Kdo potřebuje mentora?

Pokud se někdo chce zlepšit v jakékoliv oblasti, ve své profesi, v libovolném oboru, ve svém koníčku nebo oblasti, které se chce dlouhodobě věnovat, nebo se chce dostat na novou, vyšší úroveň nebo chce dosáhnout úspěchu, má k tomu několik možností:

 1. Může se posouvat dopředu pokusem-omylem, to znamená na základě svých vlastních zkušeností. Něco si přečte a potom to bude zkoušet v praxi, jestli to funguje nebo ne.
 2. Druhá možnost je najít si někoho, kdo v dané oblasti již vyniká, kdo má nějaké zkušenosti a znalosti, zeptat se ho a nechat se jím vést, koučovat, mentorovat.

Najděte si mentora:

Podle mne je mnohem rozumnější najít si mentora a nechat se jím vést.

Vlastní příklad:

Když jsem jako mladý lékař nastoupil po absolvování lékařské fakulty do nemocnice, potřeboval jsem se naučit aplikovat injekce do žíly. Ve škole jsme se to po praktické stránce neučili.

Takže jsem měl tři možnosti:

 1. Mohl jsem si problematiku nastudovat v knize a potom to zkoušet na pacientech. Chudáci pacienti!
 2. Nemusel jsem nic studovat v knize a mohl jsem to jít zkoušet rovnou. To by bylo ještě horší!
 3. Udělal jsem tohle: domluvil jsem se se zkušenou staniční sestrou, která dělávala ráno odběry ze žíly, a já jsem 3 týdny chodil od 6 do 7 hodin dělat odběry krve, a tak jsem se naučil píchat injekci do žíly.

Nechal jsem se vést mentorem – zkušenou sestrou. Zkušeným člověkem, který danou oblast ovládal, ukázal mi, jak se to dělá, a pak mne vedl a učil mne, jak to mám dělat sám.

A tato možnost je tou nejrozumnější, jak se posunout někam dál.

Příklad ze sportu:

Sportovci potřebují trenéra, kouče. Určitě si vzpomenete na příklady špičkových sportovců, dokonce olympijských vítězů, kteří se rozhodli, že již nepotřebují trenéra. A potom ten další rok z hlediska výsledků nestál za nic, nepodávali takové výkony jako v době, kdy trenéra měli.

Jde totiž o to, že trenér, kouč, mentor je schopen podívat se na situaci z vyššího pohledu. Má jiný pohled na naši situaci než my sami. Je schopen posoudit, co děláme špatně, co děláme dobře, kam se máme posunout, jaké kroky máme udělat. Ideální je, když mentor je výborný v oblasti, ve které chcete vyniknout.

Příklady z oblasti zdraví:

 1. Pokud budete chtít zhubnout, určitě si nenecháte radit od člověka, který má 150 kg. On to možná teoreticky ví, jak o máte udělat, ale sám neukazuje, že ta jeho cesta funguje.
 2. Stejně jako když chcete cvičit, posilovat a potřebujete mít pěknou postavu a větší svaly, určitě nepůjdete za člověkem, který svaly nemá a nikdy je ani neměl. Teoreticky to může znát, ale potřebujete, aby na mentorovi byl vidět výsledek.

Podnikání a finance:

V podnikání se zárukou máme výhodu, že za mentora máme vždy člověka, který je zkušený podnikatel, který má větší podnik, větší zkušenosti, než máme my. Což znamená, že nám může správně poradit.

To nenabízí každé podnikání. Ne každý podnikatel je schopen a ochoten vám předat své zkušenosti, abyste mu nedělali konkurenci.

Ale v podnikání se zárukou budujeme síťový marketing a náš mentor se podílí o své zkušenosti i proto, že je finančně zainteresován na našem výsledku. A to je nesmírně důležité.

Pokud vám kdokoliv bude chtít radit v nějaké oblasti financí nebo podnikání, měl by mít osobní zájem na vašem výsledku, protože jenom tak vám dá ty nejlepší rady a informace. Pokud ten člověk není zainteresován na vašem výsledku, může si na vás testovat cokoliv a nemusí vám radit úplně správně.

V podnikání se zárukou se společností Amway máme tu výhodu, že naším mentorem je člověk, který podniká delší dobu než my, má skvělé výsledky a zároveň je finančně zainteresován, aby náš podnik prosperoval a aby naše výsledky byly stále lepší.

Pro všechny oblasti platí:

 1. Najděte si dobrého mentora.
 2. Můžete mít více mentorů – mentora pro zdraví, jiného mentora pro finance a podnikání, jiného mentora potřebujete při fyzické zátěži nebo sportu.
 3. Na každou oblast můžete mít jiného mentora.
 4. Ale vždy si najděte mentora, který v dané oblasti vyniká, který má zkušenosti a znalosti a který je zainteresován na tom, abyste měli dobré výsledky.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
 1. Pingback: Houževnatost.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.