Desáté pravidlo anti-aging desatera – Láska a doteky léčí

láska a doteky léčí

Láska a doteky léčí – člověk má potřebu milovat a být milován.

K tomuto pravidlu by snad ani nemuselo být napsáno více a – naopak –  na toto téma bylo napsáno snad nejvíce knih a pojednání. Takže dnes zmíním jen několik postřehů a podnětů.

Pokud máme naplněny základní fyziologické potřeby (dýchání, pití, jídlo, sex, vylučování a spánek), potřebujeme cítit bezpečí a potřebujeme pocit sounáležitosti – být přijímáni druhými lidmi takoví, jací jsme. Máme potřebu milovat a být milováni. Není-li tato naše potřeba naplněna, pociťujeme osamělost, úzkost a depresi.

Každý z nás vyrůstal v různém rodinném prostředí. Všichni jsme měli od časného dětství silnou potřebu milovat a být milováni, ale ne každý jsme měli to štěstí, že jsme vyrůstali v láskyplné rodině. Přesto všichni stále máme tuto potřebu lásky, jen ne u všech je naplněna a ne všichni ji dokážeme projevit.

Jsem přesvědčen o tom, že milovat a být milován není jen potřeba, ale také dovednost. A jako každou dovednost i tuto je možné se naučit a je třeba ji rozvíjet.

Jestliže máme někomu něco dát, musíme to nejdříve mít. Musíme se nejprve naučit dávat, abychom mohli dostávat. A musíme se také naučit mít rádi sami sebe a přijímat sami sebe takové, jací jsme, abychom mohli lásku dávat a přijímat od druhých a aby nás ostatní přijímali takové, jací jsme.

Tomuto tématu se věnovala například světoznámá autorka Louise L. Hay, ale také mnoho dalších, u nás v poslední době vyšla kniha Lucie Kolaříkové Učebnice sebelásky.

Lidé, kteří žijí v partnerském vztahu, obvykle žijí déle. Může to být také tím, že se vzájemně podporují, že si mohou pomoci, postarají se jeden o druhého a třeba také včas pošlou k lékaři.

Pokud chceme žít v dlouhodobém partnerském svazku, potřebujeme se naučit vztah budovat a rozvíjet.

Potřebujeme se naučit říkat jeden druhému „Mám tě rád“, „Miluji tě“.

Potřebujeme se naučit dotýkat se jeden druhého, objímat se.

Každý z nás mluví jiným jazykem lásky. Gary Chapman napsal skvělou knihu Pět jazyků lásky. Poznejme svůj jazyk lásky a jazyk lásky našeho partnera. Naučme se mluvit jazykem svého partnera, aby nám rozuměl a abychom mohli naplnit jeho potřebu být milován.

Naučme se projevovat vděčnost a používat slovo „Děkuji“.

Potřebujeme se také naučit odpouštět. Sobě, svému partnerovi i dalším lidem. Naučme se říkat „Omlouvám se“, „Prosím, odpusť mi“.

Naučíme se tak milovat i ostatní lidi, nejen svého partnera a svou rodinu. Člověk, který má rád lidi, je vděčný a umí odpouštět, je zdravější a pomaleji stárne.

Využívejme lásky domácích mazlíčků. Váš pes vás bude vždy vítat, ať se vracíte v kteroukoliv denní či noční dobu, a vždy bude projevovat radost, lásku a oddanost. Pokud se ho budete dotýkat, předá vám svou pozitivní energii.

Alespoň občas si dopřejte masáže. Pomohou nejen vašemu tělu, ale také očistí mysl a pomohou vyplavit hormony, které mají pozitivní vliv na funkci organizmu a prodlužují mládí.

Můžeme se také naučit jednoduché masážní techniky, které potom můžeme poskytnout svému partnerovi. Pomůžeme tak jemu i sobě. Někdy pomůže a udělá radost jen to, že toho druhého pohladíte nebo poškrábete na zádech.

Láska a doteky léčí a pomáhají zpomalovat stárnutí.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.