Latentní tetanie je onemocnění, které v posledních letech sužuje stále více lidí. Mnoho lidí s tímto onemocněním má velké a různorodé potíže a mají problém se vrátit k normálnímu životu.
Co to je latentní tetanie?
Tetanie je onemocnění charakterizované svalovými spazmy a brněním určitých částí těla a vznikající na podkladě zvýšené neuromuskulární dráždivosti.
Z hlediska příznaků dělíme tetanii na manifestní (viditelnou, projevující se) a latentní (skrytou, neprojevující se tetanickým záchvatem).
Z hlediska příčiny (etiologie a patogeneze) můžeme rozdělit tetanii na hypokalcemickou formu (snížená koncentrace vápníku v krvi) a normokalcemickou formu (normální koncentrace vápníku v krvi).
Dlouhodobým projevem onemocnění je latentní tetanický syndrom, který se akutně projevuje ve formě tetanického záchvatu.
V současné době patogeneze tetanického syndromu je v drtivé většině vyvolána zvýšenou nervově svalovou dráždivostí způsobenou nedostatkem hořčíku v buňkách při normální koncentraci vápníku v krvi.
Ostatní etiologie jsou co do počtu skoro zanedbatelné a z praktického hlediska přicházejí jen vzácně v úvahu. Souvisejí s nápadným a obvykle léčeným orgánovým onemocněním.
Akutní křečový tetanický záchvat.
Klasický obraz tetanického paroxysmu (záchvatu) je charakterizován typicky flekční tonickou kontrakturou horních končetin (HK) v lokti a zápěstí a extenzí a addukcí prstů (porodnická ruka) a extenzní tonickou křečí na dolních končetinách (DK) zvláště v koleně a kotníku (karpopedální spazmy).
Tento obraz vidíme dnes už vzácně. V takovém případě mluvíme o manifestní tetanii.
U latentní tetanie už nevidíme typické generalizované křeče končetin. Objevují se jen náznaky:
Někdy vzniká křeč kolem úst (rybí ústa) nebo křeč v maseterech (žvýkacích svalech), což vyvolává potíže při mluvení nebo kousání potravy.
Častější jsou bolestivé tonické křeče v lýtkách zvláště v noci (crampi).
Křečí mohou být postiženy i buňky hladkého svalstva cév mozkových, srdečních, hladké svaly gastrointestinálního traktu.
Nespecifické klinické symptomy.
Latentní tetanie se projevuje spíše nespecifickými příznaky, nemusí se projevovat křečemi končetin.
Interní lékařství a kardiologie: stenokardie, tlak na hrudi nezávisle na námaze (nemocní jsou často přiváženi na koronární jednotku s podezřením na infarkt myokardu), palpitace (bušení srdce), pseudoanginózní potíže, vynechávání srdce – extrasystoly, tachykardie, arteriální hypotenze, sklon k trombózám, prolaps mitrální chlopně , křeče v maseterech, potíže při polykání, dysfagie, xerostomie (sucho v ústech), globus hystericus (pocit koule v krku), dyspnoe, tíže na hrudníku, neschopnost koncentrace, nadměrná únava, exhausce (vyčerpání), ztráta energie, přecitlivělost na hluk, mdloby, kolapsové stavy, poruchy spánku, kardiální a svalové potíže u dialyzovaného nemocného.
Neurologické – cerebrální příznaky: neurastenie, deprese, anxieta (úzkostné stavy), fobie, neurotická i migrenózní cefalea, závratě, tranzientní ischemické ataky mozkové, tenzní bolesti hlavy z kontraktur šíjových svalů, vertiginozita, přecitlivělost na hluk.
Neurologické – periferní tetanická forma: parestézie na HK i DK, bilaterální i unilaterální tuhost prstů, mravenčení v akrech končetin i kolem úst, křeče v rukou, bolestivé krampy v lýtkách, karpopedální spasmy, vertebrogenní potíže, syndrom neklidných nohou, křeče sfinkterů – laryngospazmus, kardiospasmus, pylorospazmus, žlučníkové potíže, břichabol u dětí, bolestivé křeče v břiše, ve střevech, v žaludku.
Gynekologické potíže: uterus irritabilis (dráždivá děloha), bolestivé menses a menstruační potíže, premenstruální syndrom, trombembolické příhody při užívání kontraceptiv, abortus imminens, zvýšený výskyt spontánních potratů, eklampsie, potíže v laktaci.
Tetanický syndrom – latentní tetanie
Tetanický syndrom – latentní tetanie v sobě obsahuje 3 blízké diagnózy:
neurogenní tetanie,
hyperventilační tetanie
panická porucha.
