Kdo vás ovlivňuje?

Přemýšleli jste o tom, kdo vás v životě nejvíc ovlivňuje?

S kým se pravidelně stýkáte?

Koho pravidelně posloucháte?

Koho necháváte, ať vám radí?

A přemýšleli jste o tom, jak moc vás to ovlivňuje, jak to ovlivňuje váš život?

Čtu teď knihu doktora Daniela G. Amena „Změňte mozek, změňte život“. Americký psychiatr popisuje ve své knize, jak jeho pohled a názor na některé nemoci a poruchy změnily některé vyšetřovací metody, např. SPECT mozku.

Výsledky těchto metod změnily jeho názor na fungování mozku, na psychiatrii, na léčbu psychiatrických nemocí a rady, které dává svým pacientům. A to nemusí být jen psychicky nemocní pacienti, ale třeba jen osoby s poruchou chování.

S kým se pravidelně stýkáte?

Daniel G. Amen ve své knize popisuje, jak je nesmírně důležité, s kým se pravidelně stýkáme. Tvrdí, že 5-10 osob, se kterými se nejčastěji stýkáme, má obrovský vliv na náš život. Tito lidé ovlivňují naše názory a ovlivňují také naši psychiku a naši náladu.

Pokud se stýkáme s negativními lidmi a pokud nás ovlivňují negativní lidé, máme velké sklony k depresivním stavům, sami budeme mít negativní myšlení a bude to mít špatné důsledky na náš zdravotní stav.

Daniel G. Amen nás nabádá k tomu, abychom si cíleně vybírali lidi, se kterými se budeme pravidelně stýkat. Je potřeba si vybrat osoby, které jsou pozitivní, které nás podporují, které chtějí to dobré a chtějí, abychom se v životě někam posunuli. Tyto osoby by už měly samy v životě něčeho dosáhnout a měli mít pozitivní postoj k životu. Je to pro nás velmi důležité.

Vyčištěný rybník

Měl jsem možnost zjistit chování některých lidí, když jsem přestal dělat primáře interního oddělení. Najednou se mi „vyčistil rybník“, což znamenalo, že někteří lidé poté, co jsem přestal dělat primáře, si mě přestali všímat, přestali mě zdravit a už neměli potřebu se se mnou stýkat. Už jsem nebyl Pan Důležitý a v nemocnici už jsem tolik neznamenal. Tito lidé zmizeli z mého života a přišli do něj někteří další.

Měl jsem to štěstí, že na začátku mého podnikání se zárukou s firmou Amway jsem dostal ke školícímu systému Dextera Yagera. Měl jsem možnost napojit se na lidi, kteří už byli v životě úspěšní a kteří ve svém podnikání něčeho dosáhli a uměli úspěch naučit další lidi.

Díky tomuto školícímu systému jsem začal poslouchat audio nahrávky a dívat se na videa, která mě posunovaly dál. Začal jsem číst jiné knihy. Také ke knize Změňte mozek, změňte život jsem se dostal díky školícímu systému Dextera Yagera.

Měl jsem možnost se dostat k lidem, kteří byli pozitivní a nesmírně mě to ovlivnilo. Osobnostně je ve mně velký kus melancholika a měl jsem občas tendenci být negativní, tady jsem měl možnost obklopovat se lidmi, kteří byli pozitivní a kteří mě posunuli směrem k pozitivnímu myšlení.

Přemýšleli jste o tom, kdo vám v životě radí?

Představte si, že byste chtěli zhubnout. Nechali byste si radit od člověka, který má 150 kg a chtěl by vám poradit, jak máte zhubnout? Nechali byste si poradit od kosmetičky, které kosmetické přípravky máte brát, pokud ta kosmetička bude vypadat o 20 let starší, než ve skutečnosti je?

Asi by to bylo divné. Určitě byste si od těchto lidí nenechali poradit.

Přesto máme tendence nechat si radit od lidí, kteří nic nemají, kteří nikdy ničeho nedosáhli, v oblasti financí, v oblasti úspěchu, v oblasti našeho zaměření – co máme v životě dělat.

Pečlivě si vybírejte lidi, které budete poslouchat. Pečlivě vybírejte lidi, od kterých si necháte poradit. Je to velmi důležité, protože to změní celý váš život. Samozřejmě to ovlivňuje i váš zdravotní stav a opravdu celý váš život.

Pokud se budeme bavit o zdraví, je důležitá i psychika a způsob myšlení.

Doktor Amen ve své knize píše, že pokud radí svým pacientům, jak se mají dále léčit, pak bez ohledu na nemoc či poruchu jim radí udělat změny ve 4 oblastech.

  1. Je to oblast biologická, ve které doporučuje určitý způsob stravování, některé doplňky stravy a někdy nějaké léky.
  2. Druhá je oblast psychologická, ve které radí naučit se pozitivně myslet.
  3. Třetí je oblast sociální, ve které radí obklopit se pozitivními lidmi a mít dobré vztahy se svou rodinou a svými nejbližšími.
  4. Čtvrtou oblastí je otázka smyslu života, oblast duchovní a spirituální.

Mně tato doporučení dávají smysl, protože ze zkušeností s analýzou prvků ve vlastech můžu potvrdit, že lidem většinou nestačí jen to, aby změnili způsob stravování, aby brali nějaké doplňky stravy, ale potřebují se naučit jinak přemýšlet.

Potřebují přestat být negativní. Potřebují se obklopit pozitivními lidmi a potřebují se naučit přemýšlet cílevědomě, aby směřovali za nějakým cílem, aby si našli hodnotný smysl života, pro který stojí za to žít.

Doporučení:

  1. Přemýšlejte o tom, s kým se stýkáte.
  2. Přemýšlejte o tom, kdo vám radí v životě.
  3. Přemýšlejte o tom, jak to ovlivní váš život a jak to může ovlivnit vaše zdraví.
  4. Pokud s výsledky vašeho přemýšlení nejste spokojeni, pak to změňte. Je to váš život a jenom vy to můžete změnit.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.