Tsunami jaterních onemocnění.

Na letošním českém a slovenském gastroenterologickém kongresu opakovaně zaznělo varování, že se blíží obrovská vlna, doslova tsunami těžkých jaterních onemocnění.

Nejde jen o jaterní onemocnění v důsledku požívání alkoholických nápojů nebo virových zánětů jater, ale důležité je, že jsou to těžká jaterní onemocnění v důsledku nadváhy a obezity.

Vliv nadváhy na játra

Při obezitě dochází k ukládání tuku do jater, vzniká tak steatóza jater čili ztukovatění jater. Opakovaně bylo prokázáno, že v důsledku ztukovanění jater mohou játra dospět do jaterní cirhózy a mohou také úplně selhat. To znamená, že člověk může zemřít na selhání jaterních funkcí.

Jaterní onemocnění obvykle nebolí, že lidé na ně nepřijdou, dokud jim to nezačne dělat problém, často až ve stádiu jaterní cirhózy.

Lidé s jaterním onemocněním v průměru umírají o 20 let dříve, než je průměrný věk naší populace. Představuje to nejen zvýšenou péči pro zdravotníky, ale také velké ohrožení na životě pro lidi s jaterním onemocněním.

Steatóza je součástí metabolického syndromu. Obezita s sebou nese spoustu rizik a jedním z nich je jaterní onemocnění.

Jak léčit steatózu jater?

V současné době probíhá mnoho studií a vědeckých prací, které se snaží najít lék na zlepšení jaterních nemocí u obézních pacientů. Zároveň málo studií je zaměřeno na to, co opravdu funguje – na změnu životního stylu a hubnutí.

Jediný lék na předcházení těžkého jaterního onemocnění u obézních pacientů, aby ze steatózy jater nevznikla cirhóza, je váhový úbytek. Potřebujeme se více hýbat a méně jíst, potřebujeme zhubnout, změnit životní styl.

Změna životního stylu

Snažím se své pacienty naučit, aby se každý týden šli alespoň třikrát na jednu hodinou projít rychlou chůzí. Ti, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní, mohou chodit každý den.

Chodit se dá za každého počasí. Někde jsem četl, že pro chůzi není nevhodné počasí, je jen nevhodně oblečený člověk.

Je potřeba je řádně obléknout a vyrazit na hodinu vytrvalostní chůze, bez ohledu na to, jestli se mi chce nebo nechce.

Nebudete jen hubnout, budete se lépe cítit a zlepší to vaše celkové zdraví.

Je třeba upravit náš životní styl na aktivnější.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.