V minulém článku jste se dočetli, že potřebujeme brát doplňky stravy, protože naše strava neobsahuje všechny vitaminy a stopové prvky, které potřebujeme. Ale jaké doplňky stravy máme brát?
Doplňky stravy můžeme rozdělit na synteticky vyrobené a přírodní.
Synteticky vyrobené jsou levnější. Je totiž jednodušší je vyrobit. Zatímco přírodní doplňky stravy vyrábíme ve formě prášku, koncentrátu nebo extraktů z rostlin, které nejprve musíme vypěstovat. Proto jsou většinou dražší, protože je obtížnější je vyrobit.
Další rozdíl je v tom, že přírodní doplňky stravy jsou lépe vstřebatelné a organismus je lépe rozezná – jako běžnou potravu. Zatímco synteticky vyrobené se mnohdy obtížně vstřebávají, jsou v našem těle hůře využitelné, mohou vyvolávat vedlejší účinky a potřebujeme je obvykle dávkovat ve větším množství, aby byly dostatečně účinné.
Hlavně proto, že jsou komplexní. Neobsahují jen jednotlivé vitaminy či stopové prvky, ale je to komplex vitaminů, stopových prvků, barviv a fytonutrientů.
Důvodů, proč jsou přírodní doplňky stravy přínosnější a výhodnější, je mnoho, zmíním jen několik:
Některé vitaminy se vyskytují v několika verzích a my potřebujeme celou šířku. Všichni známe betakaroten – potřebujeme ho k ochraně našich očí, k tomu, aby se z něj mohl vytvořit vitamin A, funguje jako antioxidant, chrání naši kůži. Ale jde o to, že nám nestačí jen betakaroten, ale potřebujeme také alfakaroten a ostatní karotenoidy, například lutein a zeaxantin. V rostlinách je většinou komplexní spektrum karotenoidů.
Stejně tak vitamin E je vyráběn synteticky jako alfatokoferol, protože ten je v rostlinách v největším množství. Ale my potřebujeme také gamatokoferol a další deriváty tokotrienolu, které dohromady tvoří vitamin E.
Například: vitamin C – kyselina askorbová – není příliš účinný, pokud se vyrobí synteticky. K tomu, aby v těle účinkovala, potřebuje být kyselina askorbová v komplexu s bioflavonoidy, potom teprve tvoří ten úplný efekt vitaminu C.
Například: Vitamin C podporuje vstřebávání železa. Lecitin podporuje vstřebávání mědi.
K ochraně proti volným radikálům potřebujeme antioxidanty. Nestačí nám velké množství jednoho nebo dvou těch nejsilnějších, ale potřebujeme co nejširší spektrum antioxidantů, protože v ochraně proti volným radikálům se navzájem podporují a pomáhají si.
To jsou další látky, které se v rostlinách vyskytují, většinou známe chemické složení, ale mnohdy neznáme v současné době jejich efekt.
Například účinek fytoestrogenů je znám teprve několik desítek let, ale v rostlinách byly fytoestrogeny už hodně dávno. Byly účinné, jenom my jsme nevěděli, že tam jsou a neuměli jsme je využít. Dnes se z rostlin vyrábějí a používají se v lékařství.
Proto potřebujeme přírodní doplňky stravy. Jsou pro nás přínosnější, využitelnější a většinou nemají nežádoucí účinky.
O tom, které přírodní doplňky stravy brát, se dočtete v dalším článku.