Tři druhy mentality.

Z hlediska mentality úspěchu nebo úspěšnosti můžeme u lidí vidět tři různé druhy mentality:

  1. První skupina lidí má mentalitu žádosti a nároku
  2. Druhá skupina lidí má mentalitu naděje
  3. Třetí skupina lidí má mentalitu závazku

1. Mentalita žádosti a nároku

První skupina lidí má mentalitu žádosti a nároku – „Já chci, já žádám, mám na to nárok“.

To je mentalita neúspěšných lidí nebo mentalita chudoby.

Myšlení ve stylu „Mám nárok na nějakou podporu, takže vás o ni žádám, dejte mi ji. Někdo se o mě postarejte. Já chci to a to a někdo mi to dejte.“

Lidé čekají, že mají na něco nárok, ale sami nejsou ochotni něco pro to udělat.

2. Mentalita naděje

Druhá skupina lidí má naději – „Já doufám. Věřím tomu, že snad něco bude. Zkusím to a buď to vyjde, nebo to nevyjde. Doufám, že budu mít dobrý výsledek.“

To je mentalita průměrnosti nebo střední třídy.

„Zkusím to a ono to buď vyjde, nebo nevyjde.“

3. Mentalita závazku

Třetí skupina lidí má mentalitu závazku. „Já to dokážu. Udělám všechno, co je potřeba udělat, abych toho dosáhl. Dávám si závazek vůči svému cíli a udělám vše pro to, aby se cíl splnil.“

Tito lidé jsou obvykle velmi úspěšní nebo patří mezi bohaté lidi, kteří se k bohatství dopracovali vlastním přičiněním.

Tato mentalita závazku je nesmírně důležitá a je možné se jí naučit. Znamená to dát si závazek k tomu, co jsem si naplánoval, a každý den udělat něco, co mě dovede ke splnění závazku. Dělat všechno, co je potřeba, být vytrvalý, abych svého cíle dosáhl.

Zajímavé je, že někteří lidé s mentalitou závazku v jedné oblasti nedokážou tuto mentalitu závazku uplatnit v oblasti druhé. Například jsou velmi úspěšní v podnikání, ale nemají mentalitu závazku v oblasti udržení optimální hmotnosti nebo hubnutí.

Avšak většina lidí, kteří si vypěstují mentalitu závazku v určité oblasti, ji naopak umí uplatnit i v dalších oblastech.

Mentalitě závazku se dá naučit

Jde o to, abychom závazky, které máme vůči něčemu jinému, uměli přetavit v závazek vůči našemu hlavnímu cíli, vůči tomu, co teď chceme dosáhnout. Ať už je to v podnikání, ve sportu nebo jakékoliv jiné činnosti – například naučit se cizí jazyk, vždy je potřeba dát ten závazek.

Každý den něco udělat pro to, aby se člověk posunul dál. Třeba se naučil jen pár dalších slovíček cizího jazyka. Podobné je to, pokud máte své vlastní podnikání, trénujete na maratón nebo se učíte hrát na hudební nástroj.

Je to mentalita závazku – každý den něco udělám pro ten svůj cíl a krok po kroku postupuji dál.

Jakou mentalitu si chcete vybrat vy? Nebo jakou mentalitu jste si již vybrali?

Je možné se naučit mentalitě závazku. Pokud si na to netroufáte sami najděte si kouče nebo lépe mentora, který vám může poradit, pomoci a může vás vést.

Vy však jste zodpovědní za to, jakou mentalitu si vyvinete. Na vás tedy je, abyste si vytvořili mentalitu závazku – udělám vše, co je potřeba, abych svého cíle dosáhl.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.