Naučme se říkat ne.

Naučme se říkat ne. Vím, že v obchodním světě se spíše učí různé techniky, jak překonávat ne a jak se vyrovnávat s odmítáním, ale myslím si, že v běžném životě je daleko důležitější, abychom se naučili říkat ne.

Abychom se naučili říkat ne všemu, co nás odvádí od toho, co doopravdy chceme, po čem toužíme.

Příklad 1: hubnutí

Jednoduchý příklad: Pokud chcete hubnout a chcete dosáhnout své optimální hmotnosti a řídíte se programem Bodykey by Nutrilite, potřebujete se naučit říkat ne všemu, co není ve vašem denním jídelníčku.

A musíte se naučit říkat ne nejen všemu, co vidíte, ale také se musíte naučit říkat ne i všem svým přátelům a rodinným příslušníkům, kteří vás občas budou pobízet, abyste si vzali něco dobrého, něco, co vám opravdu bude chutnat. Jenom je to už navíc proti tomu, co vy ve vašem denním rozpisu máte.

Musíte se naučit říkat ne své mamince. Ten její dobrý koláč si už nevezmete, protože teď chcete dosáhnout své optimální hmotnosti a ten koláč by už byl navíc.

Čas na důležité věci

Potřebujeme se naučit říkat ne všem věcem a všem lidem, kteří nás vyrušují a odvádějí od toho, čeho chceme dosáhnout.

Jestliže jste si určili, co je v životě důležité, jestliže jste si určili své priority a chcete se jimi řídit, chcete něčeho dosáhnout, potřebujete se naučit odmítat všechno ostatní, co k tomu vašemu cíli nevede.

Všichni máme jen 24 hodin denně a jde o to, jak svůj čas využijeme.  Jestli ho využijeme na věci, které jsou příjemné, možná i zábavné, ale nedovedou nás k našemu vytčenému cíli, dopadneme špatně. Čas na ty důležité věci už nezbude.

Příklad 2: Lesní cestou na vrchol

Jako když jdete v lese po turisticky neznačené cestě. Lesní cesty jsou označeny bílými pruhy na stromech. Některé cesty jsou označeny dvěma pruhy, některé jen jedním. Mnohdy cesty s dvěma pruhy jsou ty hlavní a jsou protínány cestami, které mají jen jeden pruh.

Jestliže jdeme po cestě s dvěma pruhy za nějakým cílem, třeba na vrchol nějaké hory, a potká vás nějaké odbočka s jedním pruhem, můžete se po ní vydat. Možná uvidíte kus krásné přírody, možná to bude zábavné, možná vzrušující, nicméně se může stát, že vás to hodně zdrží na cestě k vrcholu nebo na vrchol vůbec nedojdete.

Je potřeba některým odbočkám říkat ne.

Příklad 3: Video a článek

Já jsem si dal za cíl, že budu lidem pomáhat zlepšovat jejich zdravotní stavživotní styl. Jedním z pracovních nástrojů je to, že pravidelně publikuji videa a články, které by mohly pomoci lidem zdravotní stav a životní styl zlepšit.

Natočení videa je jeden krok, další je zpracování videa, potom napsání článku a publikování na webových stránkách. To vše zabere nějaký čas.

V tu dobu, kdy pracuji na svém článku, vypínám mobil, face book, zavírám všechny dveře a izoluji se od své rodiny se slovy: „Teď mě nerušte, teď se potřebuji soustředit na napsání článku.“

Většinou mi to trvá kolem 3 hodin, během kterých se potřebuji soustředit na to, co je důležité. Všemu ostatnímu, co by mě mohly vyrušit, musím říkat ne.

A takto se potřebujeme chovat ke všemu, co je pro nás důležité.

Souhrn

  1. Pojďme se naučit říkat ne všemu, co pro nás není důležité nebo co nás nedovede k našemu cíli.
  2. Pomůže nám to zlepšit naše zdraví, pomůže nám to zlepšit náš životní styl a pomůže nám to dosáhnout těch cílů, které jsme si stanovili.

 

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.