Zlatý seznam.

V minulém článku jsem psal o Zlatém pravidle, dnes si povíme něco o Zlatém seznamu. Inspirovala mě k tomu nahrávka Jima Stovalla, kterou jsem nedávno poslouchal.

Jim Stovall je velmi úspěšný člověk. Přestože je slepý, napsal více než 40 knih, z nichž je nejznámnější The Ultimate Gift, podle které byl natočen stejnojmenný film (v češtině 12 podmínek dědictví).

Zlatý seznam

Jim Stovall na nahrávce vypráví příběh ze svého dětství. Protože jeho sestra měla leukemii a rodiče s ní jezdili po různých klinikách, pobýval Jim často a dlouho u své babičky. Neměl tam své kamarády, neměl tam svého psa a své hračky, a tak měl tendenci neustále si stěžovat.

Jednoho dne ho babička posadila na židli a řekla mu:

„Jime, poslouchej. U nás platí jedno pravidlo: Můžeš si stěžovat, jak dlouho chceš, ale nejdříve musíš vyplnit svůj Zlatý seznam.“

„Co to je Zlatý seznam?“

„To je seznam věcí, za které jsi vděčný. Až vyplníš 10 věcí, za které jsi vděčný, můžeš si začít stěžovat.“

Když si Jim vzpomněl na nějakou věc, za kterou byl vděčný, řekl to své babička a ona ji zapsala. A ještě neměl sepsáno ani 10 věcí, za které byl vděčný, a už neměl potřebu si stěžovat.

Buďme vděční

Doporučuji, aby každý z nás si psal takový Zlatý seznam. Je velmi nepříjemné a neužitečné si stále na něco stěžovat a je velmi mnoho věcí, za které můžeme být vděční.

Dnes jsem například vděčný za to, že jsem byl na výšlapu v Jeseníkách. Jsem vděčný za to, že jsem mohl vylézt na horu, která se jmenuje jako já, protože jsem šel z Drakova přes Starou horu na Orlík. Jsem vděčný za to, že jsem měl krásné počasí.

Každý den jsem vděčný za svou ženu, která se mnou vydržela už více než 40 let – a určitě to nebylo jednoduché! Jsem vděčný za své děti, jsem vděčný za své vnučky.

Jsem vděčný za to, že jsem celý život mohl vykonávat povolání, které mě bavilo a naplňovalo, a že jsem mohl celý život pomáhat lidem.

Jsem vděčný za to, že se mohu dělit o své zkušenosti, vědomosti, zážitky a pocity s dalšími lidmi formou videí a článků, a jsem vděčný za to, že se na to někdo dívá a někdo to čte. Jsem vděčný za spoustu dalších a dalších věcí, osob, událostí…

Pokud máte problém být za něco vděční a čtete tento článek, pak buďte vděční za to, že vidíte. Je dobré a potřebné psát si seznam věcí, za které můžeme být vděční. Většinou je to opravdu tak, že když si uvědomíme, za co můžeme být vděční, přestáváme si pak stěžovat.

Nepřebývejme s lidmi, kteří si neustále stěžují

Lidé, kteří si neustále stěžují, nejen že otravují život ostatním lidem, ale – což je horší – otravují život i sami sobě. Ostatní lidé totiž od nich mohou utéct, ale oni sami musí se sebou vydržet. Neustálým stěžováním si zhoršují kvalitu svého života a přivolávají na sebe další patálie, nemoci a zhoršují si svůj zdravotní stav.

Před lety jsem začal podnikat se zárukou s firmou Amway, dostal jsem se ke školícímu systému Dextera Yagera a díky tomu jsem začal číst knihy pozitivního myšlení. Dostal jsem se k lidem, kteří mě učili jinak přemýšlet a naučili mě nestěžovat si.

Dostal jsem radu, že nemám přebývat s lidmi, kteří jsou negativní a neustále si na něco stěžují. Jedna rada dokonce zněla tak, že mám utíkat od negativních lidí a nemám se vůbec zdržovat v jejich přítomnosti. Snažím se to dodržovat už více než 20 let.

Snažím se nepřebývat s negativními lidmi a lidmi, kteří si neustále na něco stěžují. Snažím se nevyhledávat jejich společnost. Je pravdou, že ne vždy se mi to podaří, ne vždy to je možné.

Samozřejmě můžete mít ve svém blízkém okolí osoby, které mají tendenci si neustále na něco stěžovat. Buďte tedy s nimi jen nezbytně nutnou dobu. Například já musím být v práci s lidmi, kteří si neustále na něco stěžují. Je to součástí mého povolání. Většina pacientů, kteří přijdou do ordinace, si na něco stěžuje.

V tom případě to potom musím kompenzovat jinak. Chodím do přírody, na hory, do lesa, kde nepotkám žádného člověk, který by si na něco stěžoval. Snažím se co nejvíce přebývat s pozitivními lidmi, čtu knihy a poslouchám nahrávky, které mě poučí a zároveň povzbudí a pozitivně naladí. Má to velmi pozitivní vliv na můj zdravotní stav.

Co z toho vyplývá?

  1. Přestaňte si stěžovat.
  2. Každý den si pište svůj Zlatý seznam.
  3. Snažte se nepřebývat s lidmi, kteří jsou negativní a neustále si na něco stěžují.

Dělejte něco pro své zdraví a zjednodušte si život nejen díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.