Máte rádi pohyb aktivní nebo jenom ten v televizi?

Máte rádi pohyb?

A máte rádi pohyb aktivní nebo jenom ten, na který se díváte v televizi?

Pohyb je důležitou součástí našeho života. Všimněte si, že malé děti neřeší, jestliže mají hýbat. Prostě se radostně pohybují, dokud je dospělí nenaučí jinak – dokud jim nedají jídlo k televizi nebo počítači. Čím jsme starší, tím více pohyb omezujeme.

Přitom čím jsme starší, tím je pohyb důležitější – pro udržení fyzické kondice, pro zdraví a pro udržení svalové hmoty.

Před lety proběhl pokus se skupinou mladých dobrovolníků z řady studentů. Tito mladí lidé několik týdnů jen leželi na lůžku, jedli dostatečně kvalitně, ale nemohli se pohybovat. Již po 3 týdnech byla zřetelná svalová atrofie – úbytek svalů, takže pokus byl přerušen.

U mladých lidí je rychlejší regenerace, takže čím jsme starší, potřebujeme si hlídat, abychom se hýbali. K udržení dostatečné svalové hmoty, k udržení fyzické kondice a také k relaxaci, protože při pohybu rozkládáme stresové hormony. Pohyb je také dobrý prostředek při léčbě depresí, protože se při něm uvolňují endorfiny a nás zaplavuje pocit radosti a dobré nálady.

Pohyb je zcela nezbytný, pokud chceme redukovat tělesnou hmotnost a následně ji udržet. Nemůžeme zdravě zhubnout bez pohybu.

Jak intenzivně a jak často se máme hýbat, abychom zhubnuli? Každý to máte jinak:

  1. Dnes pořád ještě převažuje doporučení, že pro hubnutí je nejvhodnější takový pohyb, při kterém naše tepová frekvence dosahuje 70% maximální tepové frekvence. Maximální tepovou frekvenci vypočtete tak že od 220 odečtete váš věk.  Tato doporučená intenzita fyzické zátěže však platí jen pro část populace.
  2. Druhá část populace se potřebuje hýbat s intenzitou na úrovni dosahující k maximální tepové frekvenci.

Genetikové totiž zjistili, že je nám geneticky dáno nejen to, zda přibýváme spíše po tucích nebo po sacharidech, ale také to, jak jsme citliví k fyzické zátěži.

  1. Část lidí je více citlivá na fyzickou zátěž a k hubnutí jim stačí, aby se hýbali s frekvencí na úrovni 70% maximální tepové frekvence.
  2. Část lidí je méně citlivá na pohyb a potřebuje se tedy hýbat s vysokou fyzickou intenzitou. Potřebují se tedy při fyzické zátěži dostat na úroveň 90-100% maximální tepové frekvence.

Jak zjistit, do které skupiny patříte zrovna vy?

Můžete si koupit program Bodykey by Nutrilite, který v sobě zahrnuje nejen genetické vyšetření k určení citlivosti na pohyb a citlivosti na tuky a sacharidy, ale také vám dodává jídelníčky, návody ke cvičení  a další důležité informace – více o programu najdete zde.

K tomu, abyste se hýbali, si nemusíte kupovat program Bodykey by Nutrilite, stačí se rozhodnout a začít. Začněte po malých dávkách a postupně si přidávejte fyzickou zátěž, budete rozkládat stresové hormony a budou se uvolňovat endorfiny, budete se cítit dobře.

Dělejte něco pro sebe a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví!

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.