Jak mám doplňovat hořčík?

Jednou z nejčastějších otázek, kterou dostávám na konzultacích k výsledkům analýzy prvků ve vlasech je „Jak mám brát hořčík?“  

Nejen od lidí, kteří mají latentní tetanii, ale téměř od všech, protože téměř každému hořčík chybí.

Hořčík je velmi důležitý prvek, který nezbytně potřebujeme k životu. Je součástí několika set enzymatických procesů, je důležitý pro nervový systém – pro mozek, vegetativní nervový systém, pomáhá stabilizovat vápník v kostech, takže je důležitý pro prevenci a léčbu osteoporózy.

Jak doplňovat hořčík, když ho máme málo?

Potřebujeme vědět:

 1. v jaké formě ho máme brát,
 2. kdy ho máme brát
 3. v jakém množstvího máme brát.

Hořčík se vstřebává ve formě organických solí, například ve formě mléčnanu (laktátu) nebo citrátu hořečnatého. Nevstřebává se ve formě anorganických solí (uhličitan, síran…). To znamená, že hořčík potřebujeme brát ve formě organických solí.

Hořčík se vstřebává ve střevě brzy ráno a dopoledne. To znamená, že ho potřebujeme brát buď večer před spaním (po 21.hodině), nebo brzy ráno (nejpozději do 8.hodiny), abychom ho dokázali vstřebat.

Kolik hořčíku potřebujeme? Pro dospělého člověka v závislosti na jeho hmotnosti je denní dávka obvykle 300-400mg hořečnatých iontů.

Například v populárních a dobře vstřebatelných tabletách magnesii lactici 0,5 (mléčnan hořečnatý 500mg), je sice 500mg, ale mléčnanu hořečnatého. Hořečnatých iontů tato tableta obsahuje jen asi 50mg. To znamená, že nejnižší dávka pro dospělého člověka je 6 tablet, nejlépe v jedné dávce, nebo rozděleně 3 tbl večer před spaním a 3 tbl ráno do 8.hodiny, určitě ne v dávkování 3×2 tbl, protože v tomto případě se polední a večerní dávka nevstřebá.

Vždy je potřeba se podívat, aby doplněk stravy obsahoval denní dávku 300-400mg hořečnatých iontů ve formě organických  solí.

Pro děti platí dávkování 100mg hořečnatých iontů na 10kg hmotnosti dítěte (do 40kg, pak už dávka zůstává 350-400mg/den).

Existuje ještě možnost brát hořčík ve formě prášku, který se rozpustí v ústech a vstřebává se pod jazykem v dutině ústní. Prášek s hořčíkem ve formě organické soli si nasypeme pod jazyk, necháme ho rozpustit a hořčík se v ústech vstřebává přímo do krevního oběhu. Účinkuje téměř stejně rychle, jako bychom ho dostali v injekční formě do žíly, a vstřebává se kdykoliv během dne. Tato forma je také vhodná pro osoby, které mají po běžných preparátech s hořčíkem průjem.

Dlouhodobě bychom měli brát hořčík v kombinaci s vápníkem. Nejlépe v poměru vápník:hořčík  3:1 až 3:2 zase večer před spaním nebo ráno do 8.hodiny. V tomto poměru se vápník a hořčík navzájem podporují při vstřebávání ve střevě (fungují jako synergisté).

Praktické použití:

Na konzultacích k analýze prvků ve vlasech doporučuji lidem hořčík ve formě prášku vstřebatelný pod jazykem XS Magnesium Stick. Hořčík je v tomto preparátu ve formě citrátu (vlastně si citrát hořečnatý „vyrobíme“ v ústech po rozpuštění ve slinách) a můžeme ho brát kdykoliv během dne. Sám tento preparát používám jako první pomoc při křečích na horských túrách nebo při cyklistickém výletu.

Pokud lidé potřebují hořčík dlouhodobě, pak na konzultacích k analýze prvků ve vlasech doporučuji preparát Nutrilite CalMagD, který obsahuje vápník s hořčíkem v poměru 2,4:1, který je velmi dobře vstřebatelný a navíc obsahuje vitamin D3.

