Také se ještě bojíte homocysteinu?
Poměrně často se mě lidé ptají, ať už na konzultacích k analýze prvků ve vlasech nebo mimo ně, jak je to s tím homocysteinem, protože se pořád ještě objevuje mnoho lidí, kteří propagují homocystein jako hlavního původce všech nemocí. Lákají na vyšetření homocysteinu a následně doporučují konkrétní doplňky stravy, aby se hladina homocysteinu snížila s cílem vyléčit všechny nemoci a dosáhnout toho, aby byl člověk úplně zdravý.
Musím říci, že mne jako lékaře, který už bude brzy v důchodu, a jako člověka by to nesmírně nadchlo, kdybychom našli jednu takovou příčinu nemocí, kterou bychom mohli lehce odstranit, a potom by lidé byli úplně zdraví. Mnoho lékařů by takto sice přišlo o práci, ale pro lidstvo by to bylo úžasné až zázračné. Pro snížení koncentrace homocysteinu v krvi totiž stačí dlouhodobě suplementovat kyselinu listovou a další vitaminy ze skupiny B-komplexu hlavně vitaminy B6 a B12.
S nebezpečím plynoucím z homocysteinu jsem se poprvé seznámil v roce 2001 na kurzu analýzy prvků ve vlasech v Lodži. Dozvěděl jsem se tenkrát, že existují studie, které prokazují, že homocystein může být jednou z příčin vzniku aterosklerózy.
Následně některé další studie prokazovaly, že homocystein může být příčinou aterosklerózy a některých dalších nemocí, například trombofilních stavů. Poslední vědecké studie však ukazují, že homocystein je spíše určitý ukazatel rizika těchto onemocnění, zvláště jeho zvýšená hodnota v krvi.
Homocystein je aminokyselina, která má své místo v našem metabolismu, nebezpečná by měla být jen zvýšená hodnota homocysteinu. Ukazuje se, že zvýšená hodnota homocysteinu je ukazatelem rizika aterosklerózy, trombofilních stavů a některých dalších nemocí.
Homocystein můžeme běžně stanovovat v biochemických laboratořích, pro mne ho například vyšetřuje laboratoř nemocnice v Krnově, pravidelně toto vyšetření požaduje například hematologická ambulance. Neznamená to tedy, že bychom museli krev na stanovení homocysteinu posílat do nějakých specializovaných laboratoří.
Zvýšenou hladinu homocysteinu můžeme opravdu dobře ovlivnit vitaminy ze skupiny B-kompexu. Velmi zajímavým preparátem je suplement Nutrilite komplex plus, který kromě základních vitaminů skupiny B obsahuje kyselinu listovou a také vitamin B12.
Takže pokud budete chtít snižovat hladinu homocysteinu v krvi, pak stačí pravidelně brát 1 tbl Nutrilite B-komplex plus každý den a homocystein v krvi se sníží a bude se držet v normálních hodnotách.
To, co tady píšu, vychází z mých současných znalostí a zkušeností. Je možné, že pohled na homocystein bude za nějakou dobu jiný. Tak jako spoustu nemocí dnes léčíme jinak než před 25 nebo 35 lety. Dnes léčím vředovou chorobu žaludku a duodena nebo nespecifické střevní záněty jinak než v době, kdy jsem začínal s medicínou před více než 35 lety. Takže mění se medicína, mění se naše názory a je možné, že i náš pohled na homocystein bude časem jiný.
Dnešní pohled je tedy takový, že zvýšená hladina homocysteinu v krvi je rizikový faktor, ale stojí za to tuto zvýšenou hladinu homocysteinu ovlivňovat suplementací vitaminů ze skupiny B, hlavně kyselinou listovou, vitaminem B6 a B12.
Určitě homocystein není jedinou ani hlavní příčinou všech civilizačních nemocí. Stejně tak B-komplex nemůže být panaceem – všelékem, který by léčil úplně všechno. Tak jako nejsou panaceem ani žádné další doplňky stravy, například vitamin C, aloe vera či další.
Je třeba vždy se podívat na člověka komplexně. Mnoho onemocnění má více příčin a naše doporučení k léčbě musí být komplexní – kromě doplňků stravy potřebuje člověk také změnit způsob stravování, potřebuje se naučit vyrovnávat se stresem a změnit životní styl. Nejlépe na základě analýzy prvků ve vlasech – vyšetřená osoba dostává komplexní doporučení na základě biochemického vyšetření.