Podporujme své nejbližší.

V článku To nejdůležitější pro štěstí jsem psal o tom, že to nejdůležitější pro štěstí jsou dobré vztahy, a to dobré vztahy s našimi nejbližšími. Vztahy je potřeba budovat a pracovat na nich.

Dobré vztahy s našimi nejbližšími nebudujeme jenom tak, že jim říkáme, že je máme rádi, a zahrnujeme je dárky, ale podporujeme je také tím, že se o naše blízké zajímáme. Zajímáme se o to, co dělají, co si myslí a co cítí. Hodně důležité je podporovat naše nejbližší v tom, co dělají.

Podpora zájmové činnosti

Pro většímu rodičů je přirozené, že podporují své děti v tom, co dělají. Podporují je, když sportují nebo hrají na nějaký hudební nástroj nebo mají nějaké jiné hobby. Jdou se podívat na sportovní zápas svých dětí nebo jdou na koncert, kde jejich dítě hraje na housle, na klavír nebo nějaký dechový nástroj.


Jako rodiče podporujeme děti i dál ve škole a jejich dalších koníčcích, zajímáme se o ně a o to, co dělají. Důležité je, abychom se zajímali o naše nejbližší a podporovali je i v dalších činnostech, zvláště tehdy, když začnou podnikat nebo provozovat nějakou živnost.

Podpora v podnikání

V této oblasti je podpora nejdůležitější v samotném začátku. Tehdy, když se lidem ještě nedaří, když ještě neví, jestli to jeho podnikání bude fungovat, jestli v něm uspěje.

Před časem jsem tak začal chodit na pedikúru jen proto, že moje švagrová začala pracovat jako pedikérka, jako živnostník si otevřela svou vlastní pedikúru. Neměl jsem představu o tom, jestli tu pedikúru potřebuji nebo ne, ale chtěl jsem ji podpořit. A potom jsem zjistil, že mi to také pomáhá, takže v tom pokračuji.

Je třeba podporovat své nejbližší při podobných činnostech, kdy začnou provozovat svou živnost nebo začnou podnikat.

Moje začátky

Když jsem začínal podnikat se zárukou, byla pro mě velmi důležitá podpora mé kamarádky, která podnikala v jiné oblasti a zaměstnávala několik lidí. Když jsem jí ukazoval projekt podnikání se zárukou, podávala se na něj se zájmem a pak mi řekla:

„Projekt mi dává smysl, líbí se mí, ale já se do něj momentálně nemůžu zapojit, protože mám své podnikání. Mám starost o zaměstnance a pracuji 12 až 16 hodin. Ale chci tě podpořit. Ukaž mi, jaké máš produkty, já se stanu tvým zákazníkem a budu u tebe nakupovat to, co budu doma potřebovat.“

V té době mi to opravdu velmi pomohlo, protože to byla jedna z mála osob, které mě v podnikání se zárukou podpořily. Já jsem věděl, že podnikání se zárukou má smysl, a takto jsem získal i podporu u někoho ze svých blízkých a známých.

Doporučení

Je důležité zajímat se o své nejbližší a podporovat je v jejich činnostech a jejich podnikání. Budujeme tak i dobré mezilidské vztahy.

 

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.