Mají děti brát doplňky stravy?

Mají děti brát doplňky stravy?

Na tuto otázku můžete dostat 2 odpovědi.

  1. Doplňky stravy děti vůbec nepotřebují. Pokud se stravují dostatečně pestře a zdravě, mělo by jídlo obsahovat všechny vitaminy a všechny stopové prvky.
  2. Naše strava bez ohledu na to, jak zdravě se stravujeme, neobsahuje všechny vitaminy a všechny stopové prvky v tom potřebném množství, které máme dostat. A v tom případě děti potřebují doplňky stravy.

Osobně se přikláním ke 2. možnosti, protože existují studie, které prokazují, že dnešní zeleniny a ovoce neobsahují ty vitaminy a stopové prvky, které bychom v nich očekávali a které tam byly před 50 lety, to vše v důsledku intenzivního zemědělství.

Potřebujeme tedy doplňovat stopové prvky a vitaminy nejen u dospělých, ale také u dětí.

Jaké doplňky stravy by děti měly brát?

1. Kojené dítě

  1. Pokud dítě je zdravé, pak po tu dobu, dokud je kojeno, by žádné doplňky stravy brát nemělo. Všechny výživné látky včetně vitaminů a stopových prvků dostává mateřským mlékem.
  2. Správnou suplementaci by měla dostávat kojící matka (i v případě nemoci suplementujeme dítě přes matku).

2. Dítě do 10 let

  1. Jakmile dítě přestane být kojeno a je zdravé, mělo by začít brát kvalitní dětský multivitamin-multiminerál, ideálně takový, který není vyroben synteticky a je nejlépe vyroben formou koncentrátů z rostlin. Osobně doporučuji (a dával jsem svým dětem, nyní dávám své vnučce) žvýkací multivitamin – Nutrilite Chewable Multivitamin, který je vyroben z koncentrátů několika druhů ovoce a který obsahuje dostatečné množství vitaminů a stopových prvků pro děti do 10 let.
  2. Pokud jsou děti chronicky nemocné, například má atopický ekzém nebo často mívá nemoci z nachlazení, doporučuji provedení analýzy prvků ve vlasech. Tímto vyšetřením zjistíme na základě poměrů mezi prvky, co se děje uvnitř buněk, a jsme schopni na základě biochemického vyšetření dítěti doporučit konkrétní vitaminy a stopové prvky, které potřebuje k tomu, aby se uzdravilo a bylo zdravé dlouhodobě. Zároveň na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech můžeme doporučit i správné stravování.

3. Dítě nad 10 let

  1. Pokud je dítě starší 10 let, mělo by dostávat doplňky stravy jako dospělý člověk (s ohledem na hmotnost).
  2. Pokud je zdravé, mělo by brát kvalitní přírodní multivitamin-multiminerál a omega-3 mastné kyseliny, v případě akutních nemocí přidáme další doplňky stravy.
  3. Pokud je chronicky nemocné, doporučujeme opět analýzu prvků ve vlasech a na základě výsledků dostane doporučenu cílenou suplementaci a vhodný způsob stravování, aby se mohlo uzdravit a bylo zdravé dlouhodobě.

Takže pokud máte dítě, které je chronicky nemocné, a chcete vědět, jak se má stravovat a které doplňky stravy potřebuje brát, pak ideálním prostředkem je provedení analýzy prvků ve vlasech.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.