Opravdu nás může zdravá strava dostat do nemocnice?

Četl jsem článek o tom, že zdravé stravování může člověka dostat do nemocnice. Musel jsem se nad tím zamyslet, jestli i já tomu nějak nepřispívám. Taková zdravá sebereflexe. Tak jsem si přečetl článek opravdu důkladně.

V článku se opravdu psalo, že tzv. zdravé stravování může člověka přivést do nemocnice, protože onemocní. Problémem však není zdravé stravování, ale posedlost zdravým stravováním. Nebo – lépe řečeno – posedlost takzvaným zdravým stravováním. Protože opravdu zdravé stravování musí přispívat ke zdraví a ne k chorobám.

Co mám na mysli tím tzv. zdravým stravováním. Mnoho lidí preferuje nějaký způsob stravování, nějakou zvláštní dietu. Ať už je to raw strava, při které lidé konzumují syrovou zeleninu, syrové ovoce a vše, co se neupravuje vařením a tepelným zpracováním, nebo druhým extrémem může být paleo dieta. Pro většinu lidí může být takovým extrémem veganství nebo vegetariánství, které je vhodným způsobem stravování asi pro 5 % populace. To znamená, že by se takto opravdu neměli stravovat všichni.

Mnoho lidí, kteří se stravují těmito tzv. zdravými způsoby stravování, tvrdí, že se cítí dobře, že jejich organismus velmi dobře na dietu reaguje a že se cítí lépe než kdykoliv předtím. A ono to tak opravdu může být, protože nastupuje hygienický efekt potravy. To znamená, že člověk si začíná všímat toho, co jí, stravuje se pravidelně, dbá na to, aby jedl správně, psychicky se lépe naladí a opravdu se na začátku nového způsobu stravování cítí lépe. Jeho organismus však nedostává všechny živiny, které potřebuje a postupně se dostává do metabolického rozvratu, který vede k různým onemocněním.

V lékařství už má tento problém svůj název, říká se tomu ortorexie – posedlost zdravým stravováním – a řadí se mezi poruchy příjmu potravy stejně jako anorexie nebo bulimie.

Když jsem se zamýšlel nad tím, jak nebo jestli tomu přispívám, dospěl jsem k závěru, že sice doporučuji lidem zdravé stravování, ale to, které dodává lidem všechny potřebné živiny. Jak makroživiny – sacharidy, bílkoviny a tuky (ani bez těch se neobejdeme), tak mikroživiny – vitaminy, stopové prvky, antioxidanty.

Program Bodykey by Nutrilite na základě genetického vyšetření hlídá, jestli člověk jí dostatečné množství bílkovin, tuků a sacharidů, a hlídá také příjem mikroživin. Takže doporučuji nechat si provést genetické vyšetření, na základě kterého se dozvíme, jestli více přibýváme na hmotnosti po sacharidech nebo po tucích, a podle toho upravit svůj jídelníček. V každém případě je třeba sledovat dostatečný příjem bílkovin a mikroživin.

Pokud se potřebujeme dozvědět, které stopové prvky nám chybí a jaké vitaminy potřebujeme brát, můžeme si nechat provést analýzu prvků ve vlasech. Na základě poměrů mezi prvky ve vlasech můžeme každé vyšetřené osobě doporučit, jaké prvky a jaké vitaminy potřebuje, jaké doplňky stravy má brát.

Takže ne zdravé stravování vede k nemocem, ale posedlost tzv. zdravým stravováním.

A proto dělejte něco pro zdraví, stravujte se zdravě a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.