Chlubit se obezitou?

Nedávno jsem četl na Facebooku článek, jehož autorkou byla mladá žena, řekněme prostorově výraznější. Pisatelka se v článku chlubila svou obezitou. Dávala svými řádky najevo, jak jí obezita nevadí, jak je spokojena se svým tělem, jak se naučila ho mít ráda a že s tím nechce nic dělat.

Být příkladem

Při čtení bylo okamžitě aktivováno moje lékařské myšlení, které článek okamžitě označilo jako špatný. Nereagoval jsem na článek a normálně bych se jím ani nezabýval.

Jenže ona mladá žena chce být příkladem pro tisíce dalších lidí. Učí totiž určité způsoby podnikání na internetu, ovlivňuje svým příkladem spoustu lidí a chtěla by ovlivňovat tisíce lidí. Proto jsem si článek přečetl ještě jednou a zjistil jsem, že má i pozitivní stránku.

Samozřejmě obezita je onemocnění a není nejlepší cestou ke zdravému způsobu života. Přináší s sebou spoustu zdravotních komplikací a jednoznačně zkracuje život o několik let.

Mít se rád

Na druhé straně se shoduji s autorkou článku, že by se měl člověk naučit mít rád sám sebe takový, jaký je. Pokud se nebudeme mít rádi, budou se k nám stejným způsobem chovat všichni ostatní.

Jestliže se nebudeme mít rádi a budeme si myslet o sobě, že nejsme stejně hodnotní jako ostatní, že jsme méněcenní, pak lidé kolem nás to vycítí a budou se k nám tímto způsobem chovat. Tak jak se my k sobě chováme, tak se většinou ostatní lidé chovají k nám.

Z tohoto pohledu článek vyšel velmi pozitivně. Potřebujeme se mít rádi, potřebujeme mít zdravé sebevědomí. To však ale neznamená, že s naším tělem nic nemusíme dělat, i když se máme rádi.

Zdraví jako priorita

Je potřeba si ujasnit, co je pro nás opravdu důležité. Zdraví patří mezi nejdůležitější oblasti v životě každého člověka. Pokud není pro člověka prioritou číslo 1, pak určitě patří mezi 3 nejdůležitější.

V tom případě bychom se měli také snažit o to, abychom dosáhli optimální hmotnosti nebo alespoň abychom nebyli obézní. Protože obezita zkracuje život. Obezita přináší s sebou spoustu zdravotních komplikací – více se můžete dozvědět zde.

Obezita také mění naše myšlení a zmenšuje mozek, jak prokázaly některé studie. Není to tedy jen o zdraví, ale také o našem myšlení a způsobu chování. Proto bychom se měli snažit zhubnout alespoň o nějaký ten kilogram a pokud to lze, pak udržet si svou optimální hmotnost. Jakým způsobem dosáhnout optimální hmotnosti se dočtete zde.

Shrnutí:

  1. Určitě bychom se neměli chlubit svou obezitou. Pokud máme nadváhu nebo jsme obézní, neměli bychom jít příkladem dalším lidem, neměli bychom je ovlivňovat, aby nás následovali.
  2. Určitě bychom měli mít rádi sami sebe, měli bychom se mít rádi takoví, jací jsme. Ale to neznamená, že bychom neměli pracovat na tom, abychom se stále zlepšovali.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.