Jak brát doplňky stravy při práci na směny?

Pokud pracujete na směny, můžete mít nejasnosti v tom, jak a kdy brát doplňky stravy. Některé prvky se totiž vstřebávají v určitou denní dobu.

Náš organismus má své biorytmy, které platí i pro vstřebávání některých živin, zvláště prvků. Například vápník s hořčíkem se vstřebávají brzy ráno a dopoledne, železo se vstřebává dopoledne a zinek zase až po 15. hodině. To vše platí pro případ, kdy prvky spolkneme a dochází ke vstřebávání ve střevech. Tyto biorytmy bereme v úvahu při doporučení k suplementaci na základě analýzy prvků ve vlasech.

Jak tedy upravit podávání doplňků stravy ke směnám?

A. odpolední směny

Budeme se bavit hlavně o práci v nočních směnách, protože u odpoledních směn nejde o velkou úpravu. Jen je třeba myslet na to, že pokud budete po odpolední směně vstávat později, pak je třeba brát vápník s hořčíkem večer před spaním, až přijdete z odpolední směny domů. Jinak berte doplňky stravy, jak je máte doporučeny dle analýzy prvků ve vlasech.

B. noční směny

U nočních směn máme tři možnosti:

  1. příležitostná, jednorázová či občasná noční směna
  2. střídavé noční směny, kdy lidé v noční směně pracují celý týden
  3. trvalá práce v nočních směnách

1. příležitostná či občasná noční směna

První je příležitostná či občasná noční směna. Dříve jsem jako lékař sloužil v nemocnici, takže jsem ráno přišel do práce, po skončení pracovní doby jsem měl službu a pracoval jsem odpoledne i v noci, pokud bylo třeba, a ráno jsem pokračoval normální pracovní dobou. Dnes v některých nemocnicích již lékaři jdou po službě domů. Zdravotní sestry v trojsměnném provozu střídají denní a noční směny, někde ranní, odpolední a noční.

Tyto noční směny jsou jen občasné, jednorázové. Při nich se na podávání doplňků stravy nic nemění, biorytmy se nestačí přebudovat, jen se ranní dávka doplňků stravy bere ráno po noční směně před dopoledním spánkem.

2. střídavé noční směny

Druhou možností jsou střídavé noční směny, kdy lidé v noční směně pracují celý týden. Jsem přesvědčen o tom, že během jednoho týdne si naše tělo nedokáže přebudovat biorytmy natolik, aby se prvky vstřebávaly v jinou denní hodinu.

Takže opět se ranní dávka bere až po noční směně před dopoledním spánkem, po probuzení v poledne či odpoledne si vezmete polední dávku a večer večerní. Vápník s hořčíkem vezmete s výhodou o přestávce v průběhu noční směny a ony se ráno a dopoledne vstřebají ve střevě.

3. trvalá práce v nočních směnách

Třetí možností je trvalá práce v nočních směnách. S takovými lidmi se moc nesetkávám, ale určitě mohou být profese, které pracují jen v noci. Napadají mě například noční hlídači. U těchto lidí po několika měsících, možná i týdnech, dojde ke změně biorytmů.

Je třeba upravit podávání doplňků stravy. Ranní dávku si člověk vezme až po probuzení, tedy někdy odpoledne a ostatní dávky se adekvátně posunou. Ale vždy je to třeba řešit individuálně, každá práce a každá profese má svá specifika.

Souhrn

Takže v zásadě je to jednoduché. I když pracujete na noční směny, stopové prvky se dále vstřebávají podle svých přirozených biorytmů, jako když člověk pracuje přes den. Pokud nepracujete trvale jen v nočních směnách, nemusíte tedy nějak výrazně upravovat podávání doplňků stravy, jak je máte doporučeny dle analýzy prvků ve vlasech, jen vápník a hořčík berte v průběhu noční směny.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
  1. Radmila napsal:

    Srdečně Vás zdravím. Mohu se zeptat – máte někde článek či video o tom, jak brát doplňky stravy, které raději ráno, které raději večer, a jaké doplňky by se měly brát společně a jaké naopak ne? Dejte mi prosím vědět. S přáním krásného dne

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.