5 tipů jak dodržet novoroční předsevzetí o zhubnutí

PF2016

S nastupujícím začátkem nového roku si opět lidé dávají předsevzetí, co vše v novém roce udělají. Mezi nejčastější předsevzetí patří redukce hmotnosti a zvýšení fyzické kondice.

V lednu se plní tělocvičny a různá fitness centra, lidé vyhledávají výživové poradce a prohledávají internetové stránky, aby zjistili, která dieta bude pro ně nejlepší a po které zaručeně a nejrychleji zhubnou.

Pokud si i vy chcete dát podobné novoroční předsevzetí, pak pro vás mám několik tipů, jak zařídit, aby vám odhodlání vydrželo co nejdéle a abyste svá rozhodnutí dotáhli ke zdárnému konci.

  1. Vyberte si takový způsob stravování, abyste se jím mohli stravovat do konce života

Na světě existuje více než 20000 různých diet a způsobů stravování, mnoho z nich slibuje kromě zdraví také správné hubnutí. Každý zřejmě pro někoho fungoval, ale nemůže být vhodný pro každou osobu.

Každý z nás je jiný po stránce genetické i biochemické, každý z nás potřebuje jiný způsob stravování a také jiný způsob redukce hmotnosti.

Na webových stránkách se diskutuje, zda je nejvhodnější nízko-tuková nebo nízko-sacharidová dieta, či zda přece jen není lepší vysoko-bílkovinná strava. Hledají se studie a důkazy. Do toho vstupují různé známé a populární osobnosti se svými zkušenostmi a nápady, téměř každý měsíc vyjde nějaká kniha o hubnutí nebo „zdravá kuchařka“.

Jak zjistit, čím se mám řídit? Mám dát na doporučení své sousedky nebo své kamarádky? Mám poslechnout různá doporučení v časopisech nebo jiném tisku?

Přečtěte si charakteristiky jednotlivých způsobů stravování, odmítněte výstřelky a bláznivé nápady a řiďte se selským rozumem.

Nejvhodnější způsob stravování pro vás je ten, kterým se budete moci řídit stále – nejen po dobu několika týdnů či měsíců, ale do konce vašeho života.

To znamená, že byste měli vybírat takzvaný vyrovnaný typ diety, který je nutričně vyvážený, při kterém jste schopni stravovat se z běžných potravin, které jsou k dostání v každém obchodě, a který vás naučí, jak se zdravě stravovat napořád. Příkladem takového způsobu stravování jsou dieta Mayo kliniky, středomořská dieta, program Bodykey.

Vzhledem ke svému povolání internisty a gastroenterologa jsem vždy chtěl mít všechna svá doporučení podložena nějakým vyšetřením, abych měl jistotu, že dané osobě doporučuji to nejlepší pro ni. Dlouho jsem si myslel, že v případě stravování je tou nejlepší metodou analýza prvků ve vlasech.

Ale jen do té doby, než genetikové prokázali, že máme zakotveno v naší DNA, jestli více přibýváme na hmotnosti po sacharidech nebo po tucích. To znamená, že někteří z nás při redukci hmotnosti potřebují omezit sacharidy, někteří tuky a někteří rovnoměrně sacharidy a tuky, a to vše se dá zjistit genetickým vyšetřením.

Takže pokud chci najít pro sebe ten nejvhodnější způsob stravování, při kterém zdravě zhubnu a zároveň se můžu takto stravovat po celý život, pak by to měl být vyrovnaný způsob stravování podložený genetickým vyšetřením.

  1. Pohyb je nezbytný – raději jen několikrát týdně, ale trvale

Při zdravém a správném hubnutí chceme redukovat pouze tuk a svaly chceme zachovat nebo dosáhnout toho, že svalová hmota se ještě zvětší. To můžeme dokázat jenom pravidelným pohybem a cvičením.

