Houževnatost.

Jestliže chceme v životě něčeho dosáhnout, jestliže chceme být v životě úspěšní v jakékoliv oblasti, potřebujeme být houževnatí.

Četl jsem zajímavou knihu americké psycholožky Angely Duckworthové Houževnatost s podtitulem Síla vytrvalosti a vášně. Uvádí v ní spoustu studií a také příklady úspěšných lidí, kteří dosáhli toho, čeho dosáhli, protože byli houževnatí.

Co to je houževnatost?

Angela Duckworthová zároveň vysvětluje, co to houževnatost je, protože houževnatost má dvě složky. Tou první je vytrvalost. Ale houževnatost není jen vytrvalost, kromě ní také potřebujete vášeň pro tu oblast, ve které chcete vyniknout nebo ve které chcete něčeho dosáhnout. Nestačí jen motivace a vytrvalost, opravdu potřebujete vášeň a vytrvalost.

Jaký je tím rozdíl mezi motivací a vášní?

Vysvětlím to na jednoduchém příkladu. Vystoupal jsem na Červenou horu v Jeseníkách méně zvyklou cestou – z Filipovic přes Točník na Červenou horu na hlavním hřebenu Jeseníků. Je to opravdu hodně do kopce, slušný stoupák. Pokud chcete vylézt až na horu, potřebujete k tomu motivaci a potřebujete být vytrvalí, abyste na horu vystoupali.

Můžete se namotivovat, abyste na horu vyšli jednou. Ale k tomu, abyste na horu vystoupali opakovaně, k tomu už potřebujete mít vášeň. To už vám nestačí jen motivace. Namotivujete se jednou, podruhé si řeknete: „Už jsem tam byl, proč bych tam lezl podruhé?“ Pro opakované aktivity si potřebujete najít a rozvinout svou vášeň.

S houževnatostí můžete dosáhnout čehokoliv.

Pokud spojíte vášeň a vytrvalost, pak dostanete houževnatost a s houževnatostí můžete čehokoliv dosáhnout.

Jestliže chcete něčeho v životě dosáhnout – a je jedno, jestli je to v oblasti vaší práce, vašeho zaměstnání či podnikání, nebo je to v oblasti zábavné činnosti či vašeho koníčku, jestli je to v oblasti zdraví nebo chcete zhubnout – vždy potřebujete být houževnatí.

1. Najděte si a rozviňte vášeň

Potřebujete si pro tu svou oblast najít vášeň. Jestliže máte nějaký cíl, jestliže chcete něčeho dosáhnout, najděte si něco, co vás na tom bude bavit, pro co si můžete rozvinout vášeň. Objevte v sobě vášeň pro tu aktivitu.

Například – pokud chcete zhubnout, najděte si nějakou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit, a postupně – jak ji budete dělat – rozvinete si v sobě vášeň.

2. Najděte někoho, kdo vás bude podporovat

Zároveň si najděte někoho, kdo vás bude podporovat, s kým se můžete podělit o své postupné kroky, kdo vás bude podporovat ve vaší činnosti, abyste byli dostatečně vytrvalí.

3. Dejte si závazek

Ještě mám pro vás jeden tip: jestliže se rozhodnete pro nějakou činnost, jestliže chcete něco dělat, dejte si závazek, že u té aktivity zůstanete alespoň 2 roky. Platí to pro cvičení, sportovní aktivitu, hubnutí, hru na hudební nástroj, novou podnikatelskou aktivitu či jakoukoliv jinou činnost.

Buďte houževnatí

Pokud si dáte tento závazek, najdete si osobu, která vás bude podporovat a kterou budete informovat o svých postupných krocích, objevíte v sobě tu vášeň, pak dosáhnete svých cílů, protože vydržíte u své činnosti dostatečně dlouho.

Buďte houževnatí i v péči o své zdraví a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví!

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.