Jste šťastní?

20. března se stavil mezinárodní den štěstí, a to mne přivedlo k otázce: „Jste šťastní? Jste opravdu šťastní?“ Podle mého přesvědčení to, jestli člověk je nebo není šťastný, je z větší části otázkou rozhodnutí být šťastný.

Pro některé lidi je to přirozené být šťastný, protože se tak rozhodli a je to součástí jejich osobnosti, někteří lidé se to musí naučit. To platí například pro lidi, kteří mají stejný osobnostní profil jako já. Ale určitě je možné rozhodnout se, že budu šťastný, a potom pro to něco udělat.

1. Práce

Obecně se doporučuje, že k tomu, abyste byli šťastní, měli byste si najít práci, která vás bude bavit. Měli byste dělat práci, která vás baví.

Osobně jsem měl to štěstí, že jsem vždy dělat práci, která mě bavila. Ať už jsem pracoval a pracuji v nemocnici jako internista a gastroenterolog, nebo se zabývám analýzou prvků ve vlasech, nebo v podnikání se zárukou, kde můžu pomáhat lidem změnit jejich životní styl a jejich myšlení. Všechny tyto aktivity mě baví.

Najděte si něco, co vás bude bavit, a pak to dělejte. Chápu, že ne každý může dělat zrovna tu práci, která ho baví, naplňuje a uspokojuje. V tom případě se zaměřte na další body.

2. Koníčky, hobby

Dalším krokem je: Najděte si koníčky, které si budete užívat.  

V ideálním případě si najděte něco, kde jsou za vámi vidět nějaké výsledky. Nějakou řemeslnou práci, jako je práce se dřevem nebo třeba vyšívání, fyzickou aktivitu, jako je štípání dřeva nebo práce na zahradě.

Najděte si nějaký sport, hrajte na hudební nástroj, zpívejte, pracujte s dětmi. Dělejte něco, co vás bude bavit a budete při tom šťastní.

3. Dávání

Potřebujeme se naučit dopřát si a prožít pocit štěstí z dávání. Nemusí to být jen o tom, že budeme dávat hmotné či peněžní dary. Můžeme někomu dát svůj čas.

Věnovat někomu svou pozornost a svůj čas a pokud o to požádá, dát mu vhodnou radu. Na druhou stranu nevyžádané rady jsou ty nejméně vhodným dárkem, ty bychom dávat neměli.

4. Okamžiky štěstí

Měli bychom se naučit užívat si i sebekratší momenty štěstí.

Například to, že ke mně přiběhne vnučka a obejme mě a dává najevo radost, že mě vidí a že může být se mnou.

Nebo teď na jaře půjdete na procházku a uvidíte první sněženku nebo první petrklíč.

Krátké okamžiky štěstí. Dopřejte si je prožít a uvědomte si je.

5. Smysl života

K tomu, aby člověk byl šťastný, by si měl najít svůj osobní smysl života. Najděte si něco, pro na tomto světě vlastně žijete, co bude dávat vašemu životu smysl.

Já jsem po dlouhé době přišel na to, že můj smysl života je pomáhat lidem zlepšovat jejich zdravotní stav a životní styl, aby se cítili lépe a měli větší radost ze života.

Ještě delší dobu mi trvalo zjištění, že nemůžu pomáhat lidem, kteří si nechtějí dát pomoci. Což znamená, že nemůžeme pomáhat násilím lidem k tomu, aby byli zdraví, ani k tomu, aby měli větší příjem. Takže pomáhám jen těm lidem, kteří chtějí, aby jim někdo pomohl a nechají si pomoci.

Vy budete mít určitě jiný smysl života, než mám já. Najděte si ho. Pomůže vám to být šťastný.

Napište si

Pokud máte pocit, že zrovna teď nějakým velkým štěstím neoplýváte, udělejte si následující cvičení: Vezměte si velký list nepopsaného papíru. Nahoru na stránku napište: „Jsem šťastný, když“ nebo „Jsem šťastná, když“ a po tím pokračujte.

Například – pro inspiraci:

  • Jsem šťastný, když vidím moje tři děti, jak se spolu baví, jak se smějí, jak si užívají toho, že jsou spolu a že se mají rádi.
  • Jsem šťastný, když se můžu procházet po lese.
  • Jsem šťastný, když vylezu na vrchol hory.
  • Jsem šťastný, když se mi při endoskopii podaří odstranit velký polyp a ušetřím pacientovi chirurgickou operaci. Jsem šťastný, když moje žena mi po všech těch letech řekne „Mám tě ráda“ a usměje se na mě.
  • Jsem šťastný, když v zimě odhrnu sníh kolem domu a vidím za sebou tu odvedenou práci, ten čistý chodník bez sněhu.
  • Jsem šťastný, když žena, která 10 let nemohla otěhotnět, mi poté, co si udělala analýzu prvků ve vlasech a řídila se doporučeními, pošle po roce a půl zprávu s fotografií narozeného dítěte.

Napište si to své, proč jste šťastní a kdy jste šťastní. Napište si tam toho co nejvíc. Jsem přesvědčen o tom, že nebudete muset moc přemýšlet a popíšete celu stránku toho papíru drobnými nebo velkými okamžiky, kdy jste šťastní.

A v momentě, kdy se nebudete cítit zrovna nejšťastnější, stránku si vytáhněte a přečtěte si ji. Uvidíte, že máte důvod k tomu, abyste byli šťastní.

Vděčnost a odpuštění

Já jsem šťastný už jen proto, že můžu točit videa a psát články, i když to úplně neodpovídá charakteru mé osobnosti. Jsem introvert a nemusím se zrovna stále bavit s lidmi a mnohdy jsem nejradši, když jsem úplně sám. Na druhou stranu jsem rád, že se můžu s dalšími lidmi dělit o své pocity, své zkušenosti a vědomosti, a dělá mě to šťastným.

Pokud čtete tento článek, měli byste být šťastní, protože byste měli být vděční za to, že vidíte a můžete číst. Podle mých zkušeností se pocit štěstí hodně pojí s pocitem vděčnosti a schopností odpustit. (Přečtěte si samostatné články.)

Měli bychom být vděčni za to, že ráno můžeme otevřít oči a užít si další den.

Měli bychom se naučit odpouštět druhým lidem a hlavně odpouštět sami sobě.

Dopřejte si to a posune vás to opět blíž k pocitu štěstí.

Lepší zdraví

Rozhodnutí být šťastný je určitě spojeno s naší vlastní péčí o zdraví, zdravotní stav a náš životní styl.

Jestliže chcete být zdraví, rozhodněte se, že budete šťastní.  

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
  1. Radmila napsal:

    Srdečně Vás zdravím, video je krátké, ale moc hezké.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.