Doba instantní nebo covidová?

Žijeme v takové zvláštní, instantní době. Všechno chceme hned. Vše chceme instantní.

Doba instantní

Lidé si zvykli na instantní kávu, na instantní polévky, instantní nápoje, instantní kaše, a tak chceme všechno hned.

Chceme také výsledky hned.

Je jedno, co začínáme dělat. Pokud nám to nedá výsledky nejlépe ihned, nejpozději do týdne či do měsíce, pak přestáváme tuto aktivitu dělat.

Nezáleží na tom, jestli začínáme hubnout, začínáme chodit do posilovny, začínáme se učit nějaký světový jazyk nebo hrát na hudební nástroj, pokud nedostaneme výsledky během několika týdnů, obvykle toho zanecháváme.

Protože jsme si zvykli na instantní svět a chceme všechno teď hned.

Pokud si dnes mnozí lidé pustí video, které trvá delší dobu než 10 vteřin, obvykle ho přestávají sledovat, přestože to hlavní sdělení je většinou až na konci.

Vytrvalost

Přitom vše, co přináší špičkové a dlouhodobé výsledky, potřebuje nějaký čas. Potřebuje to vytrvalost, tréning, potřebujeme se to naučit a potřebujeme na tom trvale pracovat.

Aby sportovec podával špičkové výkony, musí mnoho let trénovat, abych jich mohl dosáhnout.

Pokud hraje člověk dobře na hudební nástroj, předchází tomu každodenní hodiny cvičení a úsilí.

Lékař, který chce pracovat samostatně potřebuje nejen studovat 6 let na lékařské fakultě, ale poté se potřebuje učit při práci alespoň dalších 6 let, aby mohl složit atestační zkoušky. Pak teprve může začít pracovat samostatně.

Jakýkoliv dobrý výsledek potřebuje vytrvalost, soustavnost, houževnatost, trpělivost a systematickou práci. Špičkové, ani dobré výsledky nedostaneme teď hned.

Doba covidová

Do toho všeho přišla covidová doba.

Objeví se pandemie, jsou dána nějaká doporučení a ta nedávají okamžité výsledky. A lidé přestávají se doporučeními řídit, protože nedávají výsledky teď hned.

Pak člověk onemocní covidovou infekcí a najednou zjistí, že nestačí na vyléčení jedna tableta. Zjistí, že potřebuje nějaký čas na uzdravení, že se potřebuje nějakou dobu léčit.

Možná to chtělo dodržovat ta doporučení a také se připravovat na kontakt s infekcí, zlepšovat svou tělesnou kondici brát nějaké doplňky stravy.

Trpělivost

Potřebujeme se naučit trpělivosti.

Možná, že nás to naučí právě ta covidová doba. Možná nás naučí také určité vytrvalosti a soustavnosti.

Byl bych rád, kdybychom si to z covidové doby odnesli. Aby se instantní doba přeměnila přes covidovou dobu na něco jiného. Možná na dobu trpělivosti, vytrvalosti a naučitelnosti.

Dopřejte si více trpělivosti, více vytrvalosti, více soustavnosti, dělejte něco pro svůj životní styl a zjednodušte si život nejen díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.