Svaly rostou zatěžováním a pravidelným tréninkem. Proto je třeba zařadit do naší pohybové aktivity také posilovací a protahovací cvičení. Obecně platí, že při vytrvalostní fyzické zátěži redukujeme tuk, při posilovacím cvičení podporujeme růst svalů. Nárůstem svalové hmoty zvýšíme bazální metabolizmus, což znamená, že i v klidu spotřebujeme více energie a „spálíme“ více tuků.

Svaly potřebují nějak čas na regeneraci, takže pohybovou aktivitu bychom měli plánovat na 3-5 dnů v týdnu a alespoň 2 dny bychom měli regenerovat. Jenom tak můžeme dosáhnout růstu svalů.

Dlouho se tvrdilo, že tuk nejlépe spalujeme při zátěži, při které dosahujeme asi 65-70% naší maximální tepové frekvence. To však platí jen pro část populace.

Genetikové totiž zjistili, že část populace potřebuje k redukci hmotnosti intenzivnější fyzickou zátěž a že to opět máme zakotveno v naší DNA. Tudíž se dá genetickým vyšetřením zjistit, jak intenzivní fyzickou zátěž potřebujete, abyste při ní redukovali tukovou tkáň, a tedy zdravě zhubnuli.

  1. Najděte si někoho, komu dáte závazek a kdo vás bude podporovat

Udělejte všechno, co je třeba, pro to, aby vás někdo podporoval nebo aby někdo hubnul s vámi.

Stanovte si cílovou hmotnost a řekněte o svém cíli svému partnerovi, přátelům, dětem, rodičům, mentorovi, trenérovi, pochlubte se v práci, ve škole, na sociálních sítích…

Tento závazek nebo veřejné prohlášení vás bude podporovat ve vaší vytrvalosti a dosažení cílové hmotnosti.

Podávejte někomu pravidelné hlášení – zvažte se každý týden a změřte si obvod pasu, zapište si to a nahlaste to někomu. Buďte si jistí, že to bude člověk, který vás bude při hubnutí podporovat a mít radost z vašich výsledků.

  1. Zabraňte jo-jo efektu

Úspěšné a trvalé snížení hmotnosti vyžaduje trvalé změny vašich stravovacích návyků a fyzické aktivity. To znamená, že musíte najít způsob kontroly hmotnosti, který můžete dodržovat celý život. Dokonce i v tomto případě budete muset pravděpodobně vždy zůstat bdělí v otázce své hmotnosti.

Kombinace zdravého způsobu stravování s větší fyzickou aktivitou je nejlepší způsob, jak zhubnout a udržet si optimální hmotnost dlouhodobě. Nejlépe tak, že využijete stravovací plán a plán na kontrolu hmotnosti, který je odborníky cíleně připraven pro vás na základě lékařského či genetického vyšetření.

Program Bodykey by Nutrilite je program na kontrolu hmotnosti, který může být doživotním řešením vaší optimální hmotnosti a fyzické kondice. Je totiž založen na genetickém vyšetření.

Vyšetřením DNA odborníci v genetické laboratoři zjistí, jestli potřebujete omezit sacharidy, tuky nebo obojí rovnoměrně a jestli potřebujete fyzickou zátěž s vyšší či nižší intenzitou.

Na základě tohoto vyšetření, vašich cílů a preferencí je sestavován každodenní stravovací plán (jídelníček) a týdenní cvičební plán.

Program můžete využívat po celý život a to jak na dosažení vaší cílové hmotnosti při hubnutí, tak na udržení vaší optimální hmotnosti.

To vše pod kontrolou vašeho trenéra a s využitím komunity přátel, kteří také využívají tento program. Hubnete samostatně, ale ne sami.

Pokud dodržujete doporučení ze stravovacího a cvičebního plánu, pak hubnete zdravě a s trvalým efektem, protože si během programu vytvoříte nové stravovací a pohybové návyky.

  1. Začněte hned a vydržte.

Nemusíte čekat na Nový rok nebo na začátek dalšího měsíce. Začněte hned, jakmile jste se rozhodli a vytrvejte.

 

 

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.