Jaký mám metabolický typ?

Jaký mám metabolický typ? Co to je metabolický typ? Jak zjistit, jaký mám metabolický typ? Tyto otázky často dostávám na svých přednáškách.

Co to je metabolický typ?

Metabolický typ nám ukazuje, jak rychle se v naších buňkách tvoří energie.

Zjednodušeně si to můžeme představit takto: Každá buňka si musí vyrobit energii sama pro sebe, jako by to byl samostatný stát, který nesmí přes hranice brát energii. A používá k tomu dva energetické systémy – jakoby dva typy elektráren. V každé elektrárně se používá jiné palivo. Podle toho, které palivo se použije, vyrobí se energie rychle nebo pomalu.

V každém z nás a v každé buňce fungují oba energetické systémy, oba typy elektráren, ale jeden převažuje. A podle toho, jestli převažuje rychlá nebo pomalá tvorba energie, rozdělujeme lidi na osoby s rychlým a pomalým metabolickým typem.

To, jestli máme rychlý nebo pomalý metabolický typ, není ani dobře ani špatně, jenom se k sobě musíme chovat v souladu s metabolickým typem.

Je to podobné jako s autem. Jestli máte v autě benzínový nebo naftový motor, není ani dobře, ani špatně, ale zkuste dát do dieselového motoru benzín!

Musíme se k sobě chovat v souladu s metabolickým typem. Rychlý a pomalý metabolický typ se potřebují jinak stravovat, jinak relaxovat, potřebují jiné doplňky stravy.

Jak zjistit, jaký máme metabolický typ?

Nejlépe tak, že si necháme udělat analýzu prvků ve vlasech, která nám metabolický typ ukáže přesně na základě biochemického vyšetření.

Existuje ještě pomocná metoda, kterou si už teď můžete orientačně zjistit, jaký metabolický typ máte.

Na základě dlouhodobých zkušeností s analýzou prvků ve vlasech se ukazují se čtyři základní rozdíly mezi rychlým a pomalým metabolickým typem. Přečtěte si je a můžete si sami vyhodnotit, jestli máte charakteristiky rychlého nebo pomalého metabolického typu.

Rozdíly mezi rychlým a pomalým metabolickým typem:

  1. Rychlý metabolický typ má sklon k vysokému krevnímu tlaku, pomalý k nízkému.
  2. Rychlý metabolický typ má sklon k velkému pocení, zatímco pomalý typ má sklop k pocitům studených rukou a nohou.
  3. Rychlý metabolický typ poměrně dobře snáší vyšší tělesné teploty na rozdíl od pomalého. Co to znamená? Dostanete virózu, máte teplotu 38-39 st. C a potřebujete něco udělat. Člověk s rychlým metabolickým typem i s teplotou 38 st. C vstane z postele a jde to udělat (jde třeba i do práce, pokud je to nezbytně nutné). Člověk s pomalým metabolickým typem má teplotu 37-37,5 st. C (pokud ji vůbec dostane)  a nemůže ani dojít na záchod.
  4. Pokud přibýváme na váze, pak rychlý typ přibývá nejdříve kolem pasu a od pasu nahoru, typický pomalý typ od pasu dolů.

Pokud si teď říkáte, že máte některé vlastnosti rychlého a některé pomalého typu, pak je to v pořádku. Patříte mezi osoby, které mají třetí metabolický typ – smíšený. Lidé na rozdíl od aut a elektráren nejsou stroje a nemůžeme je úplně přesně rozdělit na osoby s rychlým a pomalým metabolickým typem, ale existuje ještě smíšený metabolický typ, který má vlastnosti rychlého i pomalého typu.

Podle výše uvedených kritérií si můžete alespoň orientačně stanovit, jaký máte metabolický typ. Pokud to chcete vědět přesně a chcete se tak dozvědět, jak se máte stravovat, relaxovat a jaké doplňky stravy brát dle svého metabolického typu, nechejte si provést analýzu prvků ve vlasech.

Zjednodušte si život díky lepšímu zdraví!

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
  1. Pingback: Latentní tetanie.
  2. Pingback: Bude to fungovat?
  3. Pingback: Pečujete o sebe?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.