Jaké doplňky stravy máme brát?

V minulém článku jste se dočetli, že potřebujeme brát doplňky stravy, protože naše strava neobsahuje všechny vitaminy a stopové prvky, které potřebujeme. Ale jaké doplňky stravy máme brát?

Doplňky stravy přírodní a synteticky vyrobené

Doplňky stravy můžeme rozdělit na synteticky vyrobené a přírodní.

Synteticky vyrobené jsou levnější. Je totiž jednodušší je vyrobit. Zatímco přírodní doplňky stravy vyrábíme ve formě prášku, koncentrátu nebo extraktů z rostlin, které nejprve musíme vypěstovat. Proto jsou většinou dražší, protože je obtížnější je vyrobit.

Další rozdíl je v tom, že přírodní doplňky stravy jsou lépe vstřebatelné a organismus je lépe rozezná – jako běžnou potravu. Zatímco synteticky vyrobené se mnohdy obtížně vstřebávají, jsou v našem těle hůře využitelné, mohou vyvolávat vedlejší účinky a potřebujeme je obvykle dávkovat ve větším množství, aby byly dostatečně účinné.

Proč jsou přírodní doplňky stravy lépe využitelné a výhodnější pro nás?

Hlavně proto, že jsou komplexní. Neobsahují jen jednotlivé vitaminy či stopové prvky, ale je to komplex vitaminů, stopových prvků, barviv a fytonutrientů.

Důvodů, proč jsou přírodní doplňky stravy přínosnější a výhodnější, je mnoho, zmíním jen několik:

1. tzv. rodiny vitaminů.

Některé vitaminy se vyskytují v několika verzích a my potřebujeme celou šířku. Všichni známe betakaroten – potřebujeme ho k ochraně našich očí, k tomu, aby se z něj mohl vytvořit vitamin A, funguje jako antioxidant, chrání naši kůži. Ale jde o to, že nám nestačí jen betakaroten, ale potřebujeme také alfakaroten a ostatní karotenoidy, například lutein a zeaxantin.  V rostlinách je většinou komplexní spektrum karotenoidů.

Stejně tak vitamin E je vyráběn synteticky jako alfatokoferol, protože ten je v rostlinách v největším množství. Ale my potřebujeme také gamatokoferol a další deriváty tokotrienolu, které dohromady tvoří vitamin E.

2. synergický efekt (podpůrný vliv) vitaminů a rostlinných barviv.

Například:  vitamin C – kyselina askorbová – není příliš účinný, pokud se vyrobí synteticky. K tomu, aby v těle účinkovala, potřebuje být kyselina askorbová v komplexu s bioflavonoidy, potom teprve tvoří ten úplný efekt vitaminu C.

3. synergický efekt vitaminů a stopových prvků.

Například: Vitamin C podporuje vstřebávání železa. Lecitin podporuje vstřebávání mědi.

4. synergický efekt antioxidantů.

K ochraně proti volným radikálům potřebujeme antioxidanty. Nestačí nám velké množství jednoho nebo dvou těch nejsilnějších, ale potřebujeme co nejširší spektrum antioxidantů, protože v ochraně proti volným radikálům se navzájem podporují a pomáhají si.

5. fytonutrienty.

To jsou další látky, které se v rostlinách vyskytují, většinou známe chemické složení, ale mnohdy neznáme v současné době jejich efekt.

Například účinek fytoestrogenů je znám teprve několik desítek let, ale v rostlinách byly fytoestrogeny už hodně dávno. Byly účinné, jenom my jsme nevěděli, že tam jsou a neuměli jsme je využít. Dnes se z rostlin vyrábějí a používají se v lékařství.

Proto potřebujeme přírodní doplňky stravy. Jsou pro nás přínosnější, využitelnější a většinou nemají nežádoucí účinky.

O tom, které přírodní doplňky stravy brát, se dočtete v dalším článku.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.