Taky chcete být dokonalí?

Taky chcete být dokonalí?

Nemůžete pustit nic do světa, dokud to nebude dokonalé?

Nemůžete vystupovat před lidmi, dokud to nebudete umět na 100 %?

Nemůžete natočit video, protože to nezvládnete na jedničku, nemůžete ho zveřejnit na Youtube, protože není dokonalé?

Nebo příklad z mé lékařské praxe: nemůžete provádět nějaké vyšetření, dokud ho nebudete umět dokonale?

Cítíte, jak to zní hloupě? Já jsem se nikdy nemohl naučit určitá vyšetření na modelu nebo na zvířeti, vždy jsem se ho musel učit na lidech, na pacientovi. Musel jsem se do něho pustit, začít vyšetřovat a postupně jsem se zlepšoval a zdokonaloval. A některé vyšetřovací metody umím dnes již docela dobře. Umím je dokonale? Asi ne. Ale umím je dnes tak, jak je nejlépe umět můžu. A stejné je to se vším ostatním.

Jestliže něco chcete dělat, nečekejte, až to budete umět dokonale. Je třeba začít dělat hned. Postupně se to naučíte, budete se zlepšovat a budete dosahovat stále lepších výsledků.

Bude to někdy dokonalé? Možná ne. V mém případě určitě ne. Ale můžete dosáhnout toho, že budete těmi nejlepšími, jakými můžete být. A vaše výsledky budou stále lepší a lepší.

Pokud máte v sobě kus sangvinika, pak zřejmě nevíte, o čem mluvím. Proč by nemohl člověk pustit něco do světa, co není dokonalé? Pro to vlastně řešíme? Pokud však máte v sobě kus melancholika, pak mi určitě rozumíte.

Já se s tím potýkám celý život. Pořád mám v sobě tendenci, že nemůžu něco prezentovat, pokud to není alespoň dobré, když už ne nejlepší nebo dokonalé. Ale snažím se s tím bojovat, protože vím, že dokud nezačnu něco dělat, pak se v tom nemůžu zlepšovat a nemůžu dokonalosti dosáhnout.

Takže se nebojte začít dělat! Nikdo není dokonalý a už vůbec ne, když začíná.

Naučte se dělat si sami ze sebe legraci. Je to důležité. Člověk by se neměl brát příliš vážně a měl by se umět zasmát sám sobě.

Nečekejte, až vše budete umět dokonale. Začněte a krok po kroku se zlepšujte. Platí to v jakékoliv činnosti, platí to i v péči o své zdraví.

Začněte dělat něco pro své zdraví, začněte se zdravě stravovat, začněte se hýbat a postupně se zlepšujte. Zjednodušte si tak život díky lepšímu zdraví.

P.S.

Pokud se podíváte na video, uvidíte ukázku nedokonalosti, kterou jsem původně chtěl smazat a nechtěl jsem ji ukázat ani vlastní ženě. Ale pak jsme se tomu oba zasmáli.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.