Co zaseješ…

Když jsem otevíral knihu Briana Tracyho o 100 zákonech obchodního úspěchu, činil jsem tak spíše ze zvědavosti, protože jsem určitě nebyl připraven učit se nějakých 100 zákonů. Ale zajímalo mě, co Brian Tracy píše o úspěchu v obchodě.

Po přečtení několika prvních stránek jsem zjistil, že kniha není jen o zákonech obchodního úspěchu, ale že je o úspěchu v životě obecně a také o tom, jak mít spokojený a šťastný život.

Zákon příčiny a následku

Už jen ten první zákon, který Tracy uvádí jako základní a nejdůležitější – zákon příčiny a následku! Je to přírodní zákon a jako takový platí všeobecně, ne jenom v obchodě.

https://youtu.be/dYiY5xyM7gE

Zákon příčiny a následku říká, že všechno, co se děje v našem životě, má nějakou příčinu, a všechno, co děláme, má nějaký následek. Tento zákon je znám například jako zákon setby a sklizně – co zaseješ, to sklidíš. Nebo jako zákon akce a reakce.

Špatná a dobrá zpráva

Takže zákon funguje všeobecně a je to pro nás taková dobrá a špatná zpráva současně. Tento zákon nám totiž říká, že vše, co se děje v našem životě, ovlivňujeme naším myšlením a naším konáním.

Což znamená, že tam, kde jsme dnes, jsme se dostali tím, že jsme v minulosti nějak mysleli a něco dělali. To místo, kde se dnes nacházíme, je důsledkem našich předchozích myšlenek a činů. To je pro mnoho z nás ta špatná zpráva.

A ta dobrá zpráva, která z toho vyplývá, je, že pokud se nám nelíbí, kde dnes jsme, pak dnešním jednáním a myšlením můžeme ovlivnit to, kde budeme za několik let. Můžeme ovlivnit to, jak budeme žít v budoucnosti. Můžeme udělat změny v našem životě, pokud se nám nelíbí, jak dnes žijeme.

Záleží jen na nás, jestli se necháme ovládat okolnostmi a dalšími lidmi, nebo si řekneme: „Tak a tak chci žit. Toto je můj cíl a ode dneška na to začnu dělat.“ A potom začít pracovat na své změně a důsledně a vytrvale pokračovat.

A co okolnosti a nepředvídatelné události?

Samozřejmě se v našem životě objevují určité situace, které nemůžeme ovlivnit. Je to určeno nějakými okolnostmi, něčím, na co nemáme přímý vliv. Ale můžeme ovlivnit to, co si o tom myslíme a jak se k tomu postavíme, jak se zachováme. Co uděláme na základě toho, co se přihodilo.

Rád uvádím příklad svého synovce nebo spíše své sestry a svého švagra. Před lety se narodil mé sestře syn s Downovým syndromem. Jsem nesmírně vděčný a hrdý na to, jak to zvládla. Já bych to v té době pravděpodobně nedokázal.

Moje sestra se k tomu postavila tak, že je to její dítě, dala mu veškerou potřebnou péči a celu rodinu to stmelilo. Dnes můj synovec žije samostatně v bytě se svou přítelkyní. Je schopen žit samostatný život (s určitými právním omezením) a stále se od něj můžu něco naučit.

Poučení, které jsem si od své sestry a svého švagra odnesl, je, že potřebujeme se správně postavit k určitým věcem, které se nám v životě objeví. Podle toho, jak se postavíme k určitým situacím, bude náš život vypadat. Takových příkladů můžeme samozřejmě najít mnoho.

Můžeme ovlivnit náš život

Zákon příčiny a následku neplatí jen v obchodním světě, ale platí i pro naše zdraví. Můžeme provést určité kroky k tomu, abychom měli lepší zdravotní stav. Zákon příčiny a následku je v našem životě nesmírně důležitý. Platí v obchodě, v oblasti zdraví, ve všech oblastech běžného života, prostě platí všeobecně.

Při čtení už tohoto prvního zákona jsem si říkal, že tato kniha nebude jen o čtení a nebude jen o přemýšlení, ale bude o určité upřímnosti sám k sobě a bude také o tom dělání. Alespoň některé z těch zákonů je třeba vsunout do našeho života a začít se jimi řídit. Minimálně tento zákon příčiny a následku, protože co zaseješ, to také sklidíš.

Souhrn

  1. Zákon příčiny a následku je přírodní zákon, který platí bez ohledu na to, co si o tom myslíme, jaký máme na to názor. Právě proto, že to je přírodní zákon, který platí všeobecně.
  2. Je dobré to akceptovat a zařídit se podle toho.
  3. To, jak dnes přemýšlíme, jak dnes žijeme, jak se chováme a co dnes děláme, ovlivňuje naši budoucnost.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.