Veselo v ordinaci.

Ne vždy mám v ordinaci úplně veselo. Nicméně tentokrát mě rozesmáli dva pacienti.

První pacient

První přišel s tím, že má průjem. „Mám řídkou stolici, každý den jedenkrát. V pátek večer jdu na pivo, vypiju 5-6 piv a ráno kolem čtvrté hodiny mě to vzbudí, mám průjmovitou stolici a potom musím jít ještě jednou.“

Tedy celý jeho problém spočíval v tom, že když si dá 5-6 piv, má dvakrát řídkou stolici! To mě opravdu rozesmálo.

„Tak prostě přestaňte pít pivo a budete bez problémů.“

„A jak to myslíte, přestat pít pivo?“

„No tak, že ho přestanete pít. Nebo si dáte během večera jenom jedno.“

„Počkejte, to přece nejde!“

„Jak to, nejde? Prostě si dáte jedno pivo.“

„Vy asi nechodíte na pivo?“

„To nechodím. Ale myslím si, že když vám to dělá problémy, tak přestanete pít 5-6 piv a bude vše v pořádku.“

„Ale to asi nepůjde, já jsem na to zvyklý.“

Musel jsem mu vysvětlit, že vlastně ani nemá průjem, protože ten je definovaný jako řídká stolice více než třikrát denně. On mívá stolici jedenkrát až dvakrát denně, a to je normální, i když je řidší. On se však cítil nemocný, protože 5-6 za večer pil roky běžně a nic mu to nedělalo, a teď mívá řídkou stolici.

Přitom stačí dodržovat jednu ze dvou hlavních zásad zdravého způsobu stravování, které učím na konzultacích k analýze prvků ve vlasech: Jestliže ti něco nedělá dobře, pak to nejez (nepij). Tady stačí zdravý selský rozum. Není potřebná ani nějaká silná disciplína, jednoduše vynechám to, co mi vadí.

Druhý pacient

Druhý pacient přišel na kontrolu po půl roce a měl o 10 kg více.

Byl o pár let mladší než já, tak se ho ptám: „Co jste dělal, vždyť jste za půl roku přibral 10 kg?“

„To víte. Byla zima, tak jsem se nemohl moc hýbat.“

Při vzpomínce na velikonoční přechod Krkonoš, který jsme si letos dopřáli s mým synem, kdy byl mráz, vítr a spoustu sněhu, mě to znovu rozesmálo.

Tak mu říkám: „V zimě se dá přece také hýbat, například se dá chodit.“

„Víte, my jezdíme s manželku na kole, ale v zimě se to nedá, tak jsem se moc nehýbal.“

„Ale opravdu se dá i chodit, a to i v zimě.“

„V zimě se přece nedá chodit.“

Musel jsem mu ukázat pár fotek z velikonočních Krkonoš.

Nechápavě kroutil hlavou. „Ale normálně se v zimě chodit nedá.“

Tomuto člověku jsem se ani nezmínil o tom, že existuje program na hubnutí, program na dosažení optimální hmotnosti Bodykey by Nutrilite, protože on nechtěl pro své zdraví něco dělat.

Ne každý se dá vyléčit

Jeden moudrý člověk mi napsal, že každá nemoc se dá vyléčit, ne však každý člověk. A mnohdy mu musím dát za pravdu. Ne každý člověk se dá vyléčit, protože člověk musí chtít být zdravý.

Věřím, že vy budete dělat něco pro své zdraví.

V minulém článku jsem psal, že buď budete mít bolest z disciplíny, nebo budete mít bolest z lítosti. Ten člověk s pivem si nedopřál bolest z disciplíny – nedat si svých 5-6 piv, takže potom trpěl bolestí z lítosti, když ho brzy ráno nucení na stolici vzbudilo. Ale to je takový jednoduchý příklad.

Závěr

Myslím si, že mnohdy nepotřebujeme velkou či urputnou disciplínu. K tomu, abychom dělali něco pro zdraví, většinou stačí zdravý selský rozum, a hlavně začít dělat jednotlivé kroky ke zdraví.

Dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život nejen díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav a životní styl, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života. Zabývá se analýzou prvků ve vlasech, pomáhá lidem dosáhnout a trvale udržet optimální hmotnost a podniká se zárukou.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Přihlaste se k odběru novinek

    Píšu články na svůj blog. Chcete dostávat zajímavé informace o zdraví, kráse a zdravém životním stylu? Vaše osobní údaje (email a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání novinek (newsletterů) se zajímavým obsahem z oblasti zdraví a zdravého životního stylu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním newsletterů a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém zaslaném emailu.

  • Kategorie