Taky zažíváte stresové momenty a prožíváte stresové situace?

Taky zažíváte stresové momenty a prožíváte stresové situace?

Zažíváme je každý. Všichni se potřebujeme naučit rozkládat stresové hormony, které v nás mohou vyvolávat různé chronické nemoci.

Jakýkoliv stresový podnět v nás vyvolává hormonální reakci, která má za úkol nás připravit na dvě možnosti: na boj nebo na útěk.

Pokud nerozkládáme stresové hormony, vyvolávají dlouhodobým působením vysoký krevní tlak, cukrovku, aterosklerózu, chronické záněty (trávicí ústrojí, klouby, štítná žláza) nebo syndrom chronické únavy.

Potřebujeme se naučit rozkládat stresové hormony, aby v nás nevyvolávaly tyto chorobné stavy. Děje se tak v procesu, kterému se říká relaxace.

Relaxace potřebuje mít dvě formy – aktivní (fyzickou zátěž) a klidovou.

Ke klidové relaxaci můžeme používat různé techniky – meditaci, Silvovu metodu, autogenní trénink a také léčebnou představivost.

Najděte si hudbu, která vám je příjemná, má pomalé tempo a není zpívaná (je instrumentální).  Na každé slovo totiž mozek reaguje nějakou myšlenkou, ať už je vyřčené, nebo zpívané.

Tuto hudbu si pusťte, když jste sami v místnosti, lehněte si na záda a zavřete oči. Teď si představte, že jste někde v přírodě na vašem oblíbeném místě, někde, kde se vám líbilo a cítili jste se tam dobře. Může to být u moře nebo na horách, v lese nebo u řeky, kdekoliv, kde vám se líbilo. Měli byste se vidět v přírodě při pohybu, jako byste se procházeli (nebo běželi, jeli na kole, plavali….) a navodíte si pocit: „jsem spokojený, šťastný a zdravý“.

Léčebnou představivost je třeba provádět každý den po dobu 10-20 minut v libovolnou denní dobu. Najděte si dobu k relaxaci, která vám nejlépe vyhovuje. Může to být po obědě, po večeře, když přijdete z práce domů, před spaním…

Proč to funguje?

Náš mozek pracuje na podobných principech jako počítač. Počítač funguje na základě programů a náš mozek funguje na základě programů. Jak čtete tento článek, nemusíte přemýšlet, jak máte dýchat nebo jak vám tluče srdce – máme na to program.  Když si děláte poznámky a píšete, nepřemýšlíte, jak se píše malé a a velké B, máme na to program. Jedete autem a nemusíte přemýšlet, jak zařadit dvojku nebo trojku – máme na to vytvořený program.  Pokud fungujeme podle programů, fungujeme lépe než v době, kdy jsme se program učili.

Pokud má počítač špatný program, dává špatné výsledky. To není chyba počítače, je to chyba programu. Pokud má mozek špatný program, dává špatné výsledky. Není to chyba mozku, je to chyba programu.

Dva základní rozdíly mezi mozkem a počítačem:

  1. Mozek nemá kouzelné tlačítko, kterým by se dal vypnout.
  2. Pokud má počítač špatný program, můžeme ho odinstalovat. Jestliže má mozek špatný program, zůstává v mozku.

Jediná možnost, jak přinutit elektrické signály v mozku, aby běhaly po jiné dráze, než po dráze špatného programu, je vložit do mozku program, který bude silnější.

Silný program vkládáme na základě dvou zkušeností:

  1. Pamatujeme si lépe obrazy než slova.
  2. Dobře si pamatujeme události, které jsou spojené s emocemi. To, co si dobře pamatujete z dětství, je spojeno s nějakým pozitivním nebo silným negativním pocitem. To, co bylo emočně ploché, si nepamatujeme.

Takže potřebujeme vidět obraz – to je to místo, ve kterém vy se cítíte dobře. A zároveň vaše oblíbená krajina vám pomůže navodit pozitivní pocit „jsem spokojený, šťastný a zdravý“.

Tento program si potřebujeme vkládat do našeho mozku pravidelně, každý den, měsíce, a upevňovat roky. Alespoň tak dlouho, jako jsme se učili psát. A psát jsme se neučili jen v první třídě.

Léčebná představivost slouží jako velmi dobrá podpůrná léčebná metoda při léčbě jakéhokoliv onemocnění včetně zhoubných nádorů a je to skvělá klidová relaxace.

Všichni potřebujeme relaxovat – není to ztráta času!

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
  1. Pingback: Povánoční

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.