Mezi trias nedostatku hořčíku vždy patří
anxieta (úzkostlivé stavy)
insomnie (poruchy spánku)
únava.
Léčba hořčíkem je pak jen logickým důsledkem zjištěného stavu, ta nemá žádné závažné vedlejší účinky. Organizmus není zatěžován umělými farmakologickými látkami, ale je dodáván důležitý biologický makroprvek, který má nadto ještě řadu dalších pozitivních účinků na jiné vitálně důležité systémy jako je systém kardiovaskulární a nervový. Taková substituční léčba je pak léčbou kauzální a ne pouze symptomatickou.
Diagnostika nedostatku hořčíku.
K odhalení příčiny tetanického syndromu v současné době používáme tři vyšetřovací metody:
klinické vyšetření – důkladné vyšetření lékařem za účelem vyloučení jiných onemocnění včetně různých přístrojových vyšetření – například EKG nebo CT,
elektromyografické vyšetření – EMG – potvrzení diagnózy neurologem na základě vyšetření elektrického potenciálu ve svalech,
biochemické vyšetření – Vyšetření hořčíku v séru nemá smysl, protože hořčík je nitrobuněčný iont. Mnoho osob s prokázanou a dosud neléčenou latentní tetanií má v krvi a v séru normální koncentraci hořčíku. Důležité je vyšetření hořčíku v buňkách – používá se vyšetření hořčíku v erytrocytech nebo trombocytech nebo ve vlasech. Nejspolehlivější metoda vyšetření hořčíku je atomová absorpční spektrofotometrie (AAS).
Využívá atomové absorpční spektrofotometrie (AAS).
Stanovujeme nejen koncentraci hořčíku, ale také vápníku a dalších prvků. Důležité jsou poměry mezi prvky a pro zjištění nedostatku hořčíku je nejdůležitější poměr Ca/Mg.
MUDr. Jaroslav Orlík
je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Dobrý den, na to Vám musí odpovědět Váš závodní lékař. Osobně se vždy dívám na člověka a ne na diagnózu, z mého pohledu záleží na tom, jak se cítíte a jak je Vaše latentní tetanie zvládnutá. Jsou lidé, kteří s latentní tetanií mohou vylézt na Mount Everest, a jsou lidé, kteří s latentní tetanií nezvládnou ani vyjít z domu.
Dobry den mam diagnostikovanu neurogennu tetaniu,,prestala som spavat,,na psychiatrii mi dali gerodorm a nespim ani po nom,,konkretne jednu noc dve hodiny a druhu uz vobec,,som slaba unavena,dost casto sa rozplacem a tazsie reagujem na stres ,,davam si calcium a magnosolf no zle mi je kazdy den bojim sa aj vyjst z domu lebo ked niekam idem stale zavrate a triaska mozte mi poradit ci si este pridat k magneziu nejake vitaminy?s pozdravom marcela
Dobrý deň chcem sa spýtať aký horčík B6 je lepší , šumivy alebo tabletky a aká je denná dávka pre dospelého .Pred mesiacom mi diagnostikovali latentní tetániu.Dakujem
Dobry den. Mam potvrzenou latentni tetanii..denne ted dochazim na infuze s MgSO4 20%..Ale muj stav se nelepsi…mam i nejaky vnitrni tres a caste bolesti zaludku (gastro negativni) mam brat magnesium ikdyz dochazim na infuze? Dekuji
Na to nemůžu jednoznačně odpovědět, záleží na dávce, kterou dostáváte v infuzích. Pokud dostáváte denní dávku v infuzích, pak ve dny, kdy dostáváte infuze, byste neměla brát suplementy s hořčíkem.
Zdravím, behám už dlho po pohotovostiach a doktoroch všade znie odpoveď „asi tetánia“ bohužiaľ v momentálnej situácii sa tetánia nevyšetruje a tak mi naordinovali magnerot a vápnik. Ibaže ťažkosti neodchádzajú. Vždy mám dosť nízky tlak a potom sa mi točí hlava. Je vhodné užívať magnézium aj pri nízkom tlaku? A ešte mám otázku či môže tetániu sprevádzať aj pocit „mravenčenia“ v hlave.
Ďakujem
Diagnózu latentní (neurogenní) tetanie může potvrdit neurolog. Já Vám můžu pomoci jenom tak, že provedeme analýzu prvků ve vlasech a na základě biochemického vyšetření Vám doporučím způsob stravování, relaxaci a doplňky stravy, které srovnají vnitřní rovnováhu (blíže na http://tajemstvivlasu.cz/produkty/analyza-prvku-ve-vlasech/ , kde můžete také analýzu objednat). Na stránce http://www.tajemstvivlasu.cz si také můžete stáhnout zdarma návod „Jak se zbavit latentní tetanie“.