Shrnutí:

 1. Hořčík brát ve formě organických solí, večer před spaním nebo ráno do 8.hodiny, pro dospělého člověka v dávce 300-400mg/den.
 2. Jako první pomoc brát hořčík ve formě prášku vstřebatelného v ústech.
 3. Dlouhodobě brát hořčík v kombinaci s vápníkem v poměru vápník:hořčík 3:1 až 3:2.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav a životní styl, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života. Zabývá se analýzou prvků ve vlasech, pomáhá lidem dosáhnout a trvale udržet optimální hmotnost a podniká se zárukou.
Komentáře
 1. Mária napsal:

  Dobrý deň,chcem sa len opýtať na branie vápnika a horčíka.
  Vy vravíte že sa má brať vápnik spolu z horčíkom 2:1,3:2, Som z tohto zmätená pretože všade sa píše že medzi horčíkom a vápnikom by mal byť 1až 2 hod odstup.
  Mám tetániu a horčík beriem tak ako vravíte ráno do 8:00, a večer po 21:00 hod.
  Chcem brať aj vápnik a váham brať ich spolu.
  Ďakujem za odpoveď.
  s pozdravom Mária

  • orlik@orlikovi.cz napsal:

   1. Pokud bereme vápník a hořčík současně v poměru 3:1 až 3:2 (ve prospěch vápníku) , pak se na úrovni vstřebávání ve střevě vápník a hořčík navzájem podporují (fungují jako synergisté). Pokud je poměr jiný, pak při současném podání jeden prvek (kterého je více) blokuje vstřebávání druhého.
   2. Jak vápník, tak hořčík se ve střevě vstřebávají ráno a dopoledne, proto je potřebujeme brát buď večer před spaním (po 21.hodině), nebo ráno do 8.hodiny.
   3. To, jestli potřebujete brát samotný hořčík nebo v kombinaci s vápníkem se dá zjistit provedením analýzy prvků ve vlasech (nedá se to zjistit vyšetřením krve) – viz https://jaroslavorlik.cz/analyza-prvku-ve-vlasech/

 2. Pavol napsal:

  Pozdravujem,
  prosím vás aké je dávkovanie Nutrilite CalMagD keďže obsahuje 83,3mg horčíka. Treba brať 2 ráno a 2 večer ?
  Ďakujem

  • orlik@orlikovi.cz napsal:

   Záleží na hmotnosti – pro dospělého člověka 3-4 tbl denně buď v jedné dávce večer před spaním, nebo rozděleně ráno do 8.00 a večer před spaním (po 21.00).

 3. zdenka napsal:

  Dobrý den, jaké přesné dávkování pro 11 dítě trpící migrénami? Kde ho objednat na měření z vlasů? Jaký přesný magnézium brát a kde ho koupit?

 4. Ruda J napsal:

  Dobrý den,
  co si prosím Vás myslíte o účinosti Dologranu? Má též ideální poměr vápník hořčík, jen se jedná o uhičitan vápenatý a hořečnatý. Je dle vás tento produkt neúčinný.

  Mnohokrát děkuji za odpověď

 5. Eva napsal:

  jaký si mám tedy koupit hořčík ? aby to byl jen hořčík samotný ? dostupný v lékárnách a kvalitní

  děkuji

 6. Lenka napsal:

  Dobrý den,

  před pár týdny mi byla diagnostikována latentní tetanie, která se promítla především do nespavosti, která přišla po státnicích asi následkem stresu (spala jsem zpravidla 2-3 hodiny denně). Lékaři mi nic moc k tetanii neřekli, spíše měli poznámky o neurotických učitelkách. Při pátrání na internetu jsem narazila na Vaše videa, díky kterým jsem mohla problematiku lépe pochopit. Jako lék jsem dostala hořčík Magnosolv, který mám užívat dvakrát denně. Předtím jsem brala Magnesii lactici 0,5 (byla mi doporučená dávka 4-6 tablet denně).

