Rozhodnout se je snadné.

V lednu dělá mnoho lidí rozhodnutí. Protože rozhodnout se je snadné, je to jednoduché.

Mnoho lidí to své rozhodnutí udělá už v prosinci nebo během Vánoc ve smyslu: „Od Nového roku začnu cvičit. Od Nového roku začnu hubnout. Od Nového roku přestanu kouřit.“

Někteří lidé se rozhodnou na Nový rok: „Teď je ta doba, kdy začnu cvičit. Teď přestanu kouřit. Teď přestanu jíst sladké. Teď začnu hubnout. Teď začnu chodit do posilovny.“

Udělat rozhodnutí je snadné. Daleko těžší je u rozhodnutí vytrvat.

Myslím, že to byl Mark Twain, kdo prohlásil: „Přestat kouřit je jednoduché. Sám jsem to dokázal nejméně stokrát.“

Rozhodněte se a vytrvejte

Je důležité u svého rozhodnutí vytrvat. Bez ohledu na to, co chcete dělat, pro co jste se rozhodli, je potřeba k tomu trpělivost a vytrvalost a u svého rozhodnutí vytrvat.

Ne tak, jak to dělá většina lidí, kteří se na začátku roku rozhodnou a začnou cvičit, začnou chodit do posilovny, začnou si zvyšovat fyzickou kondici, začnou hubnout. Posilovny a fitness centra jsou v lednu plná a na konci února už tam téměř nikdo není.

To je známka toho, že lidé se sice rozhodli, protože je to snadné a jednoduché, ale u svého rozhodnutí nevydrželi. Neměli tu vytrvalost a trpělivost dělat pravidelné, jednoduché kroky.

Ujasněte si, co chcete a co je třeba dělat

Jestliže jste se pro něco rozhodli, je potřeba si ujasnit, pro co jste se rozhodli, jestli vám to za to stojí a co je potřeba pro to udělat. Ujasnit si, které jednoduché kroky každý den nebo každý týden máte udělat, a potom se soustředit na ty jednoduché kroky.

Nekoncentrujte se hned na výsledky. Nekontrolujte svůj postup v tom smyslu, jestli se výsledky dostaví za dva dny nebo za týden. Nebuďte zklamaní z toho, když výsledky za dva týdny nebudou.

Výsledky se časem dostaví. A tak jak se budou dostavovat, bude přicházet i nadšení. Nadchnete se pro dosažené výsledky, ale ony nepřijdou hned.

Nemusíte být nadšení pro jednotlivé kroky, které je potřeba udělat. Nemusíte být nadšeni z toho, že teď jdete do posilovny, že budete cvičit nebo že teď musíte jít do kopce. Nebo že teď máte chuť na cigaretu, protože jste už celý den bez ní vydrželi.

Vytvořte si každodenní návyky

Opravdu z toho nemusíte být nadšení. Nadšení se dostaví, až přijdou ty správné výsledky.

Až budete mít dobrou fyzickou kondici, až zhubnete o pět nebo deset kilogramů, až nebudete kouřit několik měsíců a už nebudete mít na cigaretu chuť. Pak budete nadšení a budete jednotlivé kroky dělat dál, protože jste si už vytvořili zvyk.

A to to jde. Vytvořit si každodenní návyky toho, co chcete dělat, abyste dosáhli toho, pro co jste se rozhodli.

Souhrn:

  1. Je jednoduché se rozhodnout, ale je důležité u svého rozhodnutí vydržet.
  2. Buďte trpěliví, buďte vytrvalí.
  3. Soustřeďte se na jednotlivé kroky, vytvořte si každodenní návyky, abyste dosáhli těch výsledků, kterých chcete dosáhnout.
  4. Je jedno, jestli to děláte v oblasti fyzické kondice, hubnutí, zlepšení zdravotního stavu, podnikání, nějakého hobby. Vydržte u svého rozhodnutí.
  5. Vytrvejte u jednotlivých kroků, které budete dělat pravidelně každý den. Jenom tak dosáhnete výsledků, pro které jste se rozhodli.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.