Jsou účinné vitamíny podávané preventivně?

Koncem listopadu jsem se účastnil celodenní online konference o zdravém způsobu stravování a o výživě. Podtitulem té konference bylo, že to je konference založena na vědeckých důkazech. Takže tam zazněla jenom tvrzení a doporučení, která byla podložena vědeckými studiemi a vědeckými důkazy.

Na této konferenci zaznělo mnoho názorů a tvrzení, která určitě nejsou a nebudou příjemná pro spoustu lidí.

Je vegetariánství zdravější?

Například to, že vegetariánský způsob stravování není zdravější než ty ostatní. To znamená, že vegetariáni nemají zaručený delší život než ti lidé, které označujeme jako všežravci, nebo že by musel vegetariánský způsob stravování vést k lepšímu zdraví. Neexistují pro to vědecké důkazy.

Na druhou stranu bylo řečeno, že mnohé skupiny lidí, které se věnují vegetariánství, mění úplně životní styl. To znamená, že se více hýbou a cvičí, jí méně nezdravých potravin, a proto třeba mohou být zdravější.

Preventivní podáván vitaminů

Jedna přednáška se zabývala tím, že neexistují vědecky podložené studie, které by dokazovaly přínos vitamínů, pokud se berou preventivně. Podle studií má smysl brát vitaminy jenom tehdy, když je jich nedostatek.

Preventivní způsob podávání vitamínů tedy nepřináší žádný větší efekt s jedinou výjimkou, a to je tehdy, když vitamíny jsou součástí přirozené stravy. Tehdy strava kromě jednotlivých vitamínů obsahuje také fytonutrienty. Potom vitaminy spolu se stopovými prvky a fytonutrienty tvoří určitý komplex a v této podobně jsou účinné i při preventivním podávání.

Pro mě je to jasný důkaz toho, že vitamíny a doplňky stravy společnosti Nutrilite jsou opravdu jedny z nejlepších na světě, protože jsou vyráběny formou koncentrátů z rostlin.  Potvrzuje to, co dlouhodobě tvrdí vědci z vědeckého centra Nutrilite, že když jsou doplňky stravy Nutrilite vyráběny jako koncentráty rostlin a obsahují tedy vitaminy a stopové prvky v komplexu s fytonutrienty, pak jsou opravdu vysoce účinné.

Během konference mě to naplnilo velkou satisfakcí, protože už více než 20 let doporučuji lidem doplňky stravy Nutrilite. Když tak činím, určitě nedělám pro lidi nic špatného a doporučuji jim to nejlepší, co mohou brát.

Cílené podávání doplňků stravy

Existuje možnost, jak zjistit, které doplňky stravy potřebujeme, které stopové prvky nám chybí a které potřebujeme doplnit. Máme metodu, které se říká analýza prvků ve vlasech. Touto metodou můžeme zjistit nedostatky prvků.

Na základě biochemického vyšetření – analýzy prvků ve vlasech – můžeme lidem doporučit, co by měli brát. Doplňky stravy Nutrilite jsou potom ty, které jsou prospěšné k podávání. Obsahují koncentráty rostlin, v nichž jsou i nezbytné fytonutrienty, které podporují účinnost vitaminů v dlouhodobém podávání.

Pokud máte zájem, můžete se dozvědět více o analýze prvků ve vlasech nebo o doplňcích stravy Nutrilite, také o tom, jak se k nim dostat.  Další informace najdete na mém blogu.

Dělejte něco pro své zdraví, dělejte něco pro svůj životní styl a zjednodušte si život, ne jenom díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.