Co nás naučil nouzový stav?

Máme za sebou měsíc nouzového stavu. Je to období, které většina z nás nikdy v životě nezažila. Období výrazného omezení osobní svobody.

Nechci hodnotit opatření a kroky, které dělala a dělá naše vláda, protože to správné hodnocení můžeme udělat s odstupem několika měsíců nebo spíš několika let. Myslím, že pravděpodobně alespoň některé ty kroky byly správné.

Svoboda není samozřejmostí

Pomohlo nám to také si uvědomit, že svoboda a všechny vymoženosti, které jsme v posledních letech měli, nejsou vůbec samozřejmé.

Svobodu si musíme zasloužit a potřebujeme si ji pohlídat a pracovat na jejím udržení. Protože jakékoliv krizové situace vždy vedou k nějakému autoritářskému vedení, někdy až diktátorství. A je úplně jedno, jestli je to jeden člověk nebo skupina osob nebo nějaká vládnoucí strana. Svobodu si musíme pohlídat.

Více využívat online možnosti

Nicméně nouzový stav nás spoustu věcí naučil. Mně například připomněl, že se můžeme učit v každé době a poučit se z jakékoliv situace.

Moje generace se třeba v nouzovém stavu více naučila komunikovat online. A to nejen chatem, ale naučili jsme se využívat různá media a komunikační kanály, přes které se můžeme se svými blízkými vidět a povykládat si s nimi, protože osobně se s nimi nemůžeme setkat.

Stejně tak jsme se naučili online nakupovat a naučili jsme se, že nemusíme chodit každý den do obchodu. Spoustu věcí si můžeme objednat online a dopravce nám je doveze domů.

Vážíme si svého zdraví

Mnoho lidí se také naučilo více si vážit svého zdraví a uvědomilo si, že je potřeba do svého zdraví také něco investovat. Pravděpodobně každý z nás se někdy potká s koronavirem a otázkou je, jak bude naše tělo na toto setkání připraveno. Můžeme se postarat o to, aby naše tělo mělo silnější imunitu a aby bylo silnější a lepší po zdravotní stránce.

Lidé se dnes naučili vyhledávat lékaře jen tehdy, když to opravdu potřebují. Často můžeme vyřešit problém na dálku – telefonicky a elektronicky zaslaným receptem. Podle situace ve své ordinaci soudím, že lidé se naučili vážit si svého zdraví i zdraví svých ošetřujících lékařů a naučili se i vážit si více času svého i ošetřujícího lékaře.

Určitě jsme se naučili i mnoho dalších věcí.

Pohled introverta

Já jsem introvert a již jsem byl zvyklý komunikovat online, a proto mi současný stav až tolik nevadí. Dále dělám konzultace online tak jako dříve. Podnikám se zárukou online.

Můžu nakupovat produkty denní potřeby a některé služby online, dopravce mi zboží doveze domů. Můžu komunikovat online se svými partnery, můžu se vzdělávat online. Podnikání se zárukou je ideální podnikání pro nouzový stav, a nejen pro tuto dobu.

Avšak to omezení, že se svými blízkými a známými se nemůžu osobně setkat, nemůžu jim podat ruku, nemůžu se s nimi obejmout, nemůžu se jim podívat do očí, mi také vadí a pociťuji to i já jako výrazné omezení.

Ve své ordinaci mám zavedený takový rituál, že při příchodu i odchodu pacienta si podáme ruku. V současné době se ještě stále učím nepodávat ruku a při setkání s druhým člověkem mi stále ještě ruka cuká, jak ji podvědomě chci tomu druhému podat.

Musíme si tedy přebudovat i některé své rituály a zvyklosti.

Zamyslet se nad smyslem života

Nouzový stav nám přinesl i určité zklidnění a možnost zamyslet se nad smyslem našeho života a nad svým životním stylem.

Potřebujeme si uvědomit co je smyslem našeho života. Zamyslet se, jestli to, jak jsme dosud žili, jestli to bylo všechno správně. Jestli se potřebujeme za vším honit a za čím bychom se vlastně měli honit.

Co je tím cílem našeho života?

Co je smyslem našeho života?

Co pro to potřebujeme udělat?

Co potřebujeme změnit?

Ta možnost zamyšlení je další devízou nouzového stavu. Možnost zamyslet se nad svým minulým a hlavně nad svým budoucím životem.

Co můžeme pro svůj životní smysl a životní styl udělat?

Zamyslete se nad smyslem svého života.

Zamyslete se nad tím, co můžete dělat pro své zdraví a pro svůj životní styl.

Mnozí z nás budeme po nouzovém stavu jiní. Budeme jinak přemýšlet, budeme se snažit o větší zabezpečení a budeme více investovat do svého zdraví.

Dělejte už teď něco pro svůj smysl života, pro svůj životní styl a zjednodušte si tak život nejen díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.