Máme se očkovat proti COVID-19?

Máme se očkovat proti k COVID-19 nebo ne? A co vy? Necháte se naočkovat? Na tyto otázky odpovídám v současné době několikrát denně.

Je to pochopitelné, protože tyto otázky jsou důležité pro každého z nás a je potřeba si je vyřešit. Zároveň jsou to otázky, které vzbuzují spoustu emocí a spoustu názorů.  Mnohdy názorů dobrých a mnohdy názorů špatných, ničím nepodložených.

Já tazatelům říkám, že nejsem odborník imunolog, takže to, co ode mě uslyší, je můj současný názor, protože i ten můj názor s nějakým způsobem vyvíjel.

Je potřeba se podívat na otázku očkování proti COVID-19 ze dvou hledisek. Jedno hledisko je celospolečenské až globální a druhé hledisko je individuální čili otázka očkování každého jednotlivce.

Globální hledisko

Z toho celospolečenského hlediska je potřeba si uvědomit, že všichni chceme být zdraví a všichni chceme žít v normálních podmínkách. To znamená bez jakýchkoliv zákazů, bez jakýchkoliv opatření, bez roušek či respirátorů, s možností pořádat všechny akce a pravidelně se jich účastnit. To chceme všichni na celém světě.

Protože se koronavirus rozšířil po celém světě, jsou možné dvě cesty, abychom dosáhli normálního života, na který jsme byli zvyklí, a pro jednu se musíme rozhodnout.

  1. Jedna cesta je, že tomu necháme úplně volný průběh bez jakýchkoliv zákazů, bez jakýchkoliv opatření. Všichni se potkáme s virem, všichni nějakým způsobem se s ním vypořádáme. Samozřejmě v krátkém čase onemocní daleko více lidí a zahltí se nemocnice. To znamená, že do nemocnice se nedostanou všichni lidé, kteří by měli. Mnoho lidí zemře a zemřou i ti, kteří by třeba nemuseli.  Myslím si, že toto hledisko jsme již opustili.
  2. Takže zbývá druhá cesta, jak vybudovat společenskou globální imunitu proti viru, a to je proočkovat většinu společnosti.

Individuální hledisko

Z individuálního hlediska je potřeba si uvědomit, koho vlastně naočkovat a jestli se máme očkovat my sami.

Koho očkovat?

  1. V každém případě je potřeba naočkovat populaci starší 60 nebo 65 let.
  2. Asi bych velmi zvažoval očkování u mladé populace do 30 let. Mladí lidé mají velmi pružnou imunitu a průběh onemocnění koronavirem u nich je většinou velmi lehký.
  3. U populace mezi 30 až 60 lety je to otázka individuální, pravděpodobně by se ve druhé fázi i tato populace měla proočkovat.

Máme se tedy očkovat?

Zbývá se rozhodnout, zda se máme naočkovat my sami. Já jsem od začátku tvrdil, že se s koronavirem potkáme všichni a že se potřebujeme připravit na to setkání, abychom se s tím vypořádali co nejlépe.

Asi před půl rokem, kdy ještě nebyla vyvinuta žádná vakcína, jsem v článku doporučoval, aby lidé se připravovali tak, že budou zlepšovat svůj zdravotní stav a budou zlepšovat svou obranyschopnost. To znamená, že

  1. se mají správně stravovat,
  2. mají být dostatečně pohybově aktivní, aby měli dobrou fyzickou kondici,
  3. mají brát určité doplňky stravy. V prvé řadě by to byl kvalitní přírodní multivitamín a multiminerál, dále omega-3 mastné kyseliny, vitamín C a vitamín D. Je možné posilovat imunitu i dalšími preparáty.

Toto doporučení pořád platí. Nyní, když už teď existuje vakcína, je potřeba obranyschopnost podpořit i očkováním. To znamená vytvořit silné protilátky proti koronaviru.

V každém případě se očkováním

  1. výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že setkání s virem přežijeme bez větších následků,
  2. výrazně snížíme pravděpodobnost těžkého průběhu onemocnění. Očkování nám úplně nezaručí, že neonemocníme, ale pravděpodobnost těžkého onemocnění je velmi malá.

Úplně si nejsem jistý, jestli by se měl naočkovat člověk, který už onemocnění covidem19 prodělal. Tam si myslím, že je to takové hodně kontroverzní. Já osobně asi už bych se nenechal naočkovat, protože si myslím, že člověk, který překonal onemocnění, už by měl mít v sobě vytvořené protilátky. Avšak nejsem odborník, takže to nechám na zvážení odborníkům.

Odpovědi

Dostáváme k odpovědím na otázky ze začátku.

  1. Pokud se mě lidé ptají, jestli se máme naočkovat, tak většině lidem doporučuji, aby se nechali naočkovat.
  2. Na druhou otázku odpovídám: „Ano, nechám se naočkovat. V současné době mám za sebou první dávku.“

 

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.