Jak je to s tím homocysteinem?

Jak je to s tím homocysteinem?

V poslední době dostávám několikrát týdně email s odkazem na rozhovor paní Drtinové s MUDr. Karlem Erbenem o homocysteinu. Někteří z vás se mne ptají: „Tak jak je to s tím homocysteinem?“

Moje dnešní odpověď představuje můj současný názor, který byl vytvořen získanými vědomostmi a nabytými zkušenostmi za dobu 35 let práce v interní medicíně a gastroenterologii a současně také 15 let věnování se problematice analýzy prvků ve vlasech, suplementace a výživy.

(Je možné, že za 10 nebo 20 let bude můj pohled na problematiku homocysteinu jiný, stejně jako se postupně vyvíjel můj názor na správné a zdravé stravování nebo jako je jiný můj pohled na léčbu vředové choroby žaludku a dvanáctníku než byl před 30 lety.)

Význam homocysteinu

Pana doktora Erbena znám již dlouho a více než 10 let znám jeho knihu „Homocystein. Klíč ke zdraví“. Na obálce knihy píše: „Základy zdraví spočívají na enzymech, genech a mitochondriích ovlivňovaných přímo i nepřímo metabolismem homocysteinu, ostatní faktory mají menší význam.“

Pana doktora Erbena a jeho činnosti v oblasti prevence a léčby civilizačních chorob si velmi vážím, jeho kniha mi mnohé objasnila.  S některými jeho názory však nesouhlasím.

Osobně jsem se poprvé seznámil s úlohou homocysteinu při možném vzniku civilizačních chorob na kurzech analýzy prvků ve vlasech v Lodži v roce 2001. Tam zmiňovali zvýšenou hladinu homocysteinu v krvi jako jeden s možných faktorů vzniku aterosklerózy.

V knize doktora Erbena se homocystein popisuje jako hlavní faktor vzniku civilizačních chorob. Přičemž prevence a hlavní složka léčby civilizačních choroba by měla být založena na pravidelném a doživotním podávání kyseliny listové spolu s vitaminy B6 a B12 v dávkách určených lékařem.

Před lety vědecké studie prokazovaly, že homocystein by mohl být jednou z příčin aterosklerózy (a některých dalších nemocí), avšak dnešní studie mluví spíše o tom, že zvýšené hodnoty homocysteinu ukazují na zvýšené riziko vzniku aterosklerózy a jejich následků.

Úprava hladiny homocysteinu

Zvýšené hodnoty homocysteinu se dají dobře upravit pomocí suplementace vitaminy skupiny B – jmenovitě kyselinou listovou, vitaminem B6 a B12.

To je také jeden z důvodů, proč v doporučené suplementaci po analýze prvků ve vlasech se u každého člověka objevuje B-komplex firmy Nutrilite, který obsahuje mimo jiné kromě vitaminu B6 také vitamin B12 a kyselinu listovou. (Pozor! Ne každý B-komplex obsahuje kyselinu listovou a málokterý B-komplex obsahuje vitamin B12.)

Panacea?

Pokud by to bylo takto jednoduché, měli bychom tady konečně všelék (panacea, panaceum), který by zvládal všechny nebo alespoň většinu nemocí.

Během mé medicínské kariéry a zvláště v posledních 25 letech se pořád objevuje někdo, kdo hlásá, že to či ono je jedinou nebo hlavní příčinou  všech nemocí (homocystein, stres, psychika, nedostatek hořčíku, porucha morálky, strava, nedostatek vitaminu D, viry, chlamydie, genetika…..).

Já si stále myslím, že těch příčin je hodně a že musíme je také řešit komplexně a vidět člověka jako celek (už před lety definovala Světová zdravotnická organizace zdraví jako pocit fyzické, psychické a sociální pohody).

Rozhodně nemůžeme používat jeden „všelék“ na všechny nemoci, ať už je to žen-šen, aspirin, aloe vera, B-komplex, vitamin C nebo cokoliv jiného.