  1. Chci se informovat, zda mohu tyto dva hořčíky kombinovat, jelikož mi Magnosolv sice zabírá, na druhou stranu mi ale vadí mi jeho citrónová příchuť a sladidla v přípravku obsažená. Např. 3 tablety Magnesii lactici ráno-dopoledne. Večer před spaním si vzít Magnosolv?

  2. Chtěla bych se zeptat na Váš názor na hořčíkový olej, který by se měl vstřebývat přes kůži. Myslíte, že může fungovat stejně dobře jako orálně podávané hořčíky?

  3. Stačí k hořčíku jíst dostatečné množství potravin obsahující vápník nebo je vždy potřeba brát dopněk stravy, aby se hořčík dobře vstřebal? Jde mi o to, že všude na internetu je napsané, že hořčík pro vstřebání potřebuje vápník. Avšak doktoři se na mě nedůvěřivě dívali, že stačí jen dva pytlíčky Magnosolvu a bude po problémech.

  4. Můj poslední dotaz se týká hořčíku, který se rozpouští v ústech. Je prý rychlejší, a tak může okamžitě reagovat na problémy způsobené tetanií. Avšak na všech takových preparátech, na které jsem narazila, bylo napsané,že se má použít maximálně jedna dávka denně. Takové množství hořčíku však při tetanii nestačí. Je možné je použít k výše uvedeným hořčíkům jako akutní pomoc nebo raději vzít laktát hořčíku a vydržet?

  Děkuji moc za odpovědi

  S pozdravem

  Lenka Mlčáková

  • Magnosolv i Tbl magnesii lactici jsou dobře vstřebatelné formy hořčíku, jen je třeba je brát ve správnou dobu a správné dávce, která se odvíjí hlavně od hmotnosti člověka. S hořčíkovým olejem nemám žádné zkušenosti, ani nedokážu říci, jestli je hořčík v této formě vstřebatelný a jak dobře. Hořčík ve formě prášku, který se rozpouští v ústech a je ve správné formě, je možné brát navíc přes den v době, kdy jsou problémy. Ostatní otázky nemůžu zodpovědět obecně. To, jestli potřebujete samotný hořčík nebo hořčík s vápníkem, se dá určit jen na základě analýzy prvků ve vlasech. Určitě se podívejte na http://www.tajemstvivlasu.cz a stáhněte si návod Jak se zbavit latentní tetanie.

 7. michal napsal:

  žijí v Anglii a nevím jaký magnesium si mam koupit dříve jsem bral laktici tady se
  neprodává.Mám latentní tetanii .

 8. Eva napsal:

  Dobrý den,
  dnes mi vlékárně prodali tbl Hořčík glo, kde se píše, že 1 tbl obsahuje 51 mg hořčíku ve formě 500 mg mléčtanu hořečnatého, DDD je tak 3-4 tbl denne.
  Dosud jsem kupovala Mg+B6 hořčík 375 mg, složení oxid hořečnatý, ale chtěla jsem tentokrát samotný hořčík se stejným obsahem hořčíku.
  Až doma jsem zjistila, že tě 500 mg hořčíku si lékárník spletl, nebo ne?
  “…1 tbl obsahuje 51 mg ve formě 500 mg …”
  Jaký rozdíl je oxid a mléčtan?
  Chci to vrátit. Nebo je to v pořádku?
  Kde tedy koupit ten správný hořčík, když píšete, že v lékárně ne prosím?
  Děkuji moc za radu.
  Eva

  • Dobrý den, mléčnan hořečnatý je dobře vstřebatelná forma hořčíku, tableta obsahuje 500mg mléčnanu hořečnatého,což odpovídá 51mg hořečnatých iontů, Těchto tablet potřebujete dle Vaší hmotnosti 6-8 denně (nejlépe ve 2 dávkách – rán do 8.00 a večer po 21.00)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Přihlaste se k odběru novinek

  Píšu články na svůj blog. Chcete dostávat zajímavé informace o zdraví, kráse a zdravém životním stylu? Vaše osobní údaje (email a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání novinek (newsletterů) se zajímavým obsahem z oblasti zdraví a zdravého životního stylu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním newsletterů a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém zaslaném emailu.

 • Kategorie