Jak se vyrovnávat se stresem v podnikání?

Stále častěji se setkávám s tím, že lidé onemocní v důsledku stresu. Lépe řečeno: v důsledku toho, že se se stresem neumí správně vyrovnávat. Stále více podnikatelů v současné době onemocní v důsledku toho, že se se stresem nedostatečně vyrovnávají.

Setkávám se podnikateli jako lékař nebo jako přítel nebo na různých setkáních. Většina podnikatelů mi tvrdí, že žijí pod vlivem permanentního stresu.

Co s tím? Jak se se stresem vyrovnávat?

  1. Důležité je si nejprve uvědomit, že jakýkoliv stres v nás vyvolává hormonální reakci, která má za úkol připravit nás na boj nebo na útěk. Pokud nerozkládáme stresové hormony, pak dlouhodobě působící stresové hormony v nás vyvolávají mnoho různých nemocí.
  2. Potřebujeme se naučit vyrovnávat se se stresem, v první řadě se potřebujeme naučit rozkládat stresové hormony. To se děje v procesu, kterému se říká relaxace. A relaxace by měla mít dvě formy – jednak fyzickou, aktivní, jednak klidovou, pasivní.
  3. Potřebujeme si hlídat své zdraví i po stránce stravování. Měli bychom si držet svou optimální hmotnost. Mnoho lidí se totiž vyrovnává se stresem tak, že stále více jí. A jí o to více, o co je větší stres, a potom přibývají na váze. Pak jsou ohroženi nejen nemocemi s působení stresových hormonů, ale také nemocemi z nadváhy či obezity.
  4. Potřebujeme také brát nějaké doplňky stravy, protože naše jídlo neobsahuje všechny živiny, které bychom měli ve stravě dostávat. Neobsahuje dostatečné množství stopových prvků vitaminů a také antioxidantů, které potřebujeme, abychom se mohli vyrovnávat s působením volných radikálů.
  5. Potřebujeme se také naučit správně delegovat své povinnosti.  Naučit se stanovit si své priority a delegovat své povinnosti na jiné osoby, abychom se mohli soustředit jen na to, co musíme udělat osobně a co nikdo jiný za nás udělat nemůže.
  6. Možná také si potřebujeme najít podnikání s minimálním působením stresu, které má nízké náklady nebo je bez nákladů a které nemá žádné riziko. Možná si říkáte, že takové podnikání neexistuje. Mnozí lidé nezačnou podnikat právě ze strachu z rizika a vysokých nákladů.

Začátkem roku 2018 jsem měl na téma Jak se vyrovnat se stresem v podnikání přednášku v rámci cyklu Hodinka s podnikatelem. V přednášce jednotlivé body tohoto článku podrobněji rozebírám a vysvětluji. Pokud vás toto téma zajímá, podívejte se na videozáznam přednášky.

Udělejte si čas asi 50 minut a naučte se, jak se lépe vyrovnávat se stresem.

Dělejte něco pro zdraví, naučte se, jak se vyrovnávat se stresem a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav a životní styl, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života. Zabývá se analýzou prvků ve vlasech, pomáhá lidem dosáhnout a trvale udržet optimální hmotnost a podniká se zárukou.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *