Jak mám doplňovat hořčík?

Jednou z nejčastějších otázek, kterou dostávám na konzultacích k výsledkům analýzy prvků ve vlasech je „Jak mám brát hořčík?“  

Nejen od lidí, kteří mají latentní tetanii, ale téměř od všech, protože téměř každému hořčík chybí.

Hořčík je velmi důležitý prvek, který nezbytně potřebujeme k životu. Je součástí několika set enzymatických procesů, je důležitý pro nervový systém – pro mozek, vegetativní nervový systém, pomáhá stabilizovat vápník v kostech, takže je důležitý pro prevenci a léčbu osteoporózy.

Jak doplňovat hořčík, když ho máme málo?

Potřebujeme vědět:

 1. v jaké formě ho máme brát,
 2. kdy ho máme brát
 3. v jakém množstvího máme brát.

Hořčík se vstřebává ve formě organických solí, například ve formě mléčnanu (laktátu) nebo citrátu hořečnatého. Nevstřebává se ve formě anorganických solí (uhličitan, síran…). To znamená, že hořčík potřebujeme brát ve formě organických solí.

Hořčík se vstřebává ve střevě brzy ráno a dopoledne. To znamená, že ho potřebujeme brát buď večer před spaním (po 21.hodině), nebo brzy ráno (nejpozději do 8.hodiny), abychom ho dokázali vstřebat.

Kolik hořčíku potřebujeme? Pro dospělého člověka v závislosti na jeho hmotnosti je denní dávka obvykle 300-400mg hořečnatých iontů.

Například v populárních a dobře vstřebatelných tabletách magnesii lactici 0,5 (mléčnan hořečnatý 500mg), je sice 500mg, ale mléčnanu hořečnatého. Hořečnatých iontů tato tableta obsahuje jen asi 50mg. To znamená, že nejnižší dávka pro dospělého člověka je 6 tablet, nejlépe v jedné dávce, nebo rozděleně 3 tbl večer před spaním a 3 tbl ráno do 8.hodiny, určitě ne v dávkování 3×2 tbl, protože v tomto případě se polední a večerní dávka nevstřebá.

Vždy je potřeba se podívat, aby doplněk stravy obsahoval denní dávku 300-400mg hořečnatých iontů ve formě organických  solí.

Pro děti platí dávkování 100mg hořečnatých iontů na 10kg hmotnosti dítěte (do 40kg, pak už dávka zůstává 350-400mg/den).

Existuje ještě možnost brát hořčík ve formě prášku, který se rozpustí v ústech a vstřebává se pod jazykem v dutině ústní. Prášek s hořčíkem ve formě organické soli si nasypeme pod jazyk, necháme ho rozpustit a hořčík se v ústech vstřebává přímo do krevního oběhu. Účinkuje téměř stejně rychle, jako bychom ho dostali v injekční formě do žíly, a vstřebává se kdykoliv během dne. Tato forma je také vhodná pro osoby, které mají po běžných preparátech s hořčíkem průjem.

Dlouhodobě bychom měli brát hořčík v kombinaci s vápníkem. Nejlépe v poměru vápník:hořčík  3:1 až 3:2 zase večer před spaním nebo ráno do 8.hodiny. V tomto poměru se vápník a hořčík navzájem podporují při vstřebávání ve střevě (fungují jako synergisté).

Praktické použití:

Na konzultacích k analýze prvků ve vlasech doporučuji lidem hořčík ve formě prášku vstřebatelný pod jazykem XS Magnesium Stick. Hořčík je v tomto preparátu ve formě citrátu (vlastně si citrát hořečnatý „vyrobíme“ v ústech po rozpuštění ve slinách) a můžeme ho brát kdykoliv během dne. Sám tento preparát používám jako první pomoc při křečích na horských túrách nebo při cyklistickém výletu.

Pokud lidé potřebují hořčík dlouhodobě, pak na konzultacích k analýze prvků ve vlasech doporučuji preparát Nutrilite CalMagD, který obsahuje vápník s hořčíkem v poměru 2,4:1, který je velmi dobře vstřebatelný a navíc obsahuje vitamin D3.

Shrnutí:

 1. Hořčík brát ve formě organických solí, večer před spaním nebo ráno do 8.hodiny, pro dospělého člověka v dávce 300-400mg/den.
 2. Jako první pomoc brát hořčík ve formě prášku vstřebatelného v ústech.
 3. Dlouhodobě brát hořčík v kombinaci s vápníkem v poměru vápník:hořčík 3:1 až 3:2.

orlik@orlikovi.cz

MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav a životní styl, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života. Zabývá se analýzou prvků ve vlasech, pomáhá lidem dosáhnout a trvale udržet optimální hmotnost a podniká se zárukou.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • Píšu články na svůj blog. Chcete dostávat upozornění na nový článek?

  • Kategorie