Chcete být zdraví nebo nechcete být nemocní?

Chcete být zdraví nebo nechcete být nemocní? Není to jen filozofický problém.

Kdysi nás ve škole učili, že podle definice Světové zdravotnické organizace (WHO) je zdraví pocit fyzické, psychické a sociální pohody. A já jsem se tomu smál. Říkal jsem si. „Jak se můžeme bavit o pocitech, když se jedná o definici zdraví?“ Jsem totiž velmi logicky založená osoba a všechno jsem chtěl mít založeno na důkazech.  A najednou se bavíme o pocitech.

Ale opravdu je to tak.  Zdraví není definováno jako nepřítomnost nemoci, ale jako pocit fyzické, psychické a sociální pohody. Potřebujeme se naučit, jak být zdravý, např. podle programu 6 kroků ke zdraví, a investovat čas a peníze do svého zdraví. Zdraví není definováno jako nepřítomnost nemoci, ale jako pocit pohody. Pohody fyzické – tělesné, pohody psychické – duševní a pohody sociální – společenské. Potřebujeme se cítit v pohodě.

A jestliže se potřebujeme cítit v pohodě, potřebujeme pro to něco udělat.

Občas se lidí ptám. „Je pro vás zdraví důležité?“

Odpovědi  jsou jednoznačné: „Ano, zdraví je pro mne důležité.“

„Představ si stupnici 1 až 10, kde 10 je nejdůležitější a 1 je nejméně důležité. Jak je zdraví důležité?“

„No, jasná desítka!“

„A jaký máš závazek ke svému zdraví?“

„Jak to myslíš? Co to je závazek?“

„To je to, co pro své zdraví děláš.  Jak se stravuješ, jestli cvičíš, sportuješ, chodíš, relaxuješ správně. Jaký máš závazek vůči svému zdraví?“

Načež se lidi zarazí a odpovídají: „Dvojka, trojka…“

A tady není něco v souladu. Jestli je pro mě něco důležité, pak tomu potřebuji dát určitý závazek. Potřebuji něco dělat pro to, aby se to naplnilo.

Jestliže chceme vydělávat peníze, potřebujeme investovat čas a peníze do vydělávání peněz.  Jestliže chceme mít dobré vztahy, potřebujeme investovat do dobrých vztahů – ať už je to vztah s partnerem, dětmi nebo přáteli. Jestliže chceme mít dobré zdraví, potřebujeme investovat čas a peníze do svého zdraví.

Zkuste se zamyslet: Až budete v důchodovém věku, chcete se věnovat svým zálibám a koníčkům, chcete cestovat, chcete se věnovat svým vnukům, trávit s nimi dovolenou na horách nebo u moře, nebo chcete být odkázáni na to, až vás někdo přijde domů navštívit, protože se nebudete schopni hýbat, nebudete schopni se postarat ani sami o sebe? To je otázka investice do zdraví.

Možná se teď ptáte: „Ale jak to mám dělat, mne nikdo neučil, jak mám být zdravý?“

Tomu rozumím. Ne také neučili, jak mám být zdravý. Mne dokonce ani ve škole neučili, jak mám učit své pacienty, aby byli zdraví. Učili mě léčit nemoci.

Takže se potřebujeme naučit, jak být zdravý.

Pokud zatím nevíte jak, můžete si stáhnout videoprogram 6 kroků ke zdraví. Zamyslete se nad tím, co můžete změnit, co můžete udělat, běžte po malých krůčcích. Začněte se hýbat, začněte cvičit, choďte na procházky. Začněte se jinak stravovat.

Pokud nevíte, jak se stravovat a jaké brát doplňky stravy, udělejte si analýzu prvků ve vlasech.

Pokud máte problém s nadváhou, doporučuji genetické vyšetření a program na hubnutí Bodykey by Nutrilite.

Něco pro sebe dělejte. Potřebujete investovat svůj čas a své peníze do svého zdraví.

Pokud budete něco dělat pro své zdraví, budete investovat čas a peníze do svého zdraví, budete naplňovat svůj závazek vůči svému zdraví, který se tak dostane na úroveň důležitosti vašeho zdraví. Dostanete tak do rovnováhy závazek a vnímání důležitosti zdraví a budete se cítit v pohodě, budete spokojeni. Budete tedy ve stavu fyzické, psychické a sociální pohody. A o to nám jde.

Pokud nevíte, jak se stravovat a jaké brát doplňky stravy, udělejte si analýzu prvků ve vlasech.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.