Metabolická chirurgie nebo dieta­?

Na přelomu listopadu a prosince 2017 jsem se zúčastnil gastroenterologického kongresu. Na jedné přednášce byla uvedena statistika, že v České republice žijí asi 2 milióny lidí, kteří by byli indikováni k bariatrické (dnes již spíše metabolické) chirurgické operaci.

Metabolická chirurgie

Metabolická či bariatrická chirurgie provádí operace, které vedou k redukci celkové hmotnosti člověka a také k normalizaci glykémie (hladiny krevního cukru)

Podle výše uvedené statistiky to znamená, že v ČR žijí asi 2 milióny lidí, kteří by si buď zasloužili, nebo by mohli mít operaci, která vede k váhovému úbytku. Počet je určitě překvapující. Zároveň v přednášce zaznělo, že pokud by měli chirurgové všechny tyto lidi odoperovat, potřebovali by při současných kapacitách pracovišť, která provádějí bariatrické-metabolické operace, více než 100 let.

Dle mého mínění by bylo daleko jednodušší, zdravotně prospěšnější a ekonomicky méně nákladné naučit tyto lidi, jak se správně stravovat a jak se hýbat, aby tak dosáhli redukce hmotnosti bez operace.

U některých lidí to není možné. Někteří lidé opravdu potřebují bariatrickou (metabolickou) operaci, která jim umožní zhubnout. Ale dle mého názoru jsou to lidé, kteří trpí obrovskou, monstrózní obezitou a opravdu se už nemohou hýbat. V tomto případě jim metabolická operace může zachránit život.

Pravidelně však vyšetřuji ve své gastroenterologické ambulanci osoby po bariatrické operaci, kteří mají větší hmotnost, než měli před operací. Nenaučili se správnému stravování, nezměnili životní styl a zrkátka ten operační výkon „přejedli“.

Dieta – změna způsobu stravování

Většina lidí, kteří se mohou alespoň trochu hýbat, mohou zhubnout tím, že se začnou hýbat, začnou cvičit a začnou se správně stravovat.

Otázkou je, jestli existuje nějaký dietní program, který zaručuje stoprocentní úspěšnost, protože v přednášce o metabolické chirurgii také zaznělo, že podle statistik a zkušeností většina diet a rad výživových poradců a k žádoucímu váhovému úbytků nevede.

Je to také proto, že obecná doporučení, jak zhubnout nefungují. Každý z nás je trochu jiný, potřebujeme se poněkud jinak stravovat a jinak se hýbat, abychom mohli dosáhnout optimální hmotnosti a následně si ji udržet.

Program na základě genetického vyšetření

Přitom v České republice existuje již 3 roky kvalitní program na dosažení a udržení optimální hmotnosti, který je založen na genetickém vyšetření a jmenuje se Bodykey by Nutrilite. Tento program zaručuje stoprocentní úspěšnost, pokud se člověk tímto programem řídí.

Samozřejmě – je tam ten háček – člověk se musí tímto programem řídit, aby byl v hubnutí úspěšný.

Na druhou stranu – program v České republice existuje již téměř 3 roky a máme s ním velmi dobré zkušenosti. Lidé, kteří se řídili tímto programem dosáhli své optimální hmotnosti a tuto hmotnost si dál udržují, přičemž někteří dosáhli velkých váhových úbytků.

Program je založen na genetickém vyšetření. Genetikové totiž zjistili, že je nám geneticky dáno, zda přibýváme na hmotnosti po sacharidech nebo po tucích. Takže se potom potřebujeme řídit tím, co nejíst. Potřebujeme snížit příjem tuků nebo sacharidů?

Program nám také říká, jakým způsobem se máme hýbat, jak intenzivně máme cvičit, abychom mohli nejefektivněji dosáhnout redukce hmotnosti.

Mně osobně by nebylo úplně příjemně, kdyby mi někdo uřezal kus žaludku, když vím, že se redukce hmotnosti dá dosáhnout jiným způsobem než operací. Každá operace může mít nějakou komplikací a je lépe se metabolickým operacím vyhnout.

Závěry:

  1. Jsou pacienti, kteří metabolickou operaci potřebují. Ale my všichni ostatní se můžeme řídit programem na dosažení optimální hmotnosti, který je funkční, který stoprocentně funguje, jenom se potřebujeme tímto programem řídit.
  2. Sám program Bodykey by Nutrilite využívám již téměř 3 roky a jsem s ním velmi spokojen. Mám také mnoho klientů, kteří program využívají a jsou důkazem, že program funguje.
  3. Důležité je starat se o své zdraví a dělat něco pro své zdraví. Jednou z možností, jak se starat o své zdraví, je dosáhnout a udržovat si svou optimální hmotnost.

Dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.