Co všechno potřebuji doplňovat?

Proč nemám v suplementaci na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech jenom stopové prvky?

A co vlastně potřebuji doplňovat?

Doplňovat k naší stravě musíme v zásadě úplně všechno, co potřebujeme, co si sami neumíme vytvořit a co naše strava neobsahuje v dostatečném množství.

Protože většinou nemáme doma biochemickou laboratoř, abychom zjistili, co naše strava neobsahuje, a neumíme si sami ani zjistit, co nám v těle chybí, využíváme k tomu biochemickou metodu, kterou je analýza prvků ve vlasech.

Absorpční spektrofotometrií zjistíme koncentrace prvků ve vlasech a na základě poměrů mezi některými prvky můžeme stanovit správnou suplementaci. Doporučenou suplementací potřebujeme srovnat poměry mezi prvky.

Samozřejmě potřebujeme doplňovat některé chybějící prvky. Ale využíváme také vztahů mezi jednotlivými prvky navzájem a mezi prvky a vitaminy.

Vztahy mezi prvky a vitaminy mohou být

  1. synergistické (spolupracující, vzájemně se podporující)
  2. antagonistické (prvky mezi sebou soutěží o místo v organismu a jsou schopny se navzájem z těla vytlačit).

V rámci suplementace někdy využíváme právě znalosti vztahů mezi prvky a vitaminy. Například u mužů v rámci suplementace raději podáváme vitamin C než železo, protože nadbytek železa je horší než jeho nedostatek. Stejně tak využíváme k suplementaci lecitin, který podporuje vstřebávání mědi ze stravy, protože kvalitní doplněk mědi je velmi obtížné vyrobit.

V rámci suplementace používáme:

  1. jednotlivé stopové prvky,
  2. některé vitaminy,
  3. některá rostlinná barviva, která v nás fungují jako antioxidanty,
  4. omega-3 mastné kyseliny, protože většina z nás nejí dostatečné množství ryb.

Které prvky, vitaminy a další látky konkrétně potřebujeme, to zjistíme na základě analýzy prvků ve vlasech.

Potřebujeme k tomu samozřejmě vědět, o jakého člověka jde – kolik měří a váží, kolik mu je let… Suplementační dávka se počítá na konkrétní hmotnost dané osoby. Proto vyplňujeme dotazník, který slouží jako průvodní list k analýze prvků ve vlasech. V dotazníku klient vypisuje, jestli je muž či žena, kolik mu je let, kolik měří a váží.

Je důležité, aby lékař ke stanovení suplementace znal, jaké léky bere vyšetřovaná osoba, aby nedošlo k interakcím mezi léky a suplementy.

To vše zvažujeme při doporučeních na základě výsledků analýzy a při sestavení suplementace.

Analýzou prvků ve vlasech se zabývám více než 15 let a z vlastních zkušeností musím potvrdit, že lidé, kteří se řídí doporučeními na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech, si výrazně zlepšují zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.