Povánoční.

Taky jste si užili vánoční svátky nebo jste to víc vnímali jako stresovou situaci a stále ještě na vás doléhá předvánoční stres?

Já mám advent, Vánoce a konec roku moc rád, protože toto období člověka přiměje znovu si ujasnit své hodnoty, své priority, znovu si je uspořádat a ujasnit si, zda žije v souladu se svými hodnotami.

Jak to souvisí se zdravím?

Pokud se člověk chová v souladu se svými hodnotami, potom je v pohodě. Pokud je v psychické pohodě, není stresovaný, pak to má velký vliv i na jeho tělesné zdraví. (Každý stres spouští hormonální reakci boj nebo útěk – více v článku Taky zažíváte stresové momenty a prožíváte stresové situace?)

Hodnoty a priority.

Ke konci roku vždy lidem doporučuji, aby se znovu podívali na své hodnoty. Promyslete si své priority, seřaďte si je a zamyslete se, jestli žijete v souladu se svými hodnotami, jestli preferujete to, co je pro vás důležité.

Před lety mě inspirovala modlitba, která se přisuzuje sv. Františkovi z Assisi. Možná nebudu citovat doslova, ale zněla asi takto: „Pane, prosím, dej mi odvahu, abych se zabýval věcmi, které mohu ovlivnit. Dej mi schopnost, abych se nezabýval věcmi, které ovlivnit nemůžu. A dej mi moudrost, abych tyto věci rozeznal.“

Když jsem před lety tuto modlitbu četl, velmi mne oslovila. Od té doby se snažím zabývat věcmi, které opravdu ovlivnit můžu, a neřeším věci, které ovlivnit nemůžu.

A věřte mi, že to zjednoduší život. Člověk si ujasní, co je pro něj důležité. Srovná si své hodnoty. A jakmile jednáme v souladu se svými hodnotami, cítíme se lépe, máme méně stresu a zabýváme se tím, co je pro nás opravdu důležité.

Úspěch a zdraví.

Když se podíváte kolem sebe, pak většina úspěšných lidí se chová podle tohoto vzorce – řeší a zabývá se věcmi, které mohou ovlivnit a jsou pro ně důležité, neřeší věci, které pro ně důležité nejsou a které nemohou ovlivnit.

Pokud se nezabýváme věcmi, které nemůžeme ovlivnit, neděláme si zbytečné starosti, neprožíváme zbytečné stresové situace a jsme zdravější.

pf-2017      radostne-a-pozehnane-vanoce

Vánoce a konec roku.

Vánoce a konec roku nás vždy přimějí k zamyšlení nad naším vztahem k životu, k rodině, k práci, k zamyšlení nad tím, co je pro nás důležité. Pokud si uděláme jasno v hodnotách a naplánujeme si příští rok podle toho, co je pro nás v životě to nejdůležitější, budeme se pak snažit tím po celý rok řídit. Zažijeme méně stresových situací a budeme zdravější.

Přeji vám klidný a pohodový konec roku a hodně zdraví a splněných snů v novém roce.

Dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.