Nejde to.

Nejde to. Už jste si všimli, že tuto krátkou větu mnohdy používáme tehdy, když se nám něco nechce udělat?

Já ji velmi často slyším ve své gastroenterologické ambulanci. Například při koloskopii – to je vyšetření tlustého střeva – vyzvu pacienta, aby se uvolnil. A on řekne: „Nejde to,“ aniž by se o to pokusil. Prostě to nejde.

Nebo si mi lidé stěžují, že nemohou zhubnout. Oni ví, že by potřebovali zhubnout, ale ono to nejde.

„Rodiče byli obézní, prarodiče byli obézní, mám to po nich, nejde zhubnout.“

„Když přijdu z práce, kde pracuji intenzivně 8 hodin, domů, jsem unavený a už nemůžu cvičit, nejde to.“

„V práci mám nepravidelnou stravu, nejde to upravit, a proto nemůžu zhubnout. Prostě to nejde.“

Když jsem byl na základní škole, říkala nám paní učitelka: „Všechno jde, jenom malé děti nejdou a ty se chodit naučí.“ Jako děti jsme se jí snažili vysvětlit, že nejde úplně všechno. Například nejde vepsat kružnici do obdélníku tak, aby se dotýkala všech čtyř stěn. Nejde našroubovat matičku o průměru 6 mm na šroub o průměru 20 mm.

Takže opravdu všechny věci nejdou. Ale říká se, že kdo nechce, hledá důvody, proč to nejde, a kdo chce, hledá způsoby, jak to udělat.

Až příště budeme říkat: „To nejde,“ zkusme se zamyslet, jestli to opravdu nejde nebo to prostě jen nechceme.

Když se teď rozhodneme, že budeme hubnout a váha nejde dva týdny dolů, je to proto, že to nejde, nebo proto, že něco děláme špatně? Nebo prostě jen potřebujeme vydržet, protože hubnutí je vytrvalostní činnost. Ideální je hubnout 0,5 kg týdně nebo 1-2 kg za měsíc, ne 10 kg měsíčně.

Ono to jde, jenom si musíme říci: „Jde to.“

Chtěl jsem v zimě chodit po vrcholech a hřebenech Jeseníků. Nelyžuji a při chůzi se člověk propadá do sněhu více než půl metru hluboko. Tak jsem si pořídil sněžnice a jde to. Kdybych si řekl, že nechci, že to nemám zapotřebí, tak to prostě nejde, protože v hlubokém sněhu šlapat nemůžu a nikam bych nedošel.

Až budete chtít něco dělat pro své zdraví, neříkejte si: „Nejde to.“ Najděte si způsoby, jak to jde. Poraďte se s odborníky, najděte informace v literatuře nebo na internetu. Určitě najdete řešení. Jde to.

Neříkejte si: „Nejde to,“ dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.