Provedení analýzy stopových prvků má několik částí. První část vyřešíme korespondenčně – objednejte na http://tajemstvivlasu.cz/produkty/analyza-prvku-ve-vlasech/ . Objednávejte analýzu i s konzultací, použijte slevový kód, který je na stránce s objednávkou. Jakmile budou výsledky, domluvíme se na termínu konzultace nad výsledky (cca 1 hodina na vyšetřenou osobu), kdy Vám vysvětlím nejen výsledky, ale hlavně co s tím dělat (doporučení v oblasti způsobu stravování, vyrovnávání se se stresem a doplňků stravy). Konzultace probíhá přes Skype, telefonicky, případně další komunikační kanál (video messenger, Viber…).
Cena analýzy vlasů i s konzultací je cca 3000 Kč, pokud použijete slevový kód, ušetříte 200 Kč. Počítejte s tím, že v rámci doporučení doplňků stravy vychází cena suplementů na první 3 měsíce u dospělého člověka v rozmezí 5-10 000 Kč. Suplementace na další měsíce již vychází poněkud levněji – záleží samozřejmě na stavu vyšetřované osoby.
Důležité: vlasy stříháme od kůže, nesmí být barvené a musí jich být dostatečné množství (cca 1 polévková lžíce) – viz návod. Minimální délka vlasů by měla být 1 cm.
Pokud máte vlasy barvené, je třeba je nechat odrůst (barva výrazně zkresluje výsledky). Druhá možnost je použít pubické ochlupení ve stejném množství.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ve vašem článku o latentní tetanii se zmiňujete, že nedostatek hořčíku může způsobovat ,,zvýšenou dráždivost močového měchýře“ . Takže pokud člověk částo navštěvuje toaletu, nemusí jít o hyperaktivní močový měchýř, nebo spíš HMM může být způsoben nedostatkem hořčíku?
Bohužel u nás je problém jak jste se zmínil, že člověku není uděláno pořádně vyšetření, jako o poměru hořčíku v těle. Dělaji jen základní rozbor z krve, kde se ovšem neprokáže kolik Mg člověk v těle vlastně má. Smutné😞 Pak více škodí předpisem léků, které člověku nepomůžou a spíš škodí.
Mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď
Dobrý den, nemám to prokázáno žádnými studiemi, ale hyperaktivní močový měchýř by mohl být jakousi obdobou dráždivého tračníku. U obou se na vzniku přinejmenším spolupodílí nedostatek hořčíku v buňkách a oba mohou být projevem latentní tetanie. Bohužel běžná vyšetření obsahují pouze vyšetření hořčíku v séru nebo plazmě, což nic neříká o nitrobuněčné koncentraci. Analýza prvků ve vlasech je přínosná i pro určení toho, jestli člověk potřebuje pouze samotný hořčík nebo má doplňovat hořčík současně s vápníkem.
Dobrý den, na neurologii mi řekli, že mám latentní terapii, můžu s touto diagnozou vykonávat práci na směny? DĚKUJI
Dobrý den, na to Vám musí odpovědět Váš závodní lékař. Osobně se vždy dívám na člověka a ne na diagnózu, z mého pohledu záleží na tom, jak se cítíte a jak je Vaše latentní tetanie zvládnutá. Jsou lidé, kteří s latentní tetanií mohou vylézt na Mount Everest, a jsou lidé, kteří s latentní tetanií nezvládnou ani vyjít z domu.
Dobry den mam diagnostikovanu neurogennu tetaniu,,prestala som spavat,,na psychiatrii mi dali gerodorm a nespim ani po nom,,konkretne jednu noc dve hodiny a druhu uz vobec,,som slaba unavena,dost casto sa rozplacem a tazsie reagujem na stres ,,davam si calcium a magnosolf no zle mi je kazdy den bojim sa aj vyjst z domu lebo ked niekam idem stale zavrate a triaska mozte mi poradit ci si este pridat k magneziu nejake vitaminy?s pozdravom marcela
Dobrý den, pomoci Vám můžu jen na základě provedení analýzy prvků ve vlasech – podívejte se na http://www.tajemstvivlasu.cz
Dobrý deň chcem sa spýtať aký horčík B6 je lepší , šumivy alebo tabletky a aká je denná dávka pre dospelého .Pred mesiacom mi diagnostikovali latentní tetániu.Dakujem
Přečtěte si článek http://jaroslavorlik.mioweb.cz/jaky-horcik-je-pro-vas-nejlepsi/
Dobry den. Mam potvrzenou latentni tetanii..denne ted dochazim na infuze s MgSO4 20%..Ale muj stav se nelepsi…mam i nejaky vnitrni tres a caste bolesti zaludku (gastro negativni) mam brat magnesium ikdyz dochazim na infuze? Dekuji
Na to nemůžu jednoznačně odpovědět, záleží na dávce, kterou dostáváte v infuzích. Pokud dostáváte denní dávku v infuzích, pak ve dny, kdy dostáváte infuze, byste neměla brát suplementy s hořčíkem.
Zdravím, behám už dlho po pohotovostiach a doktoroch všade znie odpoveď „asi tetánia“ bohužiaľ v momentálnej situácii sa tetánia nevyšetruje a tak mi naordinovali magnerot a vápnik. Ibaže ťažkosti neodchádzajú. Vždy mám dosť nízky tlak a potom sa mi točí hlava. Je vhodné užívať magnézium aj pri nízkom tlaku? A ešte mám otázku či môže tetániu sprevádzať aj pocit „mravenčenia“ v hlave.
Ďakujem
Dobrý den,
Diagnózu latentní (neurogenní) tetanie může potvrdit neurolog. Já Vám můžu pomoci jenom tak, že provedeme analýzu prvků ve vlasech a na základě biochemického vyšetření Vám doporučím způsob stravování, relaxaci a doplňky stravy, které srovnají vnitřní rovnováhu (blíže na http://tajemstvivlasu.cz/produkty/analyza-prvku-ve-vlasech/ , kde můžete také analýzu objednat). Na stránce http://www.tajemstvivlasu.cz si také můžete stáhnout zdarma návod „Jak se zbavit latentní tetanie“.
Můžete se také podívat na http://jaroslavorlik.mioweb.cz/latentni-tetanie/ a http://jaroslavorlik.mioweb.cz/lecba-latentni-tetanie/ .
Provedení analýzy stopových prvků má několik částí. První část vyřešíme korespondenčně – objednejte na http://tajemstvivlasu.cz/produkty/analyza-prvku-ve-vlasech/ . Objednávejte analýzu i s konzultací, použijte slevový kód, který je na stránce s objednávkou. Jakmile budou výsledky, domluvíme se na termínu konzultace nad výsledky (cca 1 hodina na vyšetřenou osobu), kdy Vám vysvětlím nejen výsledky, ale hlavně co s tím dělat (doporučení v oblasti způsobu stravování, vyrovnávání se se stresem a doplňků stravy). Konzultace probíhá přes Skype, telefonicky, případně další komunikační kanál (video messenger, Viber…).
Cena analýzy vlasů i s konzultací je cca 3000 Kč, pokud použijete slevový kód, ušetříte 200 Kč. Počítejte s tím, že v rámci doporučení doplňků stravy vychází cena suplementů na první 3 měsíce u dospělého člověka v rozmezí 5-10 000 Kč. Suplementace na další měsíce již vychází poněkud levněji – záleží samozřejmě na stavu vyšetřované osoby.
Důležité: vlasy stříháme od kůže, nesmí být barvené a musí jich být dostatečné množství (cca 1 polévková lžíce) – viz návod. Minimální délka vlasů by měla být 1 cm.
Pokud máte vlasy barvené, je třeba je nechat odrůst (barva výrazně zkresluje výsledky). Druhá možnost je použít pubické ochlupení ve stejném množství.
Přeji hezký den
MUDr. Jaroslav Orlík
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ve vašem článku o latentní tetanii se zmiňujete, že nedostatek hořčíku může způsobovat ,,zvýšenou dráždivost močového měchýře“ . Takže pokud člověk částo navštěvuje toaletu, nemusí jít o hyperaktivní močový měchýř, nebo spíš HMM může být způsoben nedostatkem hořčíku?
Bohužel u nás je problém jak jste se zmínil, že člověku není uděláno pořádně vyšetření, jako o poměru hořčíku v těle. Dělaji jen základní rozbor z krve, kde se ovšem neprokáže kolik Mg člověk v těle vlastně má. Smutné😞 Pak více škodí předpisem léků, které člověku nepomůžou a spíš škodí.
Mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď
Dobrý den, nemám to prokázáno žádnými studiemi, ale hyperaktivní močový měchýř by mohl být jakousi obdobou dráždivého tračníku. U obou se na vzniku přinejmenším spolupodílí nedostatek hořčíku v buňkách a oba mohou být projevem latentní tetanie. Bohužel běžná vyšetření obsahují pouze vyšetření hořčíku v séru nebo plazmě, což nic neříká o nitrobuněčné koncentraci. Analýza prvků ve vlasech je přínosná i pro určení toho, jestli člověk potřebuje pouze samotný hořčík nebo má doplňovat hořčík současně s vápníkem.