Proto v článku Cesty ke zdraví píšu o komplexním přístupu k péči o naše zdraví – potřebujeme se zaměřit nejméně na 6 oblastí péče o naše tělo, mysl a ducha:

  1. Výživa: Jak se stravovat? Co jíst?

Vědecké studie v posledních letech prokázaly, že je nám geneticky dáno, jak reagujeme na příjem sacharidů a tuků a jak reagujeme na fyzickou zátěž.

Jestliže chceme zjistit, jak se máme stravovat, abychom byli dlouhodobě zdraví a abychom si mohli dlouhodobě udržet optimální hmotnost, měli bychom jednou zainvestovat a nechat si udělat genetické vyšetření, které nám dá odpověď na otázku, kterou variantu způsobu stravování potřebuji.

Vzhledem k tomu, že je nám to dáno geneticky a tato informace se do konce našeho života nezmění, pak mi toto vyšetření stačí jednou za život a nemusím ho již opakovat a platit za další a další vyšetření, za další a další poradenství a sestavování jídelníčku.

  1. Doplňky stravy: Brát nějaké doplňky stravy? Pokud ano, pak jaké?

Doplňky stravy potřebujeme – a to nejen B-komplex!

Na základě některých studií a vlastních zkušeností doporučuji brát raději přírodní doplňky stravy než synteticky vyrobené, nejlépe doplňky stravy vyrobené formou koncentrátů z rostlin (blíže zde).

Nejlépe na základě provedené analýzy prvků ve vlasech, kdy zjistíme přesně, které vitaminy, stopové prvky či jiné mikroživiny máme brát, abychom srovnali nitrobuněčnou rovnováhu a tím i biochemické tendence v našem organizmu.

  1. Pohyb: Jak se mám hýbat? S jakou intenzitou mám cvičit či sportovat?

Většina doporučení zní: při pohybu udržujte svou tepovou frekvence na cca 70% své maximální tepové frekvence. To však neplatí pro každého!

Vědecké studie v posledních letech totiž také prokázaly, že je nám geneticky dáno nejen to, jak reagujeme na příjem sacharidů a tuků, ale také jak reagujeme na fyzickou zátěž.

Pokud chceme zjistit, jak intenzivně se máme hýbat, abychom byli dlouhodobě zdraví a abychom si mohli dlouhodobě udržet optimální hmotnost, měli bychom investovat do výše uvedeného genetického vyšetření, které nám dá také odpověď na otázku, kterou variantu fyzické aktivity potřebujeme.

  1. Relaxace: Jak se vyrovnávat se stresem?

Stres je součástí našeho života. Stres je všudypřítomný. Stresoví činitelé na nás čekají za každým rohem a ve všech světových stranách. To není špatně, jen se potřebujeme naučit vyrovnávat se se stresem. Potřebujeme relaxovat.

Relaxace není ztráta času! Pokud ji budete používat, bude pracovat efektivněji a budete zdravější.

  1. Pozitivní přístup k životu: Mám to řešit?

Pozitivní přístup znamená, že si uvědomuji, že každý problém má své řešení a že jsem připraven své problémy řešit.

Je to o tom, že přijmeme zodpovědnost za své zdraví a za svůj život.

Máme svobodnou vůli a musíme se rozhodnout, jak své problémy budeme řešit, protože každý problém v sobě skrývá řešení.

Pokud nebudu nic dělat, jen budu sebe a své okolí otravovat svými stížnostmi a negativistickým myšlením, je to také rozhodnutí.

  1. Preventivní lékařská vyšetření: Mám je využívat?

Určitě bychom neměli zanedbávat všechny možnosti, které nám poskytuje současná lékařská věda a preventivní programy.

Sem patří i stanovení koncentrace homocysteinu v krvi. Vyšetření je možné provést například i v laboratoři krnovské nemocnice – běžně toho využívám.

Na závěr

Jsem rád, že MUDr. Karel Erben znovu rozvířil otázku léčby a prevence civilizačních chorob, že vzbudil zájem mnoha lidí o své zdraví. Věřím, že další lidé si uvědomí svou zodpovědnost za své zdraví a že budou pro své zdraví něco dělat.

Analýza prvků ve vlasech s programem Bodykey by Nutrilite nabízí komplexní řešení v prevenci našeho zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.