicha, nevolnost či jiné potíže. Také zbarvuje stolici zelenočerně.

Ideální je používat k suplementaci železo, které se vstřebává z 90-96% a nemá potom vedlejší účinky. Já při doporučení suplementace k analýze prvků ve vlasech používám žvýkací železo – preparát Chewable Iron Nutrilite, ze kterého se železo vstřebává téměř z 96% v ústech. Navíc obsahuje vitamin C ve formě koncentrátu z aceroly,  který podporuje vstřebávání železa. Takže z tohoto preparátu se železo vstřebává v ústech, nedojde do střeva a nemá žádné vedlejší účinky.

Tento preparát s úspěchem doporučuji pacientům se střevními záněty, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Osvědčil se mi také u těhotných žen, které trpěly nevolností a zvracením. Doporučoval jsem ho i malým dětem (dá se rozpustit na lžičce ve vodě nebo čaji). Tableta Chewable Iron Nutrilite obsahuje jen 6 mg železa, ale plně využitelného, zatímco v běžných preparátech bývá 100mg železe s využitelností 5-15% – zbytek zůstává ve střevě a vyvolává nežádoucí účinky.

Další možností je podávat železo v kombinaci s kyselinou listovou. Tato kombinace se osvědčila u žen ve fertilním věku, které by mohly být těhotné nebo plánují těhotenství. V tomto případě je dávky kyseliny listové velmi prospěšná. V rámci suplementace na základě analýzy prvků ve vlasech doporučuji preparát Iron Folic Nutrilite, se kterým mám velmi dobré zkušenosti. I v této indikaci podáváme železo ráno a lépe před jídlem, aby se nenavázalo na vlákninu.

Shrnutí:

K suplementaci nejčastěji doporučuji žvýkací železo, které se vstřebává v ústech, nemá vedlejší účinky. Podávám ho u mužů – pokud je potřeba, u žen, pokud neplánují těhotenství nebo již nejsou ve fertilním věku. U žen ve fertilním věku doporučuji železo s kyselinou listovou.

Železo podáváme ráno před snídaní, žvýkací železo je možné podat ještě i před obědem.

U mužů, kde není velká ztráta nebo zřetelná anémie, doporučuji raději vitamin C, který podporuje vstřebávání železa.

Jsou potřebné pravidelné laboratorní kontroly – krevní obraz, železo a hlavně kontrolní analýza prvků ve vlasech, která může odhalit nedostatek železa i několik let předtím, než se projeví poklesem červených krvinek a hemoglobinu v krevním obrazu.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav a životní styl, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života. Zabývá se analýzou prvků ve vlasech, pomáhá lidem dosáhnout a trvale udržet optimální hmotnost a podniká se zárukou.
Komentáře
 1. Dasa napsal:

  Dobry den, koupila jsem si zelezo s vytaminem C. Mam otazku, jestli se to ma brat 30 nebo 60 min. pred jidlem. Dekuji za odpoved.

  • orlik@orlikovi.cz napsal:

   Záleží na preparátu (výrobci) – Chewable Iron Nutrilite je žvýkací železo, které je možné brát krátce před jídlem.

 2. Kamila napsal:

  Dobry den,
  Diagnostikovali mi strednetezkou anemii z nedostatku zeleza,hemoglobin 69%.Hodne sportuji a nejak me nenapadlo,ze si to tim mohu zpusobit,dostala jsem Tardyferon,ale bohuzel mam problemy se zacpou a tim se jeste zhorsily,celkovy travici diskomfort.Co by jste doporucil na rychle doplneni hladiny zeleza a naslednou suplementaci?Divala jsem se na vyronky co doporucujete,ale je tam zastoupene zelezo v malem mnozstvi…Dekuji za odpoved.

  • Nutrilite Chewable Iron je vstřebatelné z 95-98% (vše v ústech). Množství železa z 1 tablety je tedy srovnatelné s běžnými tabletami, kde vstřebatelnost ve střevě je 5-15%. Protože se vstřebává v ústech, nemá vedlejší účinky. Pokud je třeba, mohou se zpočátku brát 2-3 tbl denně (ráno před jídlem). Pokud budete mít zájem, dejte vědět raději emailem než zde do komentářů.

 3. Lenka napsal:

  Dobrý den, prosím o radu. Po 4 týdnech léčby Maltofer tablety žvýkací 3x denně, stoupla hladina hemoglobinu z 69 na 71. V příbalovém letáku není uvedeno jak Maltofer užívat. Ráno beru Emaneru/ kyseliny/,zkusila jsem nejprve vzít železo,ale byly bolesti žaludku. Podotýkám že jsem po sono řaludku, i gastroskopii a vše je v pořádku. Jsem zvyklá snídat ovesnou kaši, což se prý s železem také “tluče”. Můžete mi poradit jak zkombinovat léky a stravu aby vstřebávání bylo co nejůčinější? A je tedy vhodné brát tabletu večer, když se železo nevstřebá? Děkuji za odpověď. Lenka

  • Pokud máte při gastroskopii zcela normální nález, je otázkou, jestli potřebujete Emaneru. Ale když ji musíte brát, můžete ji vzít před večeří (má účinek téměř 24 hodin) a železo berte ráno před snídaní. Večerní dávka železa – jak uvádím ve videu – je zcela nesmyslná.

 4. Lenka napsal:

  Dobrý den. Pane doktore, kdy doporučuje užívat železo v případě užívání inhibitorů protonové pumpy, které užívám pravidelně ráno 30 minut před jídlem? Mám doplněk Ferrotabs od Finclubu, mám raději vyměnit za Vámi doporučené žvýkací?
  Děkuji za